СРБИЈА ЗАБЕЛЕЖИЛА РЕКОРДАН ИЗВОЗ РОБА У 2023. ГОДИНИ: Министар Момировић саопштио сјајне вести

Дејана Калинић
Дејана Калинић

30. 12. 2023. у 11:31

СРБИЈА је у периоду од јануара до новембра 2023. године забележила рекордан извоз роба у износу од 26,4 милијарде евра, што је 4,5% више у поређењу са истим периодом претходне године, изјавио је министар трговине Томислав Момировић.

СРБИЈА ЗАБЕЛЕЖИЛА РЕКОРДАН ИЗВОЗ РОБА У 2023. ГОДИНИ: Министар Момировић саопштио сјајне вести

Фото: Министарство

- Већ сада можемо да говоримо да је Србија у овој години остварила рекордну спољнотрговинску робну размену са светом. Пратећи досадашње трендове можемо да кажемо да ће укупна размена роба и услуга у 2023. години бити већа од 80 милијарди евра. Додатно, успели смо да у једној економски јако изазовној години смањимо спољнотрговински дефицит за 31% у поређењу са истим периодом претходне године. Када је реч о извозу роба наши главни спољнотрговински партнери у овој години су Немачка, Босна и Херцеговина, Италија, Мађарска и Румунија, а видимо и да је Србија успела да са ЦЕФТА-ом оствари суфицит у размени у вредности од 2,71 милијарди долара - рекао је министар Момировић.

Министар трговине Томислав Момировић додао је да је спољнотрговинска робна размена била највећа са земљама са којима Србија има потписане споразуме о слободној трговини.

- Земље чланице Европске уније чине око 60% укупне размене, а ми очекујемо да ћемо у годинама које су пред нама тек видети пуне ефете у примени Споразума о слободној трговини са Кином. Наравно, ми интензивно преговарамо и са Египтом и УАЕ, где очекујемо да ћемо у 2024. години са обе ове, стратешки важне земље, имати потписане споразуме о слободној трговини - истакао је Момировић.

Момировић је истакао да највећи суфицит у трговини робама Србија и у 2023. години остварује са регионом, а пре свега са Босном и Херцеговином, Црном Гором и С. Македонијом у износу од близу 2,5 милијарди евра на нивоу процене за целу годину. Додао је да је Влада Републике Србије успела да подстакне домаће и стране компаније да наставе са улагањем у нашу земљу, повећају извоз, отварају нова радна места и запошљавају наше раднике.

БОНУС ВИДЕО: СЛАВЉЕЊЕ ЗАПАДНИХ ПРАЗНИКА: Који су стари заборављени празници?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати!

АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - "Могли су нас шпијунирати!"

КИНЕСКИ шпијунски балон који је 2023. године прелетео Сједињене Државе био је опремљен америчком технологијом која је могла омогућити шпијунирање Американаца, према изворима који су директно упознати са техничком анализом коју је спровела америчка војска.

11. 02. 2025. у 13:30

Коментари (0)

СИГУРНА ШТЕДЊА У АИК БАНЦИ: Сигурно, брзо и једноставно орочење и пренос девизне штедње