МАЛИ ПОРУЧИО НА ВАЖНОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ: Влада ће штитити животни стандард грађана и нашу привреду

М.Стевановић/С.Б.

18. 05. 2022. у 10:01 >> 10:42

МИНИСТАР финансија Синиша Мали говорио је на конференцији „Колико је српска привреда отпорна на глобалне кризе и изазове“, која се одржала у Привредној комори Србије.

МАЛИ ПОРУЧИО НА ВАЖНОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ: Влада ће штитити животни стандард грађана и нашу привреду

Foto: Printskrin

На скупу се обратио и амбасадор Савезне Републике Немачке у Србији Томас Шиб и председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.

Конференцију су организовале Привредна комора Србије, Амбасада Савезне Републике Немачке у Београду, Немачко-српска иницијатива за одрживи раст и запошљавање и Немачка развојна сарадња.

Чадеж - Морамо се припремити за период који долази

- Видимо и осећамо три лоша сигнала - велики глобални скок инфлације, висока каматна стопа и цена бакра која је тренутни нижа 10 посто. Енергенти више никада неће бити јефтини као пре кризе - рекао је Чадеж.

фото: С. Б.

Чадеж је истакао да смо јако везани за немачку привреду. Како каже, ми смо део једног комплексног система. 

- Аналитичари предвиђају да ће током лета доћи до једног рата енергената - испоруке гаса ка Западној Еворопи, што ће довести до великих проблема - истакао је Чадеж. 

Како каже, уколико дође до овог најгорег сценација, алтернатива не постоји. Овакав сценарио највише би погодио регионе у Немачкој са којима ми највише сарађујемо. 

Каже да не постоји дилема око тога за шта је везан наш систем - две трећине нашег извоза везано је за Европску унију. 950.000 радних места је директно везано за ЕУ.

- Наш извоз ка ЕУ је 17 пута већи него у Русију. Ми смо економски део европског система - рекао је Чадеж. 

Каже да се кризе дешавају углавном одложено и да је ово вероватно увод. Српски извоз је у поразу, али постоји неколико чињеница - проблем логистике, рат у Украјини који је паралисао светску привреду и довео до велике инфлације. 

- Данас ваше пословање карактерише непредвидивост - нагласио је он. 

У овом тренутку, како је навео, људи могу тешко да планирају своју производњу. Пред нама је тежак период на који не можемо толико утицати, јер је проблем глобалног типа. Но, Влада Србије добро ради на томе да ти удари не буду много гори, а о томе сведочи, на пример, ниска цена струје у Србији. 

- Ми нисмо изоловано острво и морамо се припремити за оно што нас чека на јесен - закључио је Чадеж. 

Амбасадор Шиб - Рат у Украјини ће имати последице на економију

На конференцији се обратио и Томас Шиб. 

- Несумњиво је да ће рат у Украјини имати велике последице на светску економију - истакао је амбасадор Шиб. 

- Пре рата украјински ИТ сектор је био један од најбрже растућих. Сада стручњаци из ове области нису у могућности да раде - навео је он. 

Амбасадор Шиб указао је на то да се рат у Украјини огражава на просечни раст инфлације која се намеће као једна од најважнијих тема у последње време.  

фото: С. Б.

Истакао и је да ће приватни сектор из немачке наставити да улаже у дугорочне пројекте у Србији. 

Интеграција Западног Балкана у Евроспку унију остаће приоритет Немачке спољне политике, закључио је амбасадор Шиб. 

фото: С. Б.

Министар Мали - И даље растемо и далеко смо од рецесије 

- Србија чврсто стоји на европском путу и путу интеграција - почео је своје обраћање министар финансија Синиша Мали. 

Министар се захвалио на подршци коју Немачка даје на путу ка нашем најважнијем циљу - интеграцији у Европску унију. 

- Достигли смо  7.5 милијарди евра спољнотрговинске размене - истакао је министар финансија Синиша Мали.

- Ове године имамо већу размену него прошле године. Немачка је трећи најважнији инвестититор у нашој земљи. То је и велика одговорност за нас да нашу привреду учинимо што бољом за све инвеститоре - рекао је Мали. 

Влада успешно чувала економију у епидемији

Министар Мали је подсетио како се Влада Републике Србије борила да очува економију током пандемије корона вируса. 

Влада Србије је помогла грађанима и привреди са 8.8 милијарди евра.

- У доба највеће кризе Србија је постигла изузетне резултате - рекао је Мали. 

- Остварили смо највећжу стопу БДП раста, то се никада до сада није десило, а ми смо то успели у времену највеће кризе. Нама је сада сваки макроекономски индикатор потпуно стабилан. Удео дуга нам је 52,1 одсто БДП. Нама је незапосленост између 10 и 11 посто, на нивоу пред кризу. Имаћемо до 3 посто дефицита ове године, а наплата ПДВ-а иде много боље него што смо очекивали - истакао је Мали. 

Како каже, и даље растемо и далеко смо од рецесије. 

- Огромни су изазови са којима се суочава цео свет, европска и српска економија. Наша економија зависи и од тога шта се дешава у ЕУ. Ова криза, рат, пандемија корона вируса, енергетска криза су фактори који доводе свет у опасност од инфлације, од кризе. Сви се суочавају са тим изазовима, па и ми. У овом тренутку Влада је имајући то у виду предузела читав низ мера да заштити интересе привреде и грађана Србије - као што је контролисана цена горива, ниска цена струје, ограничене цене животних намирница - истакао је Мали. 

фото: С. Б.

Наводи, да Србија наставља да помаже грађанима - пензионерима, младима, медицинским радницима у више наврата су исплаћиване једнократне новчане помоћи. Запослени у здравству и просвети су добили по 10.000, млади 100 евра, по 20.0000 динара пензионери.

- То не показује само стабилност јавних финансија него и бригу према грађанима - истиче Мали. 

Како каже велики је изазов за целу Европу да у наредних десет месеци обезбеди енергенте, јер од тога зависи економија. 

- Привреда се суочава са великим проблемом. Расту цене инпута, ту је притисак на пораст плата, не можете да повећате цене, да се то не би одразио на живот грађана - наводи Мали. 

Имамо отворено и питање фискалне политике. 

Није ни мало једноставно и лако, оцењује Мали. 

Са оваквим изазовима се нико никада у економији није суочавао. Ово је "савршена олуја", истиче Мали. Србија је у последње 3 године показала колико је стабилна и колико све што обећа испуни. То је гарант онога што ћемо радити у будућности - на сваки начин штитити нашу привреду и наше грађане - истиче министар. 

Нова помоћ за привреднике

- Донећемо још једну меру која се односи на 1400 предузећа која су усмерена на Украјину, Белорусију, Русију - одобраваће се кредити на 5 година са грејс периодом од две године. То ће значити много за њих, јер су они погођени овим сукобом - истакао је Мали. 

Потпуно смо посвећени наставку реформи у земљи - рекао је Мали и подсетио на процес фискализације, систем Ефактура које ће умногоме допринети транспарентности наше економије. Наводи и да реформа Пореске управе иде по плану, као и да ниједан важан инфраструктурни посао није стао и да ће се тако наставити и будућности. 

- Влада остаје сигуран партнер и Немачкој и инвеститорима који долазе из Немачке. Влада ће као и до сада бити веома одговорна и дати све од себе да заштити животни стандард Србије и нашу привреду - закључио је Мали. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ВЕЛИКИ ПОВРАТАК: Катарина Томашевић поново у српском рукомету