ЗЛОУПОТРЕБА ОГРАНИЧЕНЕ ЦЕНЕ ГАСА: Kубик плаћали 36 динара, а зарадили шест милиона евра
ПОЈЕДИНЕ компаније у Србији, које су злоупотребиле ограничену цену гаса на нашем тржишту и извозиле га у Хрватску и Бугарску, за три недеље су зарадиле 2,9 милиона евра, а до сада, укупно 5,9 милиона евра. Тако су продале више од 10 милиона кубних метара плавог горива.
Као што су "Новости" писале, те фирме су искористиле меру којом је држава заштитила привреду и грађане од последица енергетске кризе. Према Владиној уредби ограничена цена плавог горива односила се искључиво на количине које су намењене за потрошњу у Србији. Међутим, компаније су тако субвенционисан гас, у форми компримованог природног гаса (КПГ), продавале појединим земљама Европске уније. Ово је разлог, што је Влада Србије у понедељак донела одлуку да до краја октобра забрани извоз и изношење природног гаса како би заштитила домаће тржиште. Тај привремени ембарго односи се управо на КПГ који се употребљава и као енергент и као моторно гориво.
Како сазнајемо, од 6. септембра извоз КПГ је порастао за 77 одсто по нето маси, односно 80 процената по вредности у еврима. Те компаније су за три недеље продале пет милиона кубних метара гаса, а до сада више од 10 милиона кубика. Поређења ради, то је укупна дневна потрошња наше земље, и домаћинстава и привреде, током хладнијег зимског времена.
- Они су извозили килограм КПГ по 0,82 евра, а за један килограм је потребно 1,4 кубика гаса - наводи наш саговорник.
- Кубик су куповали по ограниченој цени од 36 динара.
Према нафтној формули која је дефинисана гасним споразумом са Русијом, Србија у овом последњем кварталу плаво гориво плаћа 420 долара за 1.000 кубних метара. Дакле, држава купује кубик за 0,42 долара, односно 0,426 евра. Истовремено, ове компаније тај кубик, по субвенционисаној цени, плаћају 36 динара, односно 0,30 евра. То значи да им је за килограм потребно 50,4 динара, односно 0,42 евра, а продавали су га дупло скупље, за 0,82 евра. Извезли су укупно више од седам милиона килограма и зарадили 5,9 милиона евра.
- Србија је од увозника КПГ, постала извозник, али не зато што су фирме постале ефикасне и конкурентне, него зато што су користиле природни гас по ограниченим ценама, а онда га извозиле - објашњава добар познавалац енергетских прилика на тржишту.
- Тај субвенционисани енергент је улазна компонента за добијање КПГ. Дакле, то га чини јефтинијим.
КПГ је исти гас који у Србију стиже цевоводом "Турски ток", затим се компримује, односно сабија, пакује у боце и превози специјализованим камионима, тзв. трејлерима. Углавном га користи привреда, јер је КПГ, после природног гаса из цевовода, нејекономичнији енергент у индустријској производњи. Свако ко се не налази на гасном систему може да употребљава батерије компримованог гаса као енергент.
ЕРДОГАН: ХАБ УГОВОРЕН СА ПУТИНОМ
ТУРСКИ председник Реџеп Тајип Ердоган саопштио је да се договорио са својим руским колегом Владимиром Путином да се у тој земљи формира гасно чвориште и да Европа може одатле да узима гас. Он је то рекао јуче на састанку своје странке у парламенту. Као што су "Новости" раније пренеле писање турских медија, научници у тој земљи су разрадили пројекат овог гасног хаба који предвиђа изградњу три гасовода, а један крак би ишао преко Србије. Наши стручњаци оцењују да је то добро за нас, јер би држава зарадила од наплате транзитних такса.
Препоручујемо
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (16)