СРБИЈА ИЗВЕЗЛА МАЛИНЕ ЗА 300 МИЛИОНА ЕВРА: Црвено злато продали по већој цени - инострани купци заинтересовани

Ј. Су.

21. 09. 2022. у 09:00

СРБИЈА је за првих седам месеци ове године извезла малине у вредности од скоро 300 милиона евра. То је за око 50 милиона евра више него у 2021. години. Ипак, количине које извозимо се смањују. Тако смо лане, у иностранство продали, 66.000, а ове практично 44.000 тона малина.

СРБИЈА ИЗВЕЗЛА МАЛИНЕ ЗА 300 МИЛИОНА ЕВРА: Црвено злато продали по већој цени - инострани купци заинтересовани

Фото: Shutterstock

Како је испричао Горан Ђаковић, саветник министра пољопривреде, то најбоље показује колико је висока цена овог воћа на светским тржиштима, али и да пада стандард грађана у свету, чим се мање купује.

- Сада иду и новогодишњи празници када је извоз већи и када су резултати још бољи - сматра Ђаковић. - Наша земља бележи извоз и раст и код повртарске производње. Највише је поскупео кромпир, али то је очекивано, јер смо имали велику сушу током године, пад производње због нешто лошије цене из претходне године, што је све условило да порасте цена кромпира. То само значи да ће произвођачи кромпира бити мотивисани да у наредним годинама улажу у производњу овог поврћа.

Према речима Ђаковића, поскупљење горива, ђубрива и свега осталог, изазвало је раст и то је морало да прати цену житарица. С друге стране, треба да имамо у виду да ћемо имати и добре извозне резултате, јер то није наша цена која је поскупела, већ је то отишло на светским тржиштима. Практично, оно што зову увезена инфлација, заступљено је и код нас.

- С једне стране та инфлација је добра за наше извознике и произвођаче, а није добра за купце, једноставно живимо у таквом тренутку - казао је Ђаковић. - Када је реч о ђубриву и несташици, наша земља има среће да је обезбедила довољне количине за предстојећу сетву. Најављује се да би могло ове године више да се посеје пшенице, под претпоставком да би кукуруз могао поново да подбаци. Такође, повећана је и производња уљане репице, јечма и овса. Тешко је наћи семе ових култура колико се тражи. Пољопривредници су изгубили поверење у производњу кукуруза и окрећу се озимим житарицама.

Ипак, сматра Ђаковић, то неће утицати драстично на наше тржиште, јер сејемо између 950.000 и милион хектара кукуруза, па је он код нас и даље водећа култура.

СА СУНЦОКРЕТОМ НЕМА ПРОБЛЕМА

ШТО се тиче сунцокрета и других житарица, које су дефицитарне у свету, Ђаковић је рекао да Србија нема никакав проблем. Имамо све житарице довољне за наше потребе. Када је реч о сунцокрету, пшеници, кукурузу, соји свега тога ћемо имати довољно. Биће нешто житарица и за извоз, али имамо и прелазне залихе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (1)

ШЕШЕЉ О СЦЕНАРИЈУ КОЈИ НИКО НИЈЕ НИ САЊАО: Народ је био у заблуди (ВИДЕО)