ПОЧЕЛА СНИЖЕЊА, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Трговци сада погрешно рачунају појефтињење, пљуште жалбе потрошача

Е. Б. Т.

21. 07. 2022. у 13:30

ПОЧЕЛО је летње снижење цена, али и пријаве купаца на преваре трговаца.

ПОЧЕЛА СНИЖЕЊА, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Трговци сада погрешно рачунају појефтињење, пљуште жалбе потрошача

Фото М. Анђела

У Националној организацији потрошача Србије (НОПС) кажу да се грађани сада највише жале на одећу и обућу која се продаје и у онлајн и у физичким продавницама. Осим уобичајених трикова продаваца, примећено је да све више њих оглашава нетачно снижење.

- На пример, трговац напише да је неки производ појефтинио 20 процената, а из наведена старе цене, када се израчуна види се да је заправо 15 одсто - објашњава Марко Драгић из НОПС-а.

- Међутим, потрошаче привуче тај проценат и ретко ко посумња и проверава да ли је рачуница добра.

Фото П. Милошевић

Он каже да се трговци и даље праве прекршај, тако што поскупе робу од 20 до 30 одсто у периоду пре сезонског снижења, да би, када почне акција огласили да је роба за толико процената појефтинила, а заправо се вратила на почетну цену. Те злоупотребе продаваца тешко може да уочи већина купаца, али Драгић наводи да је све више едукованих потрошача који примећују ове трикове и пријављују. Како указује, до таквих превара долази, јер недостаје инспекцијски надзор како би се проверавале улазне и излазне цене.

- Важно је и да купци знају да уколико је оглашен највећи проценат снижења, на пример 50 одсто, онда најмање једна петина производа мора да буде обухваћена тим попустом - указује Драгић.

- Ако је понуђена роба у занемарљивој количини или са циљем да се потрошач наводи на куповину друге врсте производа, онда је то прекршај.

Како истиче, понуђена роба треба да буде из зимске и јесење колекције, а не летње.

- У претходном периоду смо имали експанзију онлајн куповине, која је била подстакнута околностима изазваним пандемијом, па је највише превара било у овој електронској трговини - наводи Драгић.

- Сада се потрошачи враћају физичким продавницама, тако да пристижу жалбе једнако за оба начина куповине.

Наш саговорник упозорава потрошаче да не купују импулсивно, већ да добро размисле да ли им је нешто заиста потребно или купују само зато што је на снижењу. Читав тим стручњака, у који су укључени социолози и психолози осмишљава та снижења и акције како би навели грађане да купују ствари које или не одговарају њиховим потребама или им уопште не требају.

Српски потрошачи су често разочарани, јер код нас нема тако великих снижења као у западним земљама. Чак и када су оглашени високи попусти, они су често само привидни. У НОПС-у указују да је наше тржиште мало и неразвијено, и да велики модни брендови не набављају толику количину робе, као што је то случај у Европи. То је мањи број артикала, који се код нас прода и са мањим попустима. Набавку малих количина робе, прате и веће марже.

Драгић каже да када потрошачи уоче било коју злоупотребу то могу да пријаве тржишној инспекцији или организацијама за заштиту потрошача. Међутим, како истиче, није познато да је неки трговац одговорао због тих прекршаја. Зато је савет купцима да буду опрезни како би избегли преваре трговаца.

Законом о трговини прописана је прекршајна одговорност у случају да се трговац не придржава услова за нуђење и оглашавање снижења цена. За утврђену незаконитост, следи захтев за покретање прекршајног поступка против продаваца. Казна се креће од 500.000 до два милиона динара за правно лице, као и 50.000 до 150.000 динара за одговорно лице.

СНИЖЕЊЕ И АКЦИЈА НИЈЕ ИСТО

СЕЗОНСКО снижење се оглашава два пута годишње и траје најдуже до 60 дана. Зимско почиње између 25. децембра и 10. јануара, а летње мора да стартује од 1. до 15. јула. Законом о трговини раздвојене су врсте продајних подстицаја. Постоји јасна разлика између сезонског снижења, распродаје и акцијске продаје. За све ове врсте подстицаја, осим за акције које трају до три дана, продавац је обавезан да истакне стару и нову цену.

Распродаја може да се организује само у случајевима када трговац затвара неки малопродајни објекат, престаје са радом или продајом одређене робе, а то не може да учини онај који редовно послује. Акцијске продаје не могу да трају дуже од 31 дана на одређени производ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.

01. 11. 2024. у 11:25

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".

01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28

Коментари (0)

СУПЕРШУТ ОТВАРА ВРАТА ХУМАНОСТИ – „ПОГЛЕД СРЦЕМ“ СТИГАО И ДО „АНЂЕЛА“ ИЗ УЖИЦА