ЗОРАНА ЗАЛЕГЛА ЗА АМЕРИЧКЕ ВЕТРЕЊАЧЕ: "Електропривреда" и "Електромрежа Србије" тврде да је одбијено 80 одсто њихових предлога

Е. Б. ТАЛИЈАН

14. 01. 2022. у 09:00

МИНИСТАРСТВО енергетике форсира прикључивање објеката обновљивих извора енергије (ОИЕ) инсталисане снаге 4.000 мегавата на мрежу у првој фази, супротно свим аргументима стручњака да би то потпуно урушило наш електроенергетски систем и енормно повећало цену струје. Како "Новости" сазнају, министарка Зорана Михајловић протежира америчку фирму "Бехтел" која би градила ветроелектрану код Суботице, за почетак од 900 мегавата.

ЗОРАНА ЗАЛЕГЛА ЗА АМЕРИЧКЕ ВЕТРЕЊАЧЕ: Електропривреда и Електромрежа Србије тврде да је одбијено 80 одсто њихових предлога

Зорана Михаиловић, Фото Танјуг/АП

Наш добро обавештен извор објашњава да је преко Закона о обновљивим изворима енергије (ОИЕ) и подзаконских аката припремљен терен да страни инвеститор оствари велики профит, а све то би платили држава, привреда и грађани.

Већ смо писали да ако би се прикључило 4.000 мегавата на мрежу, само за потребе балансирања трошак би био око 700 милиона евра на годишњем нивоу. Осим тога, како сазнајемо, Министарство покушава да издејствује и подстицаје за произвођаче ОИЕ. Поврх свега, те компаније, ако се не измени Закон о ОИЕ, немају никакву обавезу да нашој земљи понуде енергију на продају. То значи да ћемо финансирати развијање бизниса страног инвеститора и сносити трошкове уместо њега, а он ће убирати профит.

- Јавна предузећа из енергетског сектора су се успротивила концепту који је потпуно супротан нашим интересима, јер би довео до распада електроенергетског система и траже измене спорних одредаба - објашњава наш извор.

- Управо то је разлог што је Михајловићева молила Америчку привредну комору у Србији да јој помогне да сломи отпор ЕПС, ЕМС и ЕДБ и да их натера да пристану на спровођење овако катастатрофалног закона који је прогуран на брзину.

Наш саговорник наводи да када министарка каже да су јавна предузећа учествовала у његовом доношењу, она прикрива чињеницу да 80 одсто њихових захтева и сугестија није уважено. Како истиче, много је проблематичног у Закону о ОИЕ.

- Једна од најнеповољнијих је да је ЕПС одговоран за балансирање енергије, односно што мора да обезбеди обавезне резерве за ситуацију када нема довољно ветра или сунца за производњу струје, а то много кошта - прецизира саговорник "Новости".

- Катастрофално је да у Закону нема одредбе да су произвођачи енергије из обновљивих извора у обавези да Србији понуде тако произведену струју. То значи да ће се они руководити логиком профита и струју пласирати ономе ко је спреман да плати више, продаваће је на европским берзама. Дакле, држава и грађани сносе све трошкове, финансирамо нечији бизнис, а онда остајемо и без те електричне енергије.

Уз све то што би добили, планирано је да се подзаконским актима дефинишу и подстицајне мере за произвођаче енергије из обновљивих извора. Наш саговорник наводи да се јавна предузећа противе да им се било какви подстицаји дају, узимајући у обзир профит који ће остварити и чињеницу да им се то исплати више него било који други бизнис.

- Због најављених подстицаја, захтеви за прикључење на мрежу објеката ОИЕ су премашили 11.000 мегавата инсталисане снаге - наводи наш саговорник.

- То се све односи на ветро и соларне електране, које нису стабилне и не обезбеђују константан напон. Поређења ради, укупни термо и хидро капацитети Србије износе 7.800 мегавата.

Такође, Министарство није донело кључни документ, Стратегију развоја енергетике, а то је као да градите кућу без темеља. Наш саговорник указује да су јавна предузећа одавно дала своје предлоге, али то Министарству вероватно не одговора и стоје у фиоци. На основу Стратегије се планира колико којих капацитета ће бити, како ће се балансирати систем, како ће се развијати електропривреда, то је неопходно да би се на основу њега донео план годишњег пословања јавних предузећа у енергетском сектору.

