АУТОМОБИЛИ БУДУЋНОСТИ: Нове технологије и контрола квалитета
АУТОМОБИЛСКА индустрија се стално развија и иде у корак са растућим захтевима потрошача, као и са повећањем глобалних стандарда безбедности.
Спутњик је истраживао какве промене очекују аутомобилску индустрију, након појаве вештачке интелигенције.
СТРОГА КОНТРОЛА
Произвођачи аутомобила, са развојем технологија, фокусирају се и на побољшање квалитета својих производа. Контрола квалитета почиње још у фази пројектовања и наставља се у свим фазама производње – од монтаже до тестирања. Компаније интегришу нове методе дијагностике и анализе, укључујући употребу робота и аутоматизованих система за прецизније и поузданије склапање, као и примену строгих стандарда за функције, материјале и компоненте.
На пример, кинеска компанија GAC MOTOR користи систем контроле квалитета који обухвата шест фаза, 42 процедуре верификације и више од 3 хиљаде тачака тестирања, саопштила је прес служба компаније. Аутомобили су подвргнути свим врстама тестова - тестовима судара, тестовима отпорности на корозију, тестовима ефикасности горива и тестовима емисије угљен-диоксида. Сваки аутомобил се подвргава инструменталној контроли, тестирању на посебној линији. Поред тога, возила се на херметичност тестирају у кишној комори.
Вештачка интелигенција (АИ) се користи за оптимизацију производних процеса. Неуронска мрежа помаже у аутоматизацији и контроли квалитета. На пример, BMW користи вештачку интелигенцију за откривање и исправку грешке у процесу склапања. Камере и алгоритми за машинску обуку анализирају сваки део возила на монтажној траци, откривају сва одступања од стандарда и одмах обавештавају особље. Компанија би у будућности желела да у своју производњу уведе андроиде (хуманоидне роботе).
БУДУЋНОСТ СА ВЕШТАЧКОМ ИНТЕЛИГЕНЦИЈОМ
А компанији Форд се вештачка интелигенција користи за откривање и исправљање дефекта боје. Систем вештачке интелигенције анализира слике аутомобила и утврђује да ли на површини каросерије има микро-огреботина или других недостатака. Поред тога, унутар аутомобила, вештачка интелигенција може да прати уградњу делова. Фотографије се упоређују са 30 слика које показују исправну и нетачну инсталацију. Вештачкој интелигенцији су потребне две секунде да идентификује нетачност и заустави монтажну линију да реши проблем.
Осим тога, технологије вештачке интелигенције данас долазе у помоћ возачима савремених аутомобила. Тако је немачки аутомобилски концерн Фолксваген додао технологије вештачке интелигенције ChatGPT у својим новим моделима аутомобила. Компанија је уверила да ће АИ технологије омогућити возачима електричних возила да добију информације о туристичким атракцијама, одржаним фудбалским утакмицама или решења математичких проблема.
Аутомобили будућности представљају комбинацију иновативне технологије и строге контроле квалитета. Вештачка интелигенција игра све важнију улогу у аутомобилској индустрији и помаже не само у контроли производног процеса, већ и у побољшању безбедности возила. На крају крајева, квалитет и поузданост аутомобила одређују будућност ауто индустрије.
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - РУСКА СЕВЕРНА ФЛОТА: Погледајте вежбе противподморничког ратовања у Баренцовом мору
Препоручујемо
У ОПАСНОСТИ ВИШЕ ОД 1.000 САТЕЛИТА: Кинеска ракета се распала у свемиру
10. 08. 2024. у 14:42
ЗАБРИЊАВАЈУЋА ИЗЈАВА ТРАМПА: "Наша земља никада није била у оваквој опасности..."
08. 08. 2024. у 23:51
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (0)