КИША СПАСАВА УСЕВЕ: Ако падавина буде довољно, штета неће бити огромна

Г. В.

21. 07. 2024. у 16:29

АГРОЕКОНОМИСТА Жарко Галетин оценио је да је данашња киша у Србији била благотворна, али да је неопходно да се тренд падавина од минимум 30, 40 литара по квадратном метру настави, како пре свега ратарске културе не би претрпеле огромну, вишемилионску штету.

КИША СПАСАВА УСЕВЕ: Ако падавина буде довољно, штета неће бити огромна

Фото: Б. Милошевић

- Очекујемо ових дана доста падавина, надамо се бар нешто преко 30,40 литара по метру квадратном, што би донекле спасило тренутно прилично лошу ситуацију са ратарским културама под отвореним небом - рекао је Галетин.

За разлику од воћа и посебно поврћа, јер се гаји у релативно контролисаним условима, додао је Галетин, ратарске културе зависе од временских услова и киша је неопходна.

- У овом тренутку није све изгубљено,штете ће бити,али у ситуацији када кукуруз који је најзаступљенија ратарска култура улази у врло ризичну фазу, потребно му је много кише. Уколико је не добије, претрпеће значајне губитке у приносима. То се односи и на соју која је врло осетљива, сунцокрет то мало боље подноси - рекао је Галетин.

Уколико се оствари прогноза да буде довољно падавина, оценио је Галетин, штета ће бити мања, али уколико се продужи суша, може да произведе штету која ће се мерити десетинама, па и стотинама милиона евра на нашим усевима.

- Надам се да ће ове кише да извуку ситуацију. У овом тренутку кукуруз релативно добро изгледа, јесте претрпео неку штету, посебно на песковитим теренима где нема влаге. Подгорели су доњи слојеви, други, трећи лист од земље и ту ће бити штета. Ипак, већи део парцела колико ја имам сазнања,није претрпео такве штете и ова киша ће релативно добро сачувати род који ми очекујемо на основу тренутног стања - истакао је Галетин.

Када је реч о климатским променама које, како каже, евидентно остављају последице и мењају услове умерено континенталне климе нашег поднебља, Галетин сматра да је потребно да се променама прилагодимо и применимо све оно што је могуће како би предупредили штете.

- Мислим да је то у овом тренутку право време да се пољопривредници заштите. Пре свега тако што ће осигурати своје усеве од временских непогода, са друге стране да размсле о томе и да промене семену структуру. Американци измештају своје усеве житарица са средњег запада на север. Ми можемо размислити на дужи рок на ту тему, то би могао на дужи рок да буде задатак аграрне политике наше државе, јер очиглено ово постаје нормалност - поручио је Галетин.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НАЈВЕЋА ТРАНСФОРМАЦИЈА Како је Фахрета постала Брена - Саша доживео шок кад ју је видео: Ово неће ваљати...