КОРОНИ У ИНАТ ШИРИМО БИЗНИС! Од угоститеља до произвођача врхунских деликатеса

В.Н.

06. 04. 2021. у 10:46

ДУГОГОДИШЊЕ угоститеље из Предејана и Пирота пандемија вируса корона погодила је као и њихове колеге широм земље, али упркос свим проблемима нису се поколебали, одлучили су да посао прошире и очувају предузећа.

КОРОНИ У ИНАТ ШИРИМО БИЗНИС! Од угоститеља до произвођача врхунских деликатеса

Фото Архива

Тржиштe југоистока наше земље од пандемије бране љутим папричицама у уљу, благим и љутим ајваром и пегланим кобасицама. Искуство у изради традиционалне хране Мотела "Предејане" и Дегустационог центра "Боемска потковица" из Пирота награђено је националном ознаком квалитета - жигом „Чуваркућа“.

Јужним краком Коридора 10 у околностима без пандемије дневно пролазе хиљаде путника и туриста. Међутим, проласком аутопута кроз Грделицу смањио се и број посетилаца Мотела "Предејане" па је нови пословни подухват био нужан како би опстали. Благи и љути ајвар и љуте папричица у уљу са ознаком Чуваркуће, рецепт је за опстанак фирме настао у долини Јужне Мораве.

Далибор Тошић, директор Дегустационог центра Боемска потковица, Фото Архива

- Сировине су са нашег поднебља, из Предејана и околине. Паприку печемо на посебној врсти дрвета што даје специфичан препознатљив укус специјалитету овог краја“ - прича нам Ивана Вучковић, директорка Мотела "Предејане".

ВЛАСНИК

Власник Мотела "Предејане" и један од најуспешнијих привредника са југа Србије Драган Павловић преминуо је у марту 2020. Павловић је био власник грађевинске фирме која је деценијама пословала у Русији, а пре 18 година је у свом родном крају купио чувени Мотел “Предејане”. Захваљујући овом познатом угоститељском објекту опстаје и варош Предејане.

Фото Град Лесковац

Нови пословни подухват сложне породице и запослених добра је прилика да се "Чуваркућа" као сувенир понесе из Предејана у свет. Планирају излазак и на инострано тржиште. У Мотелу "Предејане", смештеном међу лепотама Грделичке клисуре, од оснивања 1962. служе се специјалитети по старинским рецептима. Шест деценија касније, корона је донела нови изазов – како очувати пословање.

Пеглане кобасице, Фото Архива

- Одлучили смо да проширимо своју делатност и изађемо са новом понудом на тржиште. Производња традиционалних специјалитета нашег краја по којима је наша кухиња позната дуги низ година, све у циљу унапређења пословања у овим отежаним околностима“ - каже Ивана.

Од фаст фуда до произвођача деликатеса

Бисери традиционалне српске хране пиротског краја су боемска Потковица и Миџорска полудивља пеглана кобасица које су за свој врхунски квалитет добиле жиг "Чуваркућа". У породици Далибора Тошића, директора Дегустационог центра Боемска потковица из Пирота „пеглана“ се прави од 1967.

Још је његов отац 1989. године купио киоск за продају брзе хране у време када је Далибор био средњошколац. Од тада до данас, породична фирма прешла је дуг пут од угоститеља, хотелијера, до власника погона за прераду меса. У плану је и отварање Музеја пеглане кобасице. Далибор потврђује да од овог посла може пристојно да се живи, али „мора да се ради сваки дан по цео дан“.

- Веома је леп осећај када успете и када берете плодове свога рада и истрајности“ - каже он и открива да постоји интересовање страних купаца за „Миџорску полудивљу“, и то из Швајцарске. Међутим, проблеми постоје.

Ширење

Произведемо око 25.000 тегли годишње, а у плану је ширење производње

Ивана Вучковић, директорка Мотела "Предејане", Фото Архива

Потребна су додатна велика улагања у време када се због пандемије угоститељски бизнис преполовио. Месо набављају од сточара из околних планина, али и они муку муче јер нема муштерија у ресторанима и туристичким центрима као пре годину дана. Апелује Далибор да се сточарима у руралним подручјима додатно помогне посебним мерама и тако очува ланац производње од њиве до трпезе.

„Задњих годину дана смо у тешкој финансијској ситуацији као и многи предузетници у свету.  Више од 50 одсто наших купаца су ресторани и хотели  тако да бележимо велики пад производње“, прича Далибор. Пандемија је угрозила пословање и њиховог ресторана „Боем“ али, каже, опстају захваљујући помоћи државе.

Да оптимизам не напушта Далибора показују и планови да на тржиште након завршетка пандемије избаци нови производ „који још не постоји у свету“. Не открива детаље о каквом производу је реч. Иначе, у Заводу за интелектуалну својину у току је процес заштите географског порекла пеглане кобасице из Пирота.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТО ЈЕ ИСТИНА Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

"ТО ЈЕ ИСТИНА" Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан назвао је на друштвеној мрежи Икс организацију УСАИД чудовиштем створеним да сломи, сруши и нагриза слободу и независност нација, након чега је милијардер Илон Маск на то одговорио "истина".

23. 02. 2025. у 15:10

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Лами изјавио је данас да ће у понедељак објавити листу мера у оквиру новог, великог пакета санкција Русији, пренели су данас британски медији.

23. 02. 2025. у 10:05

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (0)

ХАОС У РУСИЈИ: Репрезентативац Србије прво проглашен за непријатеља Украјине, а потом није могао да верује шта га је снашло у престоници