МИНИСТАР МАЛИ У ДЕБАТИ "РЕЧ НА РЕЧ": Србија се у последњих пар година много променила

Новости онлајн

25. 01. 2022. у 21:23 >> 22:07

МИНИСТАР финансија Синиша Мали учествује вечерас у у дебати “Реч на реч” на РТС-у.

МИНИСТАР МАЛИ У ДЕБАТИ РЕЧ НА РЕЧ: Србија се у последњих пар година много променила

Фото: Принтсцреен/РТС

Министар је говорећи о увођењу платних разреда истакао да су они само део шире реформе јавне управе. 

- Српска напредна странка, на челу са председником Александром Вучићем, од 2014. године је започела широке, тешке реформе у свим областима друштва и сваки грађанин Србије данас може да види ефекте и резултате реформе јавне управе. Имамо неколико примера. Данас се млади од 16 до 29 година пријављују за помоћ државе од 100 евра преко портала Управе за трезор, једноставно и брзо и то је пример рада Јавне управе. Када смо се сви пријављивали за вакцинацију, такође смо то урадили брзо и ефикасно, преко портала еУправе. Данас када свако попуњава пореске пријаве, попуњава их такође онлине. 

Србија се, наводи министар, у последњих пар година много променила. 

- Модернизовали смо нашу јавну управу, много уложили у дигитализацију, у унапређење његовог рада, и ти резултати се данас виде. Не може се упоредити ово данас са оним што је било пре пар година, а платни разреди су само део те успешно спроведене реформе - нагласио је Мали. 

Министар је истакао да платни разреди нису једино решење за реформу Пореске управе.

- То је део целокупне и свеобухватне реформе јавне управе. Када говорите о јавној управи, у овом тренутку у свету, а и у Србији: дигитализација, модернизација, што мање директиних контаката, то је оно чему и ми тежимо. Са друге да бисте имали јаку и ефикасну јавмну управу морате имати и задовољне запослене. Погледајте какве су само плате данас у Србији, а колике су биле пре 10 година. 2012. године просечна плата у Србији је била 329 евра, а данас, у децембру, имаћемо преко 600 евра. Корак по корак кренули смо од земље која је била на ивици банкрота 2014. године, а данас смо земља која има највишу стопу раста у Европи. Део те заслуге иде и јавном сектору, и ја желим да захвалим запосленима у јавном сектору који су и ове две подледње године пандемије ковида 19 изнели на својим плећима. Ту говорим о здравству, о просвети, и зато нам и плате у тим секторима расту, зато никада више и не улажемо у просвету и здравство, а платне разреди долазе и ми ћемо их спровести до 2025. године - нагласио је министар. 

- Минимална зарада била је 2011. године била је 15700 динара. Данас је 35000 динара. Из године у годину ми повећавамо минималну зараду, већ сада покривеност потрошачке корпе је скоро 90 одсто. 2011. године није била ни на пола. Само укидање агенција не утиче на повећање минималне зараде. Наша политика је била да из године у годину повећавамо животни стандард грађана, кроз повећање минималне зараде, кроз повећање пензија, кроз повећање плата у јавном сектору, кроз то да људи имају новца за пристојан живот. Стопа незапослености 2012. године била је 25,9 посто, сваки четврти у Србији није имао посла. Данас, у трећем кварталу прошле године, 10,4 посто упркос пандемији ковида 19. Битан је укупан напредак економије који одређује висину зараде и одређује висину плате - навео је Мали. 

Велики пројекат ИСКРА

- Минимална зарада се не исплаћује из буџета, већ је плаћају послодавци - нагласио је.

- Тема платних разреда није једноставна, нису то само бројке, то су људи и њихови животи. Не желимо да мењамо неке ствари преко ноћи - рекао је министар финансија.

- Тренутно се спроводи велики пројекат по имену Искра. Правимо базу са тачним бројем људи и њиховим примањима, онда је много лакше да се спроведе реформа - додао је Мали.

- Субвенције су исте и за домаћа и за страна правна лица, за мене су то све домаћа правна лица - рекао је Мали говорећи о субвенцијама за запошљавање које даје држава Србија.

- Одржали смо финансијску стабилност, јавни дуг нам је 51,4 одсто БДП-а и то након 8,7 милијарди евра помоћи које смо дали да бисмо умањили последице ковида. У овом тренутку смо лидер у овом делу Европе - истакао је.

- Никада се није више улагало у целој Србији, никада плате више нису биле више, као ни пензије - подсетио је Мали.

Он се захвалио запосленима у јавној управи и подсетио на повећања плата од 10 одсто најавивши даља повећања примања.

- Са том политиком ћемо наставити и даље. У срцу те реформе нам је и реформа јавне управе. Не бисмо могли све то да спроведемо да јавни сектор то није подржавао - казао је министар.

Фото: Принтсцреен/РТС

Стање у јавним предузећима

- Када су јавна предузећа у питању, волим да говорим о бројкама. Реформу ЈП смо покренули 2014. и сада не постоји ниједно које представља било какав фискални ризик по буџет Републике Србије што је потврдио и ММФ. Године 2015. је 25 јавних предузећа пословало позитивно, а прошле их је 84 своју добит уплатило у буџет, дакле 3 пута више, а укупно смо 16,8 милијарди динара добили од јавних предузећа. Не кажем да је све сјајно, али бројке довољно говоре да нам је и тај део привреде стабилан - објаснио је Мали.

- Није истина да се било коме на почетку године праве планови за опраштање дугова. Ниједно јавно предузеће осим Ресавице и Железнице не добија субвенције Владе Србије - навео је Мали.

- Очекујем да наша јавна предузећа постану мотори напретка и развоја - казао је.

- ЕПС је имао проблема или неко је преузео одговорност, одмах су смењена четири директора, то је велика разлика - додао је.

- Када се говори о добрим кадровима, најважније је да их привучете, а лакше ћете их довести у земљу која има будућност, која има растућу економију. То је најважније - истакао је Мали.

Како је рекао, јавна предузећа сигурно могу боље, али њихов допринос у превазилажењу пандемијске кризе се не сме занемарити.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА ОНЕ КОЈИМА ЈЕ ДАЛАС У СРЦУ: Познато када ће се Лука Дончић вратити на терен