ЗБОГ САНКЦИЈА РУСИЈИ НЕМА ТУШИРАЊА ТОПЛОМ ВОДОМ? Немачке власти апелују на грађане да смање потрошњу услед енергетске кризе у Европи
НЕМЦИМА је саветовано да добро размисле о туширању топлом водом ако власти одлуче да уведу потпуни ембарго на руски гас због ситуације у Украјини, пише Раша Тудеј.
Фото: Shutterstock/Илустрација
- Мораћете да се запитате да ли је заиста потребно да се туширате топлом водом седам дана у недељи ако се грејете на гас - рекао је у интервјуу за "н-тв" шеф Савезне агенције за мреже Немачке Клаус Милер.
Његове речи су подсећају на сличну изјаву некадашње европске комесарке за конкуренцију Маргрете Вестагер, која је саветовала становнике ЕУ да "контролишу колико се туширају и колико се њихова деца туширају, а када искључе воду, могу да кажу "Ето ти сада, Путине".
Према Милеровим речима, ако Немачка прекине испоруке из Русије, резерве гаса у земљи трајаће до краја лета или најкасније до почетка јесени.
- Али тада ће складишта бити празна. И не желимо да дођемо у такву ситуацију пред зиму - рекао је званичник.
Усред све већег притиска на ЕУ да дода руске енергетске компаније на своју већ огромну листу санкционисаних тела због ситуације у Украјини, Немачка је прошлог месеца покренула план за хитне случајеве за управљање снабдевањем гасом.
Тај план би могао да резултира ограничавањем потрошње енергије и давањем приоритета домаћинствима и критичној инфраструктури, као што су болнице, произвођачи лекова и хране. У интервјуу за "Ди Цајт" раније ове недеље, Милер је такође упозорио грађане да почну да се "одвикавају од луксуза у својим домаћинствима".
ЕУ је прошле недеље одобрила нови пакет санкција Русији, укључујући забрану увоза угља, почев од августа. Немачка појачава напоре да смањи руске испоруке, али Берлин каже да би могло потрајати до лета 2024. године да би се у потпуности прекинула зависност од руске енергије. Руска нафта сада чини 25% немачког увоза, у односу на 35% почетком фебруара. Увоз гаса је такође смањен на 40% са претходних 55%. Руски увоз каменог угља је преполовљен, на 25%.
БОНУС ГАЛЕРИЈА: Чернобиљ - некад и сад
БОНУС ВИДЕО: ИЗВЕШТАЈ СА ФРОНТА - ДНР објавио каква је ситуација у Мариупољу
"СВЕОПШТИ РАТ" Стигло велико упозорење Америци
ВИСОКИ ирански званичник упозорио је да ће сваки напад на његову земљу бити сматран „свеопштим ратом“ док се америчка ударна група носача авиона приближава региону.
24. 01. 2026. у 09:31
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
НАЈСТАРИЈИ ЈУГОСЛОВЕН: Доживео 132, израсли му трећи зуби
У АКЦИЈИ некдашње ревије Yуго папир “Тражимо најстаријег Југословена“ 1978. године новинари су се запутили у село Ораш Плање удаљено од Тешња десетак километара, где је живео Мехо Хаџић.
23. 01. 2026. у 16:47
Коментари (3)