СРБИЈА ИЗВЕЗЛА МАЛИНЕ ЗА 300 МИЛИОНА ЕВРА: Црвено злато продали по већој цени - инострани купци заинтересовани
СРБИЈА је за првих седам месеци ове године извезла малине у вредности од скоро 300 милиона евра. То је за око 50 милиона евра више него у 2021. години. Ипак, количине које извозимо се смањују. Тако смо лане, у иностранство продали, 66.000, а ове практично 44.000 тона малина.

Фото: Shutterstock
Како је испричао Горан Ђаковић, саветник министра пољопривреде, то најбоље показује колико је висока цена овог воћа на светским тржиштима, али и да пада стандард грађана у свету, чим се мање купује.
- Сада иду и новогодишњи празници када је извоз већи и када су резултати још бољи - сматра Ђаковић. - Наша земља бележи извоз и раст и код повртарске производње. Највише је поскупео кромпир, али то је очекивано, јер смо имали велику сушу током године, пад производње због нешто лошије цене из претходне године, што је све условило да порасте цена кромпира. То само значи да ће произвођачи кромпира бити мотивисани да у наредним годинама улажу у производњу овог поврћа.
Према речима Ђаковића, поскупљење горива, ђубрива и свега осталог, изазвало је раст и то је морало да прати цену житарица. С друге стране, треба да имамо у виду да ћемо имати и добре извозне резултате, јер то није наша цена која је поскупела, већ је то отишло на светским тржиштима. Практично, оно што зову увезена инфлација, заступљено је и код нас.
- С једне стране та инфлација је добра за наше извознике и произвођаче, а није добра за купце, једноставно живимо у таквом тренутку - казао је Ђаковић. - Када је реч о ђубриву и несташици, наша земља има среће да је обезбедила довољне количине за предстојећу сетву. Најављује се да би могло ове године више да се посеје пшенице, под претпоставком да би кукуруз могао поново да подбаци. Такође, повећана је и производња уљане репице, јечма и овса. Тешко је наћи семе ових култура колико се тражи. Пољопривредници су изгубили поверење у производњу кукуруза и окрећу се озимим житарицама.
Ипак, сматра Ђаковић, то неће утицати драстично на наше тржиште, јер сејемо између 950.000 и милион хектара кукуруза, па је он код нас и даље водећа култура.
СА СУНЦОКРЕТОМ НЕМА ПРОБЛЕМА
ШТО се тиче сунцокрета и других житарица, које су дефицитарне у свету, Ђаковић је рекао да Србија нема никакав проблем. Имамо све житарице довољне за наше потребе. Када је реч о сунцокрету, пшеници, кукурузу, соји свега тога ћемо имати довољно. Биће нешто житарица и за извоз, али имамо и прелазне залихе.

ХОРОР НА АУТО-ПУТУ: Пронађено 20 тела, четири обезглављена висила са моста (ФОТО)
ДВАДЕСЕТ тела, од којих су нека била обезглављена, пронађена су на мосту изнад ауто-пута у делу Мексика где се сукобљавају фракције нарко-картела Синалоа, саопштиле су јуче мексичке власти, преноси CBS News.
01. 07. 2025. у 09:31

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)
МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.
01. 07. 2025. у 12:48
Коментари (1)