БАЛКАН НИКАКО НЕ МОЖЕ БЕЗ НАШЕ ХРАНE: Према статистици у 2021. остварили смо суфицит у трговини храном са комшијама од 1,3 милијарде евра

Е. Е. Р.

15. 06. 2022. у 11:00

ЦРНА Гора није успела у замисли да буде увозно независна од Србије, када је реч о храни. Иако је пре само неколико месеци некадашњи премијер Здравко Кривокапић најављивао да ће се окренути увозу брашна, житарица и сточне хране из Бугарске, и неколико шлепера је ушло у земљу, министар пољопривреде Црне Горе Владимир Јоковић признао је јуче да су они увозно зависни од Србије. Као и да ће тражити од наше Владе да се у наредних шест месеци обезбеди набавка основних намирница, како би се избегле евентуалне несташице на тржишту.

БАЛКАН НИКАКО НЕ МОЖЕ БЕЗ НАШЕ ХРАНE: Према статистици у 2021. остварили смо суфицит у трговини храном са комшијама од 1,3 милијарде евра

Фото: И. Д. С.

Количине, која роба али и остали детаљи, ипак ће бити познати тек 29. јуна ове године, за када је најављена посета црногорског премијера Дритана Абазовића - Београду. То нам је јуче потврдио и министар пољопривреде Србије Бранислав Недимовић.

- Детаљи ће се знати 29. јуна, после званичне посете председника Владе Црне Горе - истакао је Недимовић за "Новости". - Србија одувек извози у Црну Гору и ту постоје традиционални економски односи.

Црна Гора, међутим, није једина земља коју Србија храни. Према подацима Министарства пољопривреде, укупна вредност остварене трговине у 2021. години износила је 1,3 милијарде евра. Раст извоза се бележи, а укупна вредност извоза пољопривредно-прехрамбених производа на тржиште региона у прошлој години износила је милијарду евра. Остварена вредност увоза је износила 225 милиона евра. У 2021. години остварен је и суфицит у размени, вредан 806 милиона евра.

- Посматрано по појединим тржиштима у 2021. години, највише се извозило на тржиште Босне и Херцеговине 442,7 милиона евра - истичу у Министарству пољопривреде. - За њима следи Црна Гора, са 274,9, Северна Македонија 237,5, Албанија око 70 милиона евра. Увоз нам је из БиХ око 98, Северне Македоније 67, ЦГ и Албаније по 22 милиона евра.
Како нам је објаснио Бојан Станић, из Привредне коморе Србије, постоје ту квоте код извоза пшенице, кукуруза и брашна, док је уље скроз забрањено. То што Црна Гора жели јесте зато што дугорочно размишљају и то желе да ураде из предострожности. Озбиљно схватају ову кризу.

- У предности смо, јер можемо да снабдевамо и регион - казао нам је Станић. - Релативно скоро је отишла ванредна испорука за Албанију и то је био бенефит иницијативе "Отворени Балкан".

РОД ПШЕНИЦЕ ТРИ МИЛИОНА ТОНА

ДИРЕКТОРКА Удружења "Жита Србије" Сунчица Савовић изјавила је јуче да се очекује род пшенице од три милиона тона, што је нешто ниже него лане, али да још постоје проблеми са извозним квотама и с логистиком, а да у нову жетву улазимо са залихама од 700.000 тона.
Према речима Савовићеве, жетва јечма је почела на појединим парцелама, уз очекивани род од око 4,8 тона по хектару, што је нешто мање од прошлогодишњег.
- Очекује се да жетва пшенице почне најкасније за две седмице, уз род од око три милиона тона - истакла је Савовићева. - То свакако није рекордан род, с приносом од најмање 4,8 тона, ако будемо имали среће 5,2 тоне, што би значило род мањи од прошлогодишњег за само 200.000 тона.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РУСКА ВОЈСКА НЕЋЕ СТАТИ: Трамп неће моћи да оконча украјински сукоб, сматра професор Миршајмер