ЗАЛИХЕ ДИЗЕЛА ШТИТЕ СРБИЈУ ОД НЕСТАШИЦЕ: Како ће примена шестог пакета санкција ЕУ против Русије да утиче на тржиште црног злата и деривата
ТРОШКОВИ набавке сирове нафте и деривата биће већи када ступи на снагу шести пакет санкција Европске уније против Русије, који подразумева забрану увоза и транспорта руског црног злата преко мора. Србија остаје без нафте из РФ већ од 1. новембра, а ЕУ од 5. децембра.
Поједини аналитичари сматрају да би овај ембарго могао да доведе до несташице дизела у Европи, јер на медитеранској берзи и сада недостаје ове врсте горива због чега је његова цена виша. То би могло да се одрази и на ситуацију на нашем тржишту.
Сирова нафта до Србије долази тако што се транспортује бродовима до Крка, а одатле нафтоводом "Јанаф" кроз Хрватску до наше земље. Саговорници "Новости" указују и да ће се поскупљење трошкова набавке сирове нафте и деривата вероватно одразити и на њихове цене, али да то не мора нужно да буде тако, већ ће то одредити тржиште.
Генарални секретар Удружења нафтних компанија Србије Томислав Мићовић истиче да је питање цена важно, али да је сада, у околностима енергетске кризе, важнија сигурност снабдевања. Коментаришући могућу несташицу дизела, он оцењује да су ризици од таквог сценарија већи него што је то уобичајено, али да наша држава и компаније предузимају све што је потребно да се од тога заштите.
- То је обезбеђивање залиха - наглашава Мићовић. - У нашим рукама је само то, да повећамо залихе нафте и њених деривата. Изузетно је важно и да се очувају садашњи канали увоза како бисмо имали диверзификоване изворе снабдевања, да би имао ко да одговори уколико дође до евентуалних поремећаја.
Он наводи и да је увоз деривата смањен, јер у појединим ситуацијама, максималне цене горива које одређује држава, нису обезбеђивале исплативо пословање компанијама. То последњих месеци, како истиче, успешно надокнађује НИС, који ради пуним капацитетом. Увоз деривата је отежан и због ниског водостаја Дунава, па барже не могу уопште или са мање терета могу да плове до Србије. Гориво се превози цистернама и железницом, али нема довољно вагона, а све то поскупљује транспорт.
Иако забрана увоза деривата из Русије у ЕУ ступа на снагу 5. фебруара, Мићовић указује да су и сада отежане околности куповине тог горива због санкција Европске уније према руским компанијама. Он наглашава да у свету има довољно и црног злата и деривата који ће доћи до Европе, али је питање само колико то кошта. НИС је и до сада осим руске, увозио нафту и из других земаља, али је последњих месеци више од половине био удео црног злата из РФ, због повољније цене.
- Примена шестог пакета санкција ће сигурно утицати на поскупљење логистичких трошкова допремања нафте и горива и код нас и у ЕУ, а како ће се то одразити на цене, одредиће тржиште - указује Мићовић. - Све компаније су куповале више руску нафту која је последњих месеци била јефтинија, не само НИС.
НИС, како истиче, сигурно већ уговара куповину црног злата које није руског порекла од 1. новембра. Саветник за енергетику у ПКС Љубинко Савић каже да Европа треба 20 одсто руске нафте да замени другом и да ће се то сигурно одразити на ситуацију на тржишту.
- Биће већа потражња за нафтом другог порекла и постоји бојазан да ће зато доћи до њеног поскупљења, а тиме и деривата, али то не мора нужно да буде тако - указује Савић. - Капацитети НИС могу у потпуности да задовоље потребе нашег тржишта за дериватима.
ЈЕДНА ПЕТИНА ИЗ ДОМАЋИХ ИЗВОРА
ПРОШЛЕ године, у укупном билансу 47 одсто био је удео увезене сирове нафте из Ирака, из Русије 16, из Казахстана 11 и из Норвешке три процента. Око 20 одсто је учешће домаћег црног злата. Последњих месеци, због повољније цене руска нафта се увозила више, па је њен удео био око 55 процената.
Препоручујемо
СЛАВИМО СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА: Верници поштују ове обичаје на данашњи дан
19. 09. 2022. у 09:22
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)