СРБИЈА ЋЕ БИТИ ИЗВОЗНИК ПАМЕТИ, АЛИ И ИНОВАЦИЈА: Oснован Центар за индустријску револуцију - први у региону, a тек трећи у Европи!

Ј. СКЕНДЕРИЈА

09. 05. 2022. у 09:45

СВЕДОЦИ смо да наука и технологија веома брзо напредују, а ми можемо да их искористимо у свакодневном животу да нам живот буде једноставнији и лакши.

СРБИЈА ЋЕ БИТИ ИЗВОЗНИК ПАМЕТИ, АЛИ И ИНОВАЦИЈА: Oснован Центар за индустријску револуцију - први у региону, a тек трећи у Европи!

Фото Танјуг

Претходне револуције донеле су нам парну машину, струју, рачунаре, мобилне телефоне, а четврта нам доноси биотехнологију, вештачку интелигенцију и роботику.

Постављати питање да ли је рано да се говори о четвртој, док прве три нису у потпуности заживеле, исто је као доводити у питање електрификацију, ако цела земља нема воду и канализацију.

Ово у разговору за "Новости" каже Јелена Бојовић, директорка Центра за четврту револуцију, наглашавајући да технолошки напредак некада подразумева прескакање читавих индустријских револуција:

- У већем делу Африке нису чекали да уведу фиксну телефонију, већ су одмах прешли на мобилну и увели мобилно банкарство у широку употребу много пре већине развијеног света. Тако и ми не смемо да одлажемо примену нанотехнологије, роботике или квантних рачунара.

Центар је основан са циљем да идентификује могућности, пре свега у области биомедицине, и да ради на развоју еко-система који ће бити стимулативан за развој биотехнологије и биоинжењерства. Влада је препознала прилику да у региону буде носилац развоја биоекономије.

- Повезиваћемо науку, нове технологије, знања и привреду, помагати да се у Србији развијају и примењују нове биотехнологије са циљем да се боље и ефикасније лечимо, да нам буду доступни иновативни лекови и апарати, да живимо у здравијем друштву. Пројекти којима ће се Центар бавити обухватају: развој механизама у откривању генетских предиспозиција за развој болести, паметнији избор лекова кроз персонализовану медицину, употребу вештачке интелигенције у брзој и паметној дијагностици ретких болести, нове технологије у фармацеутској индустрији, примену ћелијске и генске терапије...

Како наглашава директорка Бојовић, кроз сарадњу са свим центрима за четврту индустријску револуцију у свету, Србији се пружа прилика да користи најновија научна достигнућа и најбоља светска искуства и тако обезбеди бржи развој, а уједно омогући промоцију наше науке и привреде:

- Наши институти, попут Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство или Института за нуклеарне науке "Винча", већ увелико раде на значајним међународним пројектима. Њихове активности су у складу са светским трендовима, и могу бити мотор даљег развоја биоекономије.

Фокус Центра ће бити у две приоритетне области - биотехнологији и вештачкој интелигенцији у биомедицини и оне су већ препознате као кључне за економски развој земље.

- Идеја нам је да помогнемо да се знања у науци брзо искористе у привреди, а да се Србија позиционира у свету као извозник памети и иновација. Обезбедићемо да се подаци, који су кључни за доношење научних закључака, неупоредиво брже обрађују, чиме ће се уштедети месеци научноистраживачког рада. Они ће се чувати у Државном дата центру, са највишим степеном безбедности медицинских података грађана.

Јелена Бојовић, Фото Н. Скендерија

Улога Центра је и да предлаже иновативне прописе који ће олакшати примену технологије уз заштиту права грађана, као и да направи регулаторни, али и инфраструктурни еко-систем за развој биотехнологије, биоинжењеринга и биоинформатике.

- Укључићемо у дебату што више различитих актера, као што су академске и истраживачке институције, велике корпорације и брзорастуће иновативне компаније, удружења грађана, експерти... Настојаћемо да заједно са њима обезбедимо да све што радимо буде праћено правним оквиром који обезбеђује поштовање људског достојанства и основних права, као и етичких принципа. Изградња поверења у технологије је важан аспект овога чиме се бавимо.

ПРВИ У РЕГИОНУ, ТРЕЋИ У ЕВРОПИ

СА Светским економским форумом основан је Центар за четврту индустријску револуцију у Србији. Ово је први такав центар у региону, тек трећи у Европи (после Осла и Москве) и 16. у свету који је основао Светски економски форум. Центар је почео са радом у марту 2022. под окриљем Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Владе Србије, а уз подршку Програма Уједињених нација за развој (УНДП).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НЕОЧЕКИВАНО: Алкараз се одлучио на несвакидашњи потез пред Аустралијан опен (ФОТО)