ПАНИЧНА КУПОВИНА У ЕУ: Векна у Италији осам евра, Немци пустоше рафове

Е. Б. Т.

22. 03. 2022. у 08:00

РАФОВИ у Србији су пуни, а цене основних животних намирница су ограничене, али ситуација је потпуно другачија у европским земљама. У Милану векна хлеба тренутно кошта до осам евра по килограму, а супермаркети су очишћени од тестенина и брашна. Немачки потрошачи испразнили су полице уља, због чега су трговински ланци ограничили куповину и упозоравају на гомилање непотребних залиха. Српски потрошачи не треба да брину јер наша земља производи довољно хране за сопствене потребе, а робне резерве се континуирано пуне.

ПАНИЧНА КУПОВИНА У ЕУ: Векна у Италији осам евра, Немци пустоше рафове

Фото АП

Светски медији преносе да панична куповина поново погађа поједине европске земље. Како констатују, две године након пандемијске несташице, сукоб на истоку Европе изазива нови талас гомилања намирница. Конфликт је погурао поскупљење хране на глобалном нивоу јер Русија и Украјина производе огроман део светских пољопривредних залиха. Угледни британски "Фајненшел тајмс" наводи податке Удружења индустрије за прераду уљарица у Немачкој да се скоро 90 одсто ланеног семена прерађеног у ЕУ увози. Према процени тог удружења, сукоб у Украјини највероватније ће изазвати несташице уља за јело и сточне хране, које ће се веома тешко заменити у кратком року.

Цене хлеба, тестенина и меса већ расту у Италији, која увози велики део пшенице из источне Европе и 80 одсто сунцокретовог уља из Украјине, као и велике количине кукуруза који се користи за исхрану животиња. У Милану векна тренутно кошта до осам евра по килограму, а у новембру је за њу требало издвојити у просеку 4,25 евра. Како преноси британски часопис, Италијани се жале да је хлеб, који је одувек био храна за сиромашне, постао "луксузан предмет". То је разлог што се грађани одлучују да праве залихе брашна како би могли сами да га испеку и уштеде новац.

Немачки трговци били су приморани да редукују продају јестивог уља у покушају да спрече још једну рунду гомилања залиха. Иначе, добро снабдевене пијаце имају "голе полице", на којима се обично чувају брашно и јестива уља. Немачки потрошачи се жале да им је било дозвољено да купе само једну боцу сунцокретовог зејтина.

Фото АП

- Молим вас, покажите солидарност, мислите на своје комшије и уздржите се од непотребних залиха - написали су трговци испред супермаркета "Пени" у Франкфурту.

Супермаркети у Турској, где се домаћинства већ боре са наглом инфлацијом, распродали су сунцокретово уље након што су новински наслови упозорили да би се земља могла суочити са несташицом. Шпански министар пољопривреде предложио је да, уместо што панично купују зејтин од сунцокрета, грађани треба да намажу своје тигање маслиновим уљем, производом који његова земља извози више од два миленијума.

У Албанији је апеловано на локалне управе да смање потрошњу струје за јавну расвету.

НЕМАЧКИ МИНИСТАР: ЈЕДИТЕ МАЊЕ МЕСА

ЛИДЕРИ ЕУ нашли су решење за проблем са поскупљењем и снабдевањем намирницама и енергентима. Једноставано, потрошачи ових високоразвијених земаља треба да се уздржавају, да смање конзумацију хране и коришћења грејања.

- Упркос чињеници да сам вегетаријанац, нећу проповедати да сви то треба да буду - рекао је немачки министар пољопривреде Џем Оздемир. - Али, хајде да кажемо овако, јести мање меса био би допринос борби против Путина.

Тако је гласио његов одговор "Шпиглу" на питање да ли ће Немачка морати да повећа резерве житарица за јавну потрошњу.

Шеф дипломатије ЕУ Ђозеп Борељ позвао је недавно Европљане да мање користе систем грејања, како би пресекли пупчану врпцу са Русијом.

АУСТРИЈСКА ПЕКАРА ПРОДАЈЕ ДУГОТРАЈНИ ХЛЕБ ИЗ КОНЗЕРВЕ

БУМЕРАНГ ефекат санкција Запада према Русији Аустрија покушава да превазиђе, између осталог, правећи хлеб у конзерви. Век трајања овог хлеба, који је мешавина више врста житарица, најмање је десет година.

Једини произвођач хлеба у конзерви у овој држави, који је патентирао производ, под огромним је притиском због растуће тражње. Страх Аустријанаца од несташица прехрамбених производа и могуће глади довео је до вештачког скока потражње.

- Свакодневно добијамо око 300 наруџбеница грађана, а уз то имамо и обавезе на основу претходно склопљених споразума о снабдевању продавница - кажу у пекари "Дајзер" из Бадена и додају да њихови погони и викендом раде по 16 сати.

Већ на почетку пандемије вируса корона, пекара је била затрпана наруџбеницама, а са ратом у Украјини, њихов број је додатно порастао. (И. С.)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (10)

ЛУДНИЦА НА УЛИЦАМА НАПУЉА: Цео град на спектакуларан начин испратио фудбалере (ВИДЕО)