ЈЕДИНА НАДА ЗА СПОРАЗУМ О ЖИТУ? Све очи упрте у сусрет Путина и Ердогана - за који се не зна да ли ће се уопште десити

Новости онлајн

10. 07. 2023. у 08:38

АКТУЕЛНА ситуација око споразума о извозу жита из украјинских лука не улива оптимизам за његово продужење после 17. јула, а сада су очекивани преговори председника Турске и Русије Реџепа Тајипа Ердогана и Владимира Путина једина нада, рекао је извор упознат са током преговора за РИА Новости.

ЈЕДИНА НАДА ЗА СПОРАЗУМ О ЖИТУ? Све очи упрте у сусрет Путина и Ердогана - за који се не зна да ли ће се уопште десити

Фото: Танјуг/Turkish Presidency via AP

Тај извор је додао да пракса показује да су преговори два лидера могу да промене ситуацију и изразио наду у позитиван исход.

Ердоган је раније изјавио да рачуна на преговоре са Путином о споразуму о житу, и телефоном и лично, док је портпарол Кремља Дмитриј Песков 8. јула рекао да сусрет Путина и Ердогана још није сигуран, наводи агенција.

Песков је 5. јула рекао да ће Русија благовремено саопштити своју одлуку о споразуму о житу и истовремено подсетио да део споразума, који се тиче Русије, још није спроведен, тако да тренутно нема основа за његово продужење.

Црноморска иницијатива, коју су 22. јула 2022. године потписали представници Русије, Турске, Украјине и УН, подразумева извоз украјинског жита и хране, као и ђубрива преко Црног мора из три луке, укључујуц́и Одесу. Други део споразума који су потписали Русија и УН предвиђа деблокаду извоза хране и ђубрива из Русије, а међу главним тачкама било је поновно повезивање Руске пољопривредне банке (Рошелкхозбанк) са СВИФТ-ом, обнављање испоруке пољопривредне механизације и резервних делова. Москва истиче да тај део споразума још није примењен.

БОНУС ВИДЕО: 

ХЕЛИКОПТЕР Ка-52: Припрема посаде за извођење дејстава у области Красног Лимана

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РОДИТЕЉИ ПОГИНУЛЕ ДЕЦЕ ФОРМИРАЛИ ЖИВИ ШТИТ: Не дозвољавају да се тела однесу на обдукцију

РОДИТЕЉИ ПОГИНУЛЕ ДЕЦЕ ФОРМИРАЛИ ЖИВИ ШТИТ: Не дозвољавају да се тела однесу на обдукцију

РОДИТЕЉИ који су у пожару изгубили своју децу у дискотеци "Пулс" у Кочанима не дозвољавају да се тела настрадалих однесу на додатну обдукцију у Скопље, тражећи да им се одмах предају како би припремили сахране, јавља Плусинфо.

16. 03. 2025. у 19:40

МАРШАЛОВА ПОСЛЕДЊА ЖЕЉА Унук Јошка открио: Тито би живео још најмање ПЕТ година да није донео једну одлуку

МАРШАЛОВА ПОСЛЕДЊА ЖЕЉА Унук Јошка открио: Тито би живео још најмање ПЕТ година да није донео једну одлуку

ДОЖИВОТНИ председник СФРЈ Јосип Броз Тито живео би још најмање неколико година да је пристао да му словеначки доктори одсеку ногу коју је већ захватила гангрена.

18. 03. 2025. у 08:56

Коментари (3)

ЈАНИК СИНЕР И ДОПИНГ: Италијан решио да ово уради са тениском каријером