КАМАТНЕ СТОПЕ ПОСЛЕДЊИХ МЕСЕЦИ ПАЛЕ, ПРЕДВИЂАЊА СУ ДА ЋЕ ДЕО КАПИТАЛА ОТИЋИ У НЕКРЕТНИНЕ: Цена квадрата биће у порасту

Г. В.

14. 07. 2024. у 11:40

ПРЕМА подацима Удружења банака, у претходних пет месеци у нашој земљи пале су каматне стопе на девизну штедњу за око један одсто. Део тог капитала отићи ће у некретнине и повећаће тражњу. Међутим, цене некретнина вероватно неће бити ниже, већ напротив. Предвиђања су да тај раст вредности зидова ипак неће пратити ситуацију из 2021. и 2022. године.

КАМАТНЕ СТОПЕ ПОСЛЕДЊИХ МЕСЕЦИ ПАЛЕ, ПРЕДВИЂАЊА СУ ДА ЋЕ ДЕО КАПИТАЛА ОТИЋИ У НЕКРЕТНИНЕ: Цена квадрата биће у порасту

Фото Т. Спалевић

Како је рекао председник Управног одбора удружења Кластер некретнине Ненад Ђорђевић, очекује се да промет буде нешто мањи него што је био 2022. године, али без негативних тенденција на тржишту некретнина.

- У последњих неколико година цене на тржишту купопродаје некретнина порасле су 80 до 100 одсто у односу на 2020. годину, али се са друге стране десила промена и на тржишту издавања. Повећала се потражња због доласка руских држављана у 2022. години када су цене доста порасле - подсећа Ђорђевић.

Тржиште издавања некретнина стабилизовало се у току прошле године на знатно вишем нивоу него што је било у целој претходној деценији. Локација на првом месту одређује цену некретнине, затим квалитет градње, па квадратура и величина. Мање некретнине имају већу цену по квадратном метру од великих станова или кућа.

Повећан јаз

ИАКО је предност куповине некретнине у новоградњи то што нема потребе за улагањем, Ђорђевић каже да су станови у староградњи по правилу на бољој локацији зато што је већина добрих локација у свим градовима давно изграђена.

- Повећао се јаз између цена квадрата па можете доћи до повољнијег квадрата када завршите адаптацију. У последње две године раст цена грађевинског материјала и радне снаге мало ремети ту рачуницу, али опет можете добро да прођете са старим станом - навео је он.

- Наше тржиште некретнина нема тако велике цене као што се то у јавности често потенцира, у односу на непосредно окружење Хрватску, Словенију, а поготово са ширим регионом - напомиње Ђорђевић. - Када погледамо од Истанбула преко Будимпеште, Беча тамо су цене драстично веће. Просечна цена у Београду износи око 2.600 евра по квадратном метру.

Представник Групације посредника некретнина у промету непокретности у Привредној комори Србије Ервин Пашановић каже да је куповина накретнина у Србији један од емотивно најизазовнијих момената у животу сваког појединца, која се обично дешава у просеку једном у животу и сав капитал који неко поседује, улаже у то.

- Више од 90 одсто породица у Србији има бар једну некретнину што није случај скоро нигде у свету. У Немачкој испод 40 одсто људи поседује стан и много људи до краја живота живе као подстанари. Код нас је то културолошки немогуће, јер људи који немају некретнину тешко заснивају породицу и тешко се крећу у друштву - рекао је Пашановић.

Он сматра да је боље купити стан у новоградњи зато што она даје много бољи квалитет и луксуз живота у односу на староградњу. Инвеститор је одговоран гаранцијом за све недостатке који се нађу током десет година живота у стану који је купљен. Осим тога, данас је тешко наћи мајсторе и радну снагу. Према Пашановићевим речима, нада се да ће цене некретнина расти, јер пад обично подразумева велику економску кризу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Са којим народом Срби деле највише генетског материјала - можда ћете се изненадити!

Са којим народом Срби деле највише генетског материјала - можда ћете се изненадити!

ЧУВЕНИ мит "ми смо црни јер смо 500 година били под Турцима", заправо нема везе са истином. Српски и Турски гени су веома различити, а највише сличности имамо са Македонцима (93%).

17. 08. 2024. у 21:29

Коментари (0)

СРАМОТА! Новак Ђоковић грми, никада није био овакав: Ово је невероватно! Апсурд!