ШТЕДЊОМ ДО ТОПЛИХ ЗИМСКИХ МЕСЕЦИ: Почетак грејне сезоне градови и општине прилагођавају спољашњим температурама
ГРАДОВИ и општине прилагођавају почетак грејне сезоне спољашњим температурама. Све је спремно, али док траје лепо време топлане неће радити како би се уштедели енергенти.
Коначну одлуку доносе локалне самоуправе, а како је најављено, у хладнијим крајевима наше земље водиће се рачуна да радијатори буду топли ако се температуре спусте испод прописаног нивоа. Уштеда је значајна у овим крајње неизвесним околностима које диктира сукоб у Украјини.
Могућност да због неке непредвиђене ситуације, на глобалном нивоу, останемо без редовног снабдевања неким од енергената, постала је сасвим реална након диверзије на гасоводу "Северни ток" 1 и 2, и покушаја саботаже на "Турском току" којим Србији стиже плаво гориво. Све европске земље у настојању да прегурају зиму, доносе много ригорозније мере за штедњу енергената.
Помоћник министра енергетике Рађа Којчић, истиче да је најбитније да свих енергената има довољно и да су све топлане урадиле ремонт:
- Све је спремно, потребно је пар сати да крену са грејањем. Обезбеђене су довољне количине гаса, мазута и све топлане су технички 100 одсто спремне. Али, сада је спољна просечна температура 20 степени и боље је да се у овом периоду не креће са грејањем и тако уштеди.
Грејна сезона званично почиње 15. октобра. Почетак је прописан одлукама локалних самоуправа и разликује се у томе да ли је потребан један, два или три дана са просечном дневном температуром нижом од 12 степени да би стартовало грејање. Стручњаци објашњавају и да када систем ради, велика варирања температура током дана у кратким временским интервалима доводе до изузетних проблема, јер се он аутоматски искључује када температура порасте изнад предвиђеног нивоа. То осим што ствара велике трошкове због губитка енергије, није добро ни за систем.
Према речима Зорана Илића, помоћника министра енергетике, после више месеци у октобру није било увоза струје.
- Први рачуни показују да се штеде киловати и да је апел и план уштеде дао резултате, а позиву су се одазвали и привреда и домаћинства - оценио је Илић. - Тек ће понашање у новембру бити релевантно да се оцени колика је уштеда остварена.
Он је указао и да би можда било боље да се сада увози струја док су цене ниже и да се тако подигну резерве угља како би се квалитетније ушло у зиму.
- Резерве угља сваког дана расту - истиче Илић.
- Држава је одобрила увоз 10 одсто наших потреба, што је око четири милиона тона. У "Електропривреди Србије" сада скидају угаљ и са делова копова где не прилазе велики багери. У једном периоду овог енергента из тих "џепова" је било више од увоза.
Хидролошки потенцијали, како додаје, још нису у пуном капацитету, али тренутно хидроелектране дају више од 20 одсто укупне производње струје. Дневно се упумпава и вода у акумулациона језера како би се појачала резерва. Према његовим речима, све је обезбеђено за зимски период и неће бити повуци-потегни ни са чим. Током децембра и јануара су критични периоди и тада ћемо морати да увозимо струју.
Генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић објаснио је да је тренутни циљ да се прављењем што више струје из гаса попуњавају депоније угља и оценио да је добро да се уштеди 50 милиона кубних метара гаса до 1. новембра, ако је већ михољско лето. Он истиче да су донете одлуке о набавци додатних количина лож-уља, нафте и дизела, како би свака топлана у Србији, која има могућности, могла да ради на алтернативни енергент бар месец дана ако дође до неке експлозије на гасоводу.
Грађани се питају и да ли ће бити неког попуста због померања грејне сезоне. Из топлана поручују да неће наплатити оно што није потрошено.
- Када се тражи попуст, треба имати у виду да потрошачи не плаћају реално потрошену топлотну енергију која се због слабе изолације расипа, а када би се све то плаћало, рачуни би били много виши - наводи председник Националне организације потрошача Србије Горан Паповић.
САМО ГАС КОРИСТИ 16 ПОГОНА
ОД 60 топлана, 36 користи гас, а од тога њих 16 немају могућност конверзије, односно преласка на друго гориво. На мазут ради 27 система за даљинско грејање, 13 користи угаљ, а девет биомасу. Неке топлане имају енергетски микс, тако да се бројеви разилазе.
Препоручујемо
ШАПИЋ САОПШТИО: Одлаже се грејна сезона у Београду због повољних временских услова
14. 10. 2022. у 11:28
ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата
ОДЛАЗЕЋИ амерички председник Џо Бајден одлучио је да ублажи санкције Куби, неколико дана пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп ступи на дужност, у низу корака за које се очекује да ће довести до ослобађања политичких затвореника у Хавани.
15. 01. 2025. у 07:31
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)