ПУМПАЏИЈЕ ПРОТИВ НОВОГ "ЗАМРЗАВАЊА": Разматра се шта ће бити после важења уредбе која ограничава цену деривата

Е. Б. ТАЛИЈАН

22. 04. 2022. у 09:55

ШТА ће бити од 1. маја када истиче важење уредбе којом се ограничава највиша малопродајна цена две основне врсте моторних горива још није познато. Грађани се надају да ће овај механизам "замрзавања" остати на снази, јер је кућни буџет већ оптерећен инфлацијом. Јефтинији евродизел је значајан и транспортним предузећима.

ПУМПАЏИЈЕ ПРОТИВ НОВОГ ЗАМРЗАВАЊА: Разматра се шта ће бити после важења уредбе која ограничава цену деривата

Фото Н. Скендерија

С друге стране, трговци дериватима се залажу за слободно формирање цена како се не би угрозила снабдевеност тржишта, јер би неисплативо пословање могло да доведе до несташица. Уколико се Уредба задржи, онда, како истичу, треба унети одређене измене да пумпаџије не би биле на губитку. У Министарству енергетике кажу да се у Влади још разматра шта ће бити након 1. маја.

- На берзама се појављују нагли скокови, пре свега, сирове нафте, што се рефлектује на цену горива и све то касније утиче на њихову малопродајну цену - рекао је Раша Којчић, помоћник ресорне министарке. - У последњих годину дана обавезне резерве нафте и деривата увећане су за 30 одсто и сада су те количине довољне за око 60 дана несметаног функционисања на бази просечне дневне потрошње.

Почасни председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић, истиче да се њихова организација увек залаже за слободно формирање цена на тржишту, јер је то боље. Он указује и да уколико Уредба остане на снази треба наћи начин да се одржи маржа за пумпаџије, која је ограничена на шест динара, што до сада није био случај.

- Током ова два и по месеца, долазили смо у апсурдне ситуације да набавна и велепродајна цена буду исте - наводи Атанацковић за "Новости". - Да бисмо то избегли требало би ограничити и велепродајну цену. Тако би се омогућило да се одржи маржа малопродаваца од шест динара.

Према његовом мишљењу, седмично утврђивање највиших цена сувише је дуг рок. Зато би, како каже, требало следити искуство Северне Македоније, која их на дневном нивоу коригује у складу са ситуацијом на тржишту. Генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије Томислав Мићовић, такође, наглашава да цене горива треба да креира тржиште, а не да се административно уређују. Нико не може, како наводи, дугорочно да обезбеди снабдевање по нереално ниским ценама. Он указује да Уредба, само као привремено решење, даје ефекте.

Заменик председника Удружења приватних бензинских станица Србије Бора Татић каже да мале пумпаџије продају гориво, али са благим минусом.

- Не знамо да ли ће Уредба остати на снази - наводи Татић. - Уколико се њено важење продужи, требало би преиспитати нека правила.

Подсетимо, Влада је Уредбу о ограниченим малопродајним ценама евродизела и бензина БМБ 95 донела 10. фебруара и продужила њену важност до 30. априла. Да би ови деривати били јефтинији, држава се одрекла дела прихода тако што је смањила акцизе на гориво за 20 одсто. Само за пољопривреднике, цена евродизела је ограничена на 179 динара по литру.

СТАБИЛИЗАЦИЈА

ПОЈЕДИНИ стручњаци сматрају да су се стекли услови да се врати тржишно одређивање цена, јер се вредност сирове нафте стабилизовала на светским берзама у последње време, од 100 до 110 долара по барелу. У четвртак је црно злато наставило успон након неколико дана мешовитог кретања. Цена фјучерса нафте "брент" на светским берзама у четвртак је била 107,48 долара за барел.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ: Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.

17. 04. 2025. у 15:25

Коментари (1)

РУСИЈА У НЕВЕРИЦИ: Овакву тужбу због рата у Украјини нико није очекивао!