ПРАКТИКАНТУ ДОВОЉАН НЕПУНИ МИНИМАЛАЦ: Наредних дана води се расправа о Нацрту закона о радној пракси која предвиђа и накнаде
ПРАВА, обавезе, па и висину накнаде приправника регулисаће закон. Министарство за рад и запошљавање започело је јавну расправу о Нацрту закона о радној пракси. Приправници, како сад ствари стоје, моћи ће да имају најмање 15, а највише 30 година. Послодавац ће у том статусу моћи да их ангажује само шест месеци и мораће да им обезбеди месечну плату у висини две трећине минималца.
Држава покушава да на тај начин поспеши запошљавање младих. У старосној групи од 15 до 24 године, стопа незапослености је већ годинама већа од стопе запослености. Током прошле године је стопа незапослености младих износила 26,6 одсто, док је стопа запослености била на нивоу од 20,8 одсто. Како се напомиње у Нацрту закона, младе у Србији карактерише и релативно низак ниво активности на тржишту рада при чему је свега 28,3 одсто било активно у 2020. години.
Привреда поздравља идеју закона, али и поручује да је неопходна финансијска подршка државе како би се пракса плаћала. Да се задржи неки модел актуелног пројекта "Моја прва шанса".
- У принципу, из мог угла, добро је да послодавац плати приправника и да тако дође до потенцијалног запосленог - сматра Небојша Атанацковић, почасни председник Уније послодаваца. - Пракса даје могућност да се провери потенцијални будући запослени. И добро је да се он задржи. Није добро да му послодавац омогући стицање знања, ради са њим и препусти га другој фирми. Ми смо раније спроводили истраживања и она су показала да послодавца новозапослени кошта неколико хиљада евра. Млади, који изађу из школе, првих месеци немају велики допринос фирми, више је коштају. Пракса је корисна ствар, али је потребно да држава то стимулише на неки начин.
Закон намерава и да ограничи организивање радне праксе. Послодавац, који има у радном односу до пет запослених, може да организује радну праксу за једног практиканта. Послодавац који има у радном односу од шест до десет запослених може да организује радну праксу за највише два практиканта истовремено. Број практиканата код послодавца који има у радном односу више од десет запослених, не може бити већи од 20 одсто укупног броја запослених. Радном праксом се не сматра ниједан облик дуалног образовања, практична настава, учење кроз рад, приправнички стаж, који је услов за рад на неком месту, али ни волонтирање.
НЕ МОЖЕ ДА БУДЕ ЗАМЕНА
Током трајања радне праксе, практикант не може бити ангажован за обављање одређеног посла, у случају повећаног обима посла код послодавца, стоји у Нацрту закона. Нити може бити ангажован као замена запосленог који је привремено одсутан са рада услед болести, повреде, професионалне болести, повреде на раду и материнства, односно породичних дужности.
Послодавац не може да закључи уговор о радној пракси са лицем које је претходно било запослено или ангажовано код истог или другог послодавца у занимању које обавља на радној пракси.
Препоручујемо
СТРУЧНА ПРАКСА ЗА ВОЛОНТЕРЕ: Градска управа у Пироту поделила 29 уговора
13. 08. 2021. у 15:16
УЗ ПРАКСУ ЗА ЂАКЕ, ДО МОДЕРНЕ ПОЉОПРИВРЕДЕ: Сарадња Кнића и средње школе из Пожеге
24. 03. 2021. у 18:31
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)
Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.
17. 01. 2025. у 14:48
Коментари (0)