ЕМС је реговао на учестале нападе ресорног министарства. Они одбацују тврдње министарке Михајловић да стопирају Закон о ОИЕ и истичу да, као и ЕПС и Агенција за енергетику, инсистирају за изменама делова овог акта који могу да нанесу несагледиве последице по електроенергетски систем наше земље. Како наглашавају, њихове сугестије нису унете у Закон.

- ЕМС, ЈП ЕПС и АЕРС инсистирају на пажљивом и контролисаном увођењу неуправљивих извора енергије у производни микс Србије - наводи се у саопштењу ЕМС-а.

- Сви указујемо на чињеницу да се ниједна земља није одрекла, а посебно не преко ноћи, конвенционалних, управљивих извора енергије, у које се убраја и угаљ. О даљем начину његовог коришћења као важног ресурса, потребно је да стратешки размишљамо и уз поштовање свих еколошких стандарда. Оно што смо имали да кажемо о предлогу за измене Закона о ОИЕ, ми смо званичним путем рекли у неколико дописа које смо послали Министарству. Исти став на ову тему исказала је и највећа енергетска компанија у држави ЕПС, као и Агенција за енергетику. Никада никакав званичан одговор на све што смо указали у тим дописима, од ресорног министарства нисмо добили. Уместо тога, добили смо кроз медијске изјаве етикете да смо неспособни, да смо кочничари и људи прошлости.

Они истичу да стоје иза захтева да је Закон потребно мењати, без обзира на медијске нападе које трпе. На негативне ефекте пребрзе интеграције енергије из ветра и солара, како кажу, указивали су на самом почетку мандата министарке Михајловић, још у новембру 2020. године, а до данас и више пута.

СИНДИКАТ: ОНА РАДИ ЗА ТУЂЕ ИНТЕРЕСЕ

ДИРИГОВАНИ напади министарке Михајловић на ЕПС нису у контексту поправљања ситуације у смислу стабилности енергетског система, већ у правцу испуњења њених циљева, датих обећања и преузетих обавеза од страних лобија да ово јавно предузеће спусти на колена и од Србије направи енергетског зависника. Ово истиче синдикат радника ЕПС у јучерашњем саопштењу:

- Основни разлог појаве недовољно квалитетног угља је, пре свега, смишљено и опструктивно деловање и понашање Михајловићеве у спречавању, одуговлачењу и дебелом кашњењу издавања дозволе за употребу и почетак експлоатације угља на пољу Е у РБ "Колубара". Покушала је да, са издајницима и купљеним бившим синдикалцима, попут Милана Ђорђевића, српску енергетику препусти разним лобијима и трговцима не марећи за последице које би водиле рушењу српске привреде и вишеструком расту цена струје.

МИНИСТАРКА: БЕСКОМПРОМИСНА САМ

МИЛОРАД Грчић, бивши в. д. директора ЕПС, као грађанин може да прича шта хоће о мени, али мора да положи рачуне о томе шта је радио. Ово је јуче поручила министарка енергетике Зорана Михајловић поводом Грчићеве оцене да је наш електроенергетски систем осуђен на пропаст ако она остане на челу Министарства и један једини дан након избора.

- Сигурно нисам ја, на пример, запалила пре неки дан одлагач у РБ "Колубара", а реч је о вредној машини, која ће се поправљати у наредних годину дана - истакла је Михајловићева.

- Многи су се у претходном периоду у енергетском сектору обогатили на угљу, струји, нестручношћу, нерадом и слично, али ја и Министарство по том питању немамо компромиса и зато таквима сметамо.

Томислав Момировић, Фото Танјуг

СМЕНА ЗА ОНОГ КО ДАЈЕ ПОДАТКЕ

МИНИСТАР грађевинарства Томислав  Момировић и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић јуче су оценили да је скандалозно уколико је Зорана Михајловић или било ко други из Владе носио податке о енергетској ситуацији у стране амбасаде и заложили се да се то испита. Вучевић је рекао да уколико се утврди да је то тачно, та особа треба да буде смењена. Они су тако реговали на писање "Новости" да је министарка документацију о енергетском систему, у којој су и извештаји из ЕПС-а, што је поверљив податак, доставила двема амбасадама, као и да је 29. децембра, у званичном писму замолила Америчку привредну комору у нашој земљи да јој помогне да сломи отпор јавних предузећа како би пристали на спровођење Закона о ОИЕ.

Милош Вучевић, Фото И. Маринковић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (26)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“