НОВАЦ СЕ ЧЕКА ДУЖЕ ОД НЕДЕЉУ ДАНА: Поједине филијале банака увеле да се захтеви за продужење дозвољеног минуса поднесу онлајн

Г. В.

27. 06. 2024. у 22:30

УМЕСТО да дигитализација убрза процедуре, у појединим банкарским филијалама само је продужила процесе. У једној од највећих банака које послују код нас, омогућено је електронско подношење захтева за продужетак дозвољеног минуса. Овај посао је могао да се обави за неколико минута, уживо. Сада, одговор се чека недељу дана. Ако се интервенише. У том међупростору, клијенти којима је инстант новац неопходан, упадају у врзино коло недозвољеног минуса. Најбољи савет за грађане јесте да, за сваки случај, месец дана унапред затраже овакав вид позајмице, јер очигледно нема правила колико ће се на одобрење чекати.

НОВАЦ СЕ ЧЕКА ДУЖЕ ОД НЕДЕЉУ ДАНА: Поједине филијале банака увеле да се захтеви за продужење дозвољеног минуса поднесу онлајн

Фото Н. Фифић

Недавну ситуацију коју је имала, испричала нам је Београђанка Милица М. Она је у матичну банку, преко које прима плату, дошла пет дана пре истека уговора о дозвољеном минусу. Испоставило се, на њено непријатно изненађење, да то није било довољно рано.

- Дозвољени минус узимала сам неколико пута, и никада нисам имала проблема - прича наша саговорница. - Да не бих размишљала, узимала сам га на период од три године. Водила сам рачуна о истеку рока, и наравно, намирила сам дуг. На шалтеру ми је речено да они немају времена за овај поступак, који сам иначе, завршавала за мање од пет минута. Упутили су ме да захтев поднесем онлајн, са све документацијом. Међутим, упозорили су ме да не знају колико ћу чекати одговор.

Позив у филијалу

БЕЗ обзира што је упит за одобравање дозвољеног минуса достављен онлајн, банке задржавају право да клијента додатно позову у филијалу да би потписали уговор. Ако се сва приложена документа из мејла отворе, сматрају се потписаним од стране клијента. Али ни то није гаранција да ће посао бити завршен без одласка на шалтер.

Како нам прича ова Београђанка, сачекала је недељу дана од подношења захтева, пре него што је решила да се мејлом обрати филијали са питањем када ће добити одобрење. Службеница јој је љубазно рекла да има много захтева и замолила за још мало стрпљења. Дозвољени минус одобрен јој је сутрадан. Према речима Милице М., она против дигитализације нема ништа. Напротив. Али је ово први пут да је у ситуацији да она не олакшава процес.

- Не знам да ли ће ово убудуће бити пракса, или се само сада догодило да оволико дуго чекам реакцију банкара, јер је лето и период одмора, па нема довољно људи који раде. Али, није ми прихватљиво да нуде друге, брже начине комуникације, а то у ствари није истина. Срећом, немам тренутно неочекиване трошкове, па могу да се стрпим, али шта ће онај коме је позајмица неопходна одмах, рачунао је на то, и не може да чека на онлајн одговор - пита се Милица М.

Финансијски саветник Душан Узелац подсећа да је дозвољени минус краткорочно задужење, и када се захтева поновно одобрење, рачун клијента мора да буде у плусу макар један динар. Од банке до банке је да дефинише под којим се условима они одобравају, да ли, што је најчешћи случај, на период од годину дана, или на дуже време. Такође, на филијалама је и да клијентима понуде начине како да захтевају услугу.

- Запослени у банкама користе се сумњивим реченицама, као што је та да нешто у филијали не може да се заврши. Грађани треба да затраже то написмено, јер се онда мења наратив и постоји одговорност. Не постоје глупа питања, само тако ћемо и стизати до одговора - каже Узелац.

Најскупља позајмица
 

ПОПУЛАРНИ минус најскупљи је вид позајмице од банке. Од њега су јефтинији кеш кредити, али и кредитне картице. Истовремено је и међу најчешће коришћеним, а један од разлога је што за ову врсту услуге није потребно превише папирологије и одобрава се брзо, а банкарским корисницима делује као новац који је увек надохват руке.

Економски стручњаци, па и Народна банка Србије, саветују да се дозвољени минус користи само у крајњој нужди и на што краћи рок. Каматне стопе на дозвољене минусе разликују се од банке до банке. У просеку - износе 28,71 одсто на дозвољене минусе и 32,66 одсто на недозвољене минусе.

Наш саговорник напомиње и да је у последње време лутрија коме западнемо на шалтеру. Неко одбија нешто да уради, јер то правило "куће". С друге стране, неко не жели да уради оно због чега је клијент дошао, јер је лоше плаћен.

- Грађани према банкама треба да се односе као према продавници. Оне продају новац, ми смо купци. Ако нам се услови не допадају, теба потражити услугу у другој. Ствар је у томе да се грађани често нађу у заробљеном положају па зато банке и могу да раде такве ствари, све док немају последицу због понашања, у виду губитка профита или клијената - каже овај стручњак.

Узелац напомиње да иста услуга у различитим банкама може да траје пет минута и 15 дана, и то није изван закона. Исто тако, у претходним уговорима пишу сви услови под којима се услуга узима, попут позајмице у виду дозвољеног минуса.

Иначе, док поједине банке дозвољен минус одобравају аутоматски, у другима је потребно поновити процедуру поновог одобрења минуса која је иста као и када се одобрава први пут. Подноси се захтев за одобрење минуса, повлачи Извештај из Кредитног бироа, банка у свом систему проверава да ли је било и колико обрачунате затезне камате по текућем рачуну, уколико је клијент улазио у недозвољени минус, и одговор је врло брзо ту. Осим када се чека данима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02

Коментари (0)

Како се рај на земљи ПРЕТВОРИО У ПРАВИ ПАКАО