СРЕБРО ЗА ГОДИНУ ПОСКУПЕЛО 70 ОДСТО: Цена племенитог метала од почетка короне не престаје да скаче

Б. Царановић

09. 06. 2021. у 09:39

ЗА последњих годину дана, иако и даље у сенци злата, цена сребра скочила је за више од 70 одсто.

СРЕБРО ЗА  ГОДИНУ  ПОСКУПЕЛО 70 ОДСТО: Цена племенитог метала од почетка короне не престаје да скаче

Фото: Depositphotos

Стручњаци кажу да је потражња за овом племенитим металом све већа, килограм је око 890 долара, или око 27 долара по унци, док је лане била око 15,5 долара. Јувелири широм Србије понудили су за нијансу боље откупне цене, али далеко од сразмере светској експанзији. Како кажу, за разлику од злата које је поскупело десет пута мање од сребра, квалитет сребра је теже утврдити, па и откуп носи већи ризик.

Подаци Института "Силвер" показују да је од почетка 2021. до сада потражња за сребром била већа од понуде. Тако домаћи златари уместо 30 динара откупне цене за грам сребра, од пре месец дана нуде око 50 динара. Цена овог племенитог метала је у нашим јувелирницама од 350 до 550 динара по граму, док грам злата у продаји кошта од 45 евра па нагоре. Напомињу и да цена злата из године у годину јача, па да је инвестирање у овај племенити метал и те како исплативо. Додају да је са 37.000 пре две године, сада око 50.000 евра килограм.

- Пре неколико дана смо због скока цена сребра на берзи повећали суму коју плаћамо за откуп, па сада за грам чистог дајемо 50 динара - каже јувелир Филип Павловић.

- Иако још има људи који доносе оштећени накит, есцајг, антиквитете, није велика заинтересованост за продају. Много је више оних који купују инвестиционо сребро и злато.

Према речима Милоша Миљешића, јувелира из Београда, исплати се улагати у злато.

Потражња за племенитим металима је, како објашњава, снажно порасла у последњих 12 месеци вероватно под утицајем пандемије. Људи широм света га све чешће користе као средство за штедњу и улагање.

- Цене сребра и злата у продаји се разликују у зависности од локације златаре, па је у центру престонице по правилу папренија цена племенитих метала, док је према периферији исплативије куповати - каже Миљешић.

Фото: Depositphotos

- Што се тиче откупа, већина златара ће пре прихватити злато, него сребро, јер је сребру теже утврдити квалитет. Најбољу цену има чисто сребро финоће 999, али такви комади ретко долазе на откуп, већ нам се нуди стари накит нижег квалитета. Док за злато постоји тренутни начин за испитивање квалитета киселинама, сребро проверавамо тек рафинацијом, када се скупи велика количина. Зато есцајг и свећњаке не примамо, јер је тешко очистити их.
Према искуству наших златара, купци у Србији се увек радије одлучују за злато.

СВУДА ОКО НАС

МНОГЕ ће изненадити да се сребро налази у уређајима које свакодневно користимо, а које често заврше на сметлишту. Рачунари, мобилни телефони, аутомобили и други уређаји садрже сребро. Светске пороцене показују да рецимо од једне тоне старих мобилних телефона може да се добије килограм сребра и 300 грама злата.

"ФРАНЦ ЈОЗЕФ" ДУПЛИРАО ВРЕДНОСТ

ПРЕМА речима Београђанке Вање М. пре десет година је за рођење детета добила велики златник "Франц Јозеф", од 13,96 грама и финоће 986, чија је вредност тада била око 360 евра. Пет година касније 2016. продавао се за 680 евра, а данас се исти златник може купити за око 90.000 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!