ЛУКСУЗ НЕ ЗНА ЗА КРИЗУ: Зарада oд познатих модних марки досегла рекордне нивое, упркос рату у Украјини и галопирајућој инфлацији
РАТ у Украјини и галопирајућа инфлација, како се чини, засада не могу да угрозе тржиште луксузне робе.
Како преносе западни медији, њихова продаја цвета, а зарада ове индустрије достиже нове рекордне нивое. Наши стручњаци објашњавају да тренд повећања неједнакости у развијеним привредама траје у континуитету од деведесетих година. С једне стране, повећава се слој богатих, а с друге се смањује средња класа и повећава број сиромашних.
Концерн LVMH је саопштио да су зараде њихових модних брендова, као што су "Луј Витон", "Диор" и "Фенди" досегле нове рекордне нивое. А одлично је ишла и продаја шампањца, коњака и луксузних сатова. Оперативна добит тог концерна у првих шест месеци ове године порасла је за 34 одсто, односно на више од десет милијарди евра. Њихова продаја је у том периоду имала раст од 28 одсто, односно, готово 37 милијарди евра.
Конкуренти попут "Керинга", "Хермеса" и "Праде" такође су забележили двоцифрени раст продаје и добити. Корона-криза је индустрији луксузне робе 2020. донела највећи пад у историји, али то је била прилично кратка пауза. Према студији консултантске куће "Баин", глобално тржиште луксузне робе попут одеће и накита лане је премашило ниво од пре короне и износило је 288 милијарди евра.
Герд Милер Томкинс, из Немачког модног института, уочава да постоји екстремна поларизација тржишта када је реч о моди. Он наводи да за неке важи што скупље то боље, а за друге што јефтиније то боље, али средина нестаје.
Бојан Станић, помоћник директора Сектора за стратешке анализе Привредне коморе Србије, наводи да у новије време стижу нови богаташи из новоиндустријализованих и земаља у развоју.
- Посебно се истичу многољудне земље, попут афричких и азијских које имају све бројнију вишу класу - објашњава Станић.
- Они воле да купују луксузне производе на западу. Што се тиче сатова и накита, треба имати у виду да се ти производи често посматрају као инвестиција.
Он додаје да се, с друге стране, смањује средња класа и повећава број сиромашних. Та разлика између богатих и сиромашних се, како истиче, константно повећава, и тај тренд постоји последњих деценија.
ВЕЋИ ПРОМЕТ
РАТ у Украјини и с њим повезана висока стопа инфлације и економски пад, до сада нису имали готово никакав утицај на луксузне марке. Ово се наводи у студији консултантске куће "Баин".
- Индустрија луксузне робе поново показује висок ниво отпорности у кризама - истакла је аналитичарка те консултантске куће Мари Терезе Марек. - Ове године укупни промет индустрије луксузне робе могао би чак и да се повећа на 320 до 330 милијарди евра, упркос рату у Украјини и инфлацији.
Препоручујемо
ИМА ИХ 24.679: Прстен у облику печурке нови рекордер по броју дијаманата (ФОТО/ВИДЕО)
01. 08. 2022. у 01:11
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)