РУСИЈА ОБУСТАВЉА ИЗВОЗ ЂУБРИВА: Ђубрива и сировина за производњу још више ће подићи цене
РУСИЈА би могла обуставити извоз ђубрива, што би могло знатно да утиче на већ нарушену понуду на глобалном тржишту.
Фото Н. Живановић
Тамошње министарство индустрије и трговине препоручило је у петак обуставу извоза ђубрива све док се не наставе нормалне услуге превоза у и из Русије која је већ погођена многим санкцијама, преноси Блиц.
Та је земља према подацима Геолошког завода САД-а У 2017. години била одговорна за 18 одсто тржишта калијум карбоната, 20 одсто извоза амонијака и 15 одсто урее.
Почетком фебруара ове године је већ привремено забранила извоз амонијум нитрата, а све како би се њихови пољопривредници обезбедили за предстојећу пролећну жетву.
С обзиром на ситуацију на тржишту, раст цена, недостатак ђубрива и сировина за производњу, ова најновија, за сада препорука, још више ће подићи цене и негативно утицати на глобални аграр.
Такође, неколико великих бродарских компанија, укључујући највеће светске оператере контејнерских бродова, АП Моллер-Маерск А/С и Медитерранеан Схиппинг Цо, привремено је обуставило услуге руским лукама.
Поред тога, украјинске луке на Црном мору су у средишту руске интервенције у Украјини. Према информацијама које наводи Фертилизер Даилy, једно од највећих хемијских предузећа у Украјини, Черкаси Азот гаси се. Оно производи амонијак, амонијум нитрат, уреу. У 2020. произвео је 66,8 хиљада тона амонијака, 58,2 хиљада тона амонујум нитрата и 44,4 хиљада тона урее.
Због свега овога, пољопривредници у Европи, али и широм света не могу да добију већ уговорене количине ђубрива. Притом цене расту а сваки даљи раст повећао би инфлаторне притиске на фармере, који већ плаћају знатно више цене за гориво, хербициде, друге хемикалије, семе и радну снагу.
БОНУС ВИДЕО: НОВО ПУТИНОВО ОРУЖЈЕ: Руска војска објавила моћан снимак ракете Р-77
Препоручујемо
РУСИ ДОНЕЛИ ОДЛУКУ: Нафтна компанија продаје своју имовину у иностранству због санкција САД-а
РУСКА нафтна компанија Лукоил саопштила је данас да, због увођења рестриктивних мера неких држава против те фирме и њених подружница, намерава да прода своју имовину у иностранству.
27. 10. 2025. у 21:49
КАКО СЕ УРУШИО УКРАЈИНСКИ ФРОНТ? Стигло упозорење: Руси ће на пролеће кренути у нову офанзиву
ПОСЛЕ два и по месеца жестоких борби, црвена ознака на војној карти у Доњецкој области, позната као „зечије уши“, коначно је нестала.
27. 10. 2025. у 21:17
"ЦЕЦИН СИНЕ, ЋУТИ И УДАРАЈ, ЗА БОЉЕ И НИСИ!" Водитељка одбрусила Вељку - "Озбиљан комплекс!"
НАКОН што је боксер Вељко Ражнатовић покушао да исмеје перформанс водитељке Јоване Јеремић, који је уприличила током прославе њеног рођендана, она му је брзо јавно узвратила, у свом стилу.
26. 10. 2025. у 10:48
Коментари (0)