"НАЈБОЉА ЦЕНА" НА 700 АРТИКАЛА: Детаљан списак - шта ће све бити на снижењу (ИНФОГРАФИК)

М. Спасенов

30. 08. 2024. у 11:27

ОД 1. септембра до краја октобра грађани Србије ће у оквиру акције "Најбоља цена" у 2.500 малопродајних објеката моћи да купе 81 врсту производа где је заправо конкретно 700 намирница и средстава за хигијену по ценама које су повољније и од акцијских. Месо, млеко, јабуке, лук, кафа, риба, шампони... у просеку ће бити повољнији за 26,82 одсто, а домаћинства ће моћи да уштеде од 8.000 до 22.000 динара.

НАЈБОЉА ЦЕНА НА 700 АРТИКАЛА: Детаљан списак - шта ће све бити на снижењу (ИНФОГРАФИК)

Фото: Танјуг

Ово је јуче најавио премијер Милош Вучевић, на представљању акције "Најбоља цена", која је договорена са представницима највећих трговинских ланаца. Премијер је истакао да се нису могле кориговати цене свих млечних производа, али да ће у свакој категорији бити цена које ће бити драматично ниже, приступачније и оно што је најважније, доступније.

- То смо посебно инсистирали са трговцима, да оно што буде пакет ове акције "Најбоља цена", буде и присутно на рафовима и да најбоља цена мора бити много нижа него све акције које они имају кроз своје радне активности. Они често имају попусте, а наш захтев је био да се најбоља цена дефинише много ниже него што су оне на њиховим акцијама - рекао је Вучевић. - Да не би била опет игра да неко прогласи најбољу цену, па тога нема. Сви који су се прихватили да буду део акције са нама морају да имају ове производе са најбољим ценама, то јест они морају да буду на рафовима. И тачка. Око тога нема расправе.

Врећа прашка од 5,4 килограма, како је рекао премијер, уместо 3.324,99 продаваће се за 1.399,99 динара.

- Пелене ће исто имати најбољу цену и са 2.029,99 динара иду на 1.299 - истакао је Вучевић. - И видите овде читав низ производа. Имамо кисело млеко које са 30 динара иде на 27 динара. У процентима је то оно што сам вам рекао. Свака пара значи за свако домаћинство. Стишњена шунка са 1.199,99 појефтиниће на 799,99 динара. Шунка у цреву са 829,99 на 599,99. Ево, већ сада легендарни паризер са 439,99 иде на 299,99. То су конкретне ствари које ће људима олакшати живот. Кромпир са 84,99 на 59,99 динара, цена грашка са 180 се спушта на 150. Сир са 899,99 на 689,99 динара. Цене ових производа нису једнаке у свим продавницама, а урадили смо просек у односу на најнижу и највишу цену која тренутно постоји на тржишту.

На питање због чега су ограничили акцију на два месеца, рекао је да је то ствар договора са трговцима и да то није дефинисано кроз неку одлуку Владе.

- Морали смо да узмемо у обзир и ту категорију - већи број производа и много ниже цене него што су биле у претходној акцији - објаснио је Вучевић. - Управо због тога рок је одређен на два месеца. Тај период ћемо искористити да урадимо анализе формирања цена производа у продавницама у Србији, али и да се са трговцима договоримо шта ће даље да се ради.

Упитан да ли је боље било да је мањи број артикала на акцији, али да она опет траје дуже, Вучевић је рекао да је то вечно питање.

- Боље је да идемо на већи број производа у два месеца са већим појефтињењем, као и да се максимално потруде да растерете буџет сваке породице и сваког грађанина - закључио је он.

Влада ће, како је истакао премијер Вучевић, пробати да се акција не заврши са 31. октобром, а да је ова акција кренула баш у септембру, као финансијски најтежем месецу када следе школска година, грејна сезона и други трошкови.

Премијер је рекао да се припрема још много других ствари како би се помогло грађанима и истакао да Влада мора да води рачуна пре свега о грађанима и да је проблем ако трговци на њима остварују екстрапрофит. Он је рекао све мора пажљиво да се припреми да се не би нарушио принцип тржишне економије и како се ником не би оспорило право да послује:

- Понављам, ја немам проблем да ико има профит, али само имам проблем ако неко ствара екстрапрофит. Ми морамо као влада да водимо рачуна и о грађанима, и о привреди, и једно и друго чини амбијент једне државе. Пре свега морамо да водимо рачуна о грађанима, о људима са нижим зарадама, о пензионерима, да осете бригу државе.

Истакао је да мора да се води рачуна о инфлацији.

- Надам се да ће инфлација ићи испод четири одсто до краја године. И кроз овај вид акција ми се боримо да се инфлација обузда и да све оно што постижемо у макроекономским мерама и растом плата и пензија, растом минималне зараде, не буде на неки начин, да не кажем, поништено, али отежано или оспорено кроз раст цена које чине потрошачку корпу - навео је Вучевић.

Како је изјавио да нове "најбоље цене" трговинских производа које је представио не могу бити унифициране, јер ни трговински ланци немају идентичне понуде, али је појаснио да су обавезни у односу на конкретан вид производа да изађу са најбољом ценом. Као пример је навео да се нису сви ланци определили да понуде најбољу цену за идентично млеко или исти јогурт и да је то на трговцима да дефинишу:

- