ФИРМЕ ПЛАЋАЈУ БАР 2.000 ДАЖБИНА: Привреда већ деценију тражи успостављање регистра непореских намета како би знали све финансијске обавезе
КРОЗ више од 500 закона и подзаконских аката грађанима и привреди Србије разрезано је више од 1.200 непореских намета на републичком нивоу. У само 15 градова и општина пребројано је још толико такса.
За републички буџет, како показују прошлогодишњи подаци, најиздашније су биле путарине. Возачи су, путујући кроз Србију, на наплатним шалтерима лане избројали 26 милијарди динара. Иако га привреда тражи већ читаву деценију, регистар ових дажбина још није заживео.
Кроз "Пројекат за реформу непореских прихода", један су креирали Партнер Солутионс, КПМГ, НАЛЕД и Институт "Михајло Пупин", уз подршку УСАИД-а. У њему је тренутно више до 2.000 ставки. Уколико би заживео, привредници, па и грађани, на једном месту би видели шта су све обавезни да плаћају. Тренутно то могу да сазнају ако приљежно читају законе, њихове измене и подзаконска акта.
- Највећи број непореских намета се плаћа у урбанизму и грађевинарству - објашњава Јелена Ранчић, аналитичар у НАЛЕД-у. - У структури свих намета има највише такса - око три четвртине. Накнаде, које се користе за коришћење природних добара, чине око десет одсто укупног броја. Накнаде су регулисане законом пре неколико година и све су побројане.
Са таксама је потпуно другачија ствар. Оне би требало да се наплаћују за непосредну услугу, рад службеника управе. Установили смо да их има које се тако погрешно зову, јер практично представљају класичан порез. Њихови износи се драстично разлику од општине до општине.
Непредвидиви трошак
МИЛИЦА Бисић, директорка корпоративних послова у КПМГ, истакла је да је нетранспарентност непореских дажбина кључни проблем који треба решити. - Осим што их је тешко пребројати и није извесно шта све треба да се плати и коме, проблем са непореским наметима је и то што је непознато колико укупно коштају грађане и привреду - истакла је недавно Милица Бисић. - Током пројекта смо пописали чак 1.200 дажбина на републичком нивоу за које је у једној години наплаћено око 160 милијарди динара.
Подношење молби и пријава у Руми кошта 20 динара, а у Ади 300. Поједине општине имају десет тарифних бројева, а поједине 150. Истраживање је показало и да не постоји апсолутно никаква правилност између њиховог броја, износа и наплаћеног новца. У просеку чине 0,2 одсто прихода локала.
- Идеја је да не смеју да се наплаћују намети који нису у регистру - објашњава Јелена Ранчић. - Тако би се обезбедило и његово ажурирање. Привреди би регистар значајно олакшао пословање. Знали би на време шта све треба да плаћају. Сада то схвате тек када отпочну бизнис.
БОНУС ВИДЕО:
Председник Вучић у обиласку Галерија центра, Београд на води
Препоручујемо
БРНАБИЋ ПОРУЧИЛА: 2021. успешна година опоравка за српску привреду
23. 12. 2021. у 17:51
МИНИСТАР МАЛИ О ПОДРШЦИ НАТАЛИТЕТУ: "Ово није питање новца, већ исправне политике"
05. 12. 2021. у 09:39 >> 10:00
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)