ПЛАН УВОЗА 4,2 МИЛИОНА ТОНА УГЉА ДО КРАЈА 2022: У току припреме за што безбеднију зиму, пуне се складишта

Е. Божић Талијан

07. 08. 2023. у 13:11

СРБИЈА се припрема за предстојећу грејну сезону. На депонијама термоелектрана "Електропривреде Србије" има око два милиона тона угља и наставља се са пуњењем. Како за "Новости" кажу у ЕПС-у, снабдевање грађана и привреде електричном енергијом је стабилно, а сви производни капацитети раде према плану. Истичу и да је добра попуњеност и акумулација хидроелектрана.

ПЛАН УВОЗА 4,2 МИЛИОНА ТОНА УГЉА ДО КРАЈА 2022: У току припреме за што безбеднију зиму, пуне се складишта

Фото: ЕПС

- На рударским коповима производња угља одвија се несметано и према плану, а у току су и планирани ремонти како би се постројења што боље припремила за зимску сезону - истичу наши саговорници. - На депонијама термоелектрана ЕПС је око два милиона тона овог енергента, и циљ је да се депоније одржавају на високом нивоу. Од почетка године увезено је 2,5 милиона тона угља, а планирано је да се у овој години увезе укупно 4,2 милиона тона угља.

Подаци показују да је Србија од 2019. до 2021. на годишњем нивоу набављала са иностраног тржишта око 330.000 до 386.000 тона лигнита. У Министарству енергетике наводе да су промене геолошких услова, као и експлоатационог енергента мање топлотне енергије условили меру увоза квалитетнијег угља који помешан са оним из огранка Рударског басена "Колубара" омогућава већу термопроизводњу и обезбеђује сигурност снабдевања струјом грађана и привреде. Србија настоји да обезбеди довољне резерве свих енергената, па су тако и складишта гаса боље попуњена него прошле године, а додатне количине се похрањују у Мађарској са којом је продужен уговор за скалдиштење плавог горива. Неизвесно је шта ће се до краја ове године и наредне дешавати на тржишту. Међународна агенција за енергетику је недавно упозорила да би цене енергената ове зиме могле опет да порасту.

Потрошаче у Србији ове године очекује још једно поскупљење струје и гаса од новембра. То је предвиђено аранжманом наше земље са Међународним монетарним фондом. Министарка енергетике Дубравка Ђедовић недавно је потврдила да ће до тог раста цена доћи, јер Србија мора да спроведе енергетске реформе.

Подсетимо, на основу аранжмана са ММФ претходно су 1. јануара цене електричне енргије повећане за осам, а гаса за 11 процената. Затим је од 1. маја струја поскупела осам одсто, а гас 10 одсто, а исти проценат раста цена требало би да уследи и од новембра. Министарка је рекла да више нема одлагања и да ће оно на шта смо се обавезали бити спроведено.

- Обавезали смо се у програму са Међународним монетарним фондом, који је важан не само зато што је то међународна институција, већ је битан пре свега за дугорочну одрживост нашег енергетског система - рекла је министарка. - Ми смо и даље са свим претходним поскупљењима веома конкурентни што се тиче индустрије. За угрожене грађане смо издвојили 3,5 пута више средстава.

У Европи су, како додаје, цене струје за грађане поскупеле од 130 до 140 одсто. Она је навела да у Мађарској, ко троши изнад просека, плаћа три пута скупље струју, а гас много више од тога. Она је апеловала на грађане да воде рачуна, да троше мање електричне енергије и да са малим променам навика то може да се оствари.

БЕЗ ЊЕГА СЕ, ИПАК, НЕ МОЖЕ

НАСТОЈАЊА да се на глобалном нивоу протера омражени енергент нису уродила плодом. Међународна агенција за енергетику (ИЕА) је прошле недеље у свом извештају о тржишту угља навела да је потрошња овог енергента у 2022. години порасла и достигла нови рекорд од 8,3 милијарде метричких тона. Потражња је скочила, како се истиче, упркос слабијој глобалној економији, углавном због тога што је био лакше доступан и релативно јефтинији од гаса у многим деловима света. Из угља је лане произведено 36 одсто електричне енергије на планети. Према процени ИЕА, потрошња тог енергента у овој години остаће близу лањског рекордног нивоа. ЕУ и САД су куповину угља значајно смањиле, али тај пад је надоместила висока тражња у Кини и Индији. Британски енергетски институт у свом годишњем истраживању наводи да је доминација фосилних горива у 2022. била готово непромењена, са 82 одсто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ШПАНИЈА И ЕНГЛЕСКА У ШОКУ: Пеп Гвардиола се развео, а тридесет година су он и његова љубав живота били заједно!