"СТРАХ ОД ГЛОБАЛНЕ РЕЦЕСИЈЕ": Светске централне банке покуповале велике количине злата

Novosti online

19. 02. 2023. у 14:28

ПРОТЕКЛА година била је рекордна када је реч о државној куповини драгоцених метала, а потражња за полугама била је на врхунцу. Русија је била на четвртом месту по резервама. Централна банка из актива истискује валуте непријатељских земаља, стављајући улог на злато и јуан.

СТРАХ ОД ГЛОБАЛНЕ РЕЦЕСИЈЕ: Светске централне банке покуповале велике количине злата

Фото АП

Велика куповина

Централне банке су током 2022. године набавиле 1.136 тона драгоцених метала, у вредности од 70 милијарди долара. То је рекорд још од 1967. године.

Годишња државна потражња, као и потражња малопродајних инвеститора, повећала се за 18 процената и достигла 4.741 тону, наводи се у извештају Светског савета за злато (WГЦ). Ситуација је окарактерисана као „ванредна“.

Осигуравање од ризика

Током деведесетих година прошлог века и прве деценије 21. века централне банке, посебно оне у Западној Европи, нису много жалиле за драгоценим металима: продавале су стотине тона годишње. Ипак, после глобалне финансијске кризе 2008. и 2009. године регулатори су променили политику, пре свега да би се максимално отарасили конкретних валута и обвезница и да не би зависили од њихових еминената.

Највише злата купују Турска, Кина, Русија, Индија, Египат и Катар, при чему не откривају сви тачне податке о томе.

Огла Ветерникова, потпредседница аналитичке компаније „Борсел“ истиче да су међународни односи данас много теже предвидиви у поређењу с протеклих неколико деценија, док стручњак Одељења за стратешка истраживања „Тотал рисерч“ Николај Вавилов наводи да владе, очигледно, очекују озбиљне проблеме у новонасталом економском моделу и припремају се за потресе.

„Руски сценарио“

Садашње геополитичко заоштравање само је подгрејало златну грозницу. И то је разумљиво: Запад је замрзао резерве Русије у вредности од готово 300 милијарди долара.

Директорка Централне банке Русије Елвира Набијулина је неколико пута саопштила да Москва намерава да се суди за активе.

- Већина земаља изгубила је поверење у амерички долар: тамо су схватили да, ако буду ишли против воље Вашингтона, могу да остану без имовине. Страх од глобалне рецесије, који убрзава одустајање од уобичајене светске резервне валуте, као и прелазак на економски колосек вишеопларног света, подстичу регулаторе да повећавају залихе јединог чврстог еквавилента новцу - наводи Вавилов.

Разумна диверсификација

Потиснувши Индију, Русија је изашла на четврто место у свету по златним резервама – 582 милијарде долара. Те резерве би биле и веће, али санкције блокирају управљање знатним делом актива.

Централна банка Русије, у суштини, може да оперише само јуаном и златом. Због тога се око 20 процената златних резерви физички чува у форми драгоценог метала.

Активи у валутама непријатељских земаља (долар, евро, фунта), напротив, суштински су смањени. Тако делују и друге централне банке.

- Удео америчке валуте у светској трговини ће се смањивати за пет до седам процената годишње. Резерве у доларима смањују се постепено, не привлачећи пажњу, јер САД могу у било ком тренутку да се умешају - наводи финансијски аналитичар Владислав Антонов.

Несташица полуга

Даље прикупљање полуга у руским златним резервама је за сада неисплативо. Последњи пут је Централна банка Русије куповала полуге у марту и априлу прошле године, у крајње нестабилној ситуацији. Притом, злато је набављано од домаћих произвођача који су се нашли под санкцијама.

- Главна светска тржишта драгоцених метала су Лондонска и Њујоршка берза. Од лета су земље Г7 забраниле руски увоз. Да, Запад неће блокирати полуге, али коме их потом продавати? Имамо дефицитарни буџет, а Министарство финансија и Централна банка имају где да потроше новац - објашњава Антонов.

Заменик председника Централне банке Русије Алексеј Заботкин је још у октобру прошле године говорио да вишак злата у резервама може да изазове раст новчане масе, што ће подстаћи инфлацију која је на мети регулатора.

Према последњим прогнозама Банке Русије, инфлација ће у 2023. години бити смањена на пет до седам процената, а циљни показатељ од четири процента достићи ће већ следеће године.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: ТРАГЕДИЈА „БЕЗБИЈЕВИХ БЕБА“: Сећање на фудбалере Манчестер Јунајтеда који су страдали пре 65 година

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!: Новости у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

"ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!": "Новости" у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

ЗАНЕМЕЛА Мала Врбица код Младеновца. Одавде из овог села велике невоље је направио вехабија Милош Жујовић, који је покушао да испред Амбасаде Израела убије припадника српске Жандармерије.

01. 07. 2024. у 12:47

Коментари (0)

ПЉУВАЊЕ, ПА КАО КАЈАЊЕ: Албански репрезентативац се пере након вређања Срба на ЕУРО 2024