ЕВРОПЉАНИ "УХВАЋЕНИ ИЗМЕЂУ ДВЕ ВАТРЕ": Не желе да "финансирају Путина" али им је циљ да цена нафте не скочи
ЕВРОПЉАНИ не желе да „финансирају Путина” и истовремено покушавају да избегну нови економски пад а ове недеље планирано је неколико састанака у ЕУ, који би требало да покажу како су Европљани у стању да комбинују оба циља, пише "Монд" (Le Monde), преноси Ино ТВ.

Фото: ЕПА
Одлучни су да одустану од руске нафте, али им је важно да то учине тако да њена цена не скочи још више. У супротном, Русија ће од овога имати само користи када буде продавала нафту другим земљама по вишој цени. А у Европи, напротив, може доћи до јавних протеста.
Европљани су ухваћени између две ватре, пише "Монд": не желе да финансирају Путина и истовремено покушавају да избегну нови економски пад. Због тога желе да схвате како да брзо науче како да живе без руског гаса, али да истовремено не угрозе своју економију.

Фото: Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP/Депоситпхотос
Ове недеље је планирано неколико састанака у ЕУ, који би требало да покажу како су Европљани у стању да комбинују оба циља. А први састанак је већ одржан у понедељак у Бриселу, где су се окупили европски министри енергетике. Сазван је по хитном поступку након што је Москва прекинула испоруке гаса Пољској и Бугарској јер су оне одбиле да га плате у рубљама.
Европљанима нису јасни услови конверзије
Како публикација објашњава, 97 одсто руских испорука гаса се обавља у доларима и еврима. Али Русија је једнострано променила услове уговора, захтевајући од Гаспромових купаца да отворе рачуне код Гаспромбанке, тамо пренесу накнаду за гас у страној валути, а банка ће је заменити за рубље. И тек када средства у рубљама стигну у Русију, тада ће се транша сматрати завршеном. Европљанима то једноставно не одговара: кажу да нису јасни ни услови ни стопа конверзије. По њиховом мишљењу, такав механизам би био сличан кредиту руској централној банци – а то је кршење санкција.
Пољска и Бугарска су одбиле да то учине и платиле цену, пише аутор чланка. Истовремено, њихов губитак је од минималног значаја за Русију, пошто су њихове куповине износиле 8% од укупних европских. И саме Пољска и Бугарска су очекивале такав исход и сада рачунају на помоћ својих суседа.

Фото: Архива
Брисел напомиње да свака земља може пасти у исту ситуацију. Отприлике 20. маја је рок за Немачку, Аустрију, Холандију и Италију. Неке компаније разматрају отварање рачуна код Гаспромбанке, а Мађарска је већ рекла да је спремна да плати у рубљама.
БОНУС ВИДЕО:
БРИТАНСКИ ПЛАЋЕНИК У УКРАЈИНИ: Нико није ни динара добио за ратовање

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (2)