ЛУБЕНИЦЕ ЗБОГ ЦЕНЕ САМО НА КРИШКЕ: Бостан приспео две недеље раније него обично, добро и родио, али нису задовољни ни произвођачи ни купци
ДОМАЋЕ лубенице и диње су ове сезоне стигле на пијаце и у маркете раније него обично, јер су временске прилике погодовале да брже сазру.
Произвођачи су задовољни и приносом и квалитетом, али не и откупним ценама, које су и до три пута ниже од оних по којима се бостан нуди потрошачима.
- Берба је почела око 20. јуна, две недеље пре него што је уобичајено, а сунчано време је допринело и да плодови буду слатки. Све лубенице у нашем селу су калемљене, што им је појачало отпорност, а ако лето буде топло, без великих жега, биће их за продају све до половине септембра, јер смо их садили у више етапа - каже Веселин Баруданов из Дероња, бачког села најчувенијег по узгоју бостана.
Веселин производи седам сорти лубеница на близу девет хектара и задовољан је првим приносима, који се крећу око 80 тона по хектару. Уз примену GlobalGAP стандарда квалитета и контроле, сав род продаје маркетима, по садашњој цени од 30 динара за килограм.
- То је врло ниска цена, а зараду нам одузима увознички лоби, који снабдева тржиште јефтиним неквалитетним лубеницама из Грчке и Албаније - негодује Баруданов.
Његов колега из Дероња Јован Марић продаје лубенице за 35 динара, а диње за 60 динара килограм, искључиво накупцима из Суботице, Куле, Вајске и Кљајићева, с којима има дугогодишњу сарадњу.
Пуно посла, мало берача
ПУНО посла, који траје од фебруара до краја септембра, као и мала добит због великих улагања, натерали су многе произвођаче у Дероњама да смање површине под бостаном, под којим је у селу сада укупно око 300, а било је више од 500 хектара.
- Разлог што сам за лубенице и диње преполовио њиву од четири јутра је и недостатак берача, јер је тешко обезбедити сезонце, иако је сатница 450 динара - каже Марић.
- Цене су пале за свега неколико дана, јер су на почетку бербе лубенице преузимане за 45 и 50, а диње за 70 динара. Било би добро кад би се откупне цене током већег дела сезоне задржале на садашњем нивоу - напомиње Марић.
Лубенице се у пиљарницама и маркетима, на пијацама и уличним тезгама продају по ценама од 70 па до чак 150 динара, а диње од 100 до 200 динара.
- Морају и накупци да зараде, јер имају велике трошкове за гориво и закуп продајних места, али ипак цене лубеница и диња морају бити ниже да би и људи са малим примањима могли да их купе целе, а не на кришке - закључује Марић.
Препоручујемо
НОВА ТРЖНИЦА КРАЈЕМ ГОДИНЕ: Изградња пијаце у Обреновцу напредују пуном паром
04. 06. 2024. у 12:10
МНОГИ ГРЕШЕ: Ево како треба чувати лубеницу - фрижидер није најбоља опција
22. 06. 2024. у 16:05
БАЈДЕН ХИТНО ПОВЛАЧИ ПОТЕЗ ЗБОГ УКРАЈИНЕ: Све мора бити готово пре него што Трамп ступи на дужност
АДМИНИСТРАЦИЈА одлазећег америчког председника Џоа Бајдена планира хитно да пошаље Украјини последњих шест милијарди долара помоћи.
06. 11. 2024. у 23:32
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
ТИБЕТАНСКЕ МУДРОСТИ ЗА СРЕЋАН ЖИВОТ: Ни непријатељ не може да ти науди ако овако научиш да живиш
ТИБЕТАНСКЕ мудрости популарне су широм света и сигурно можемо научити много из њих.
07. 11. 2024. у 07:31
Коментари (0)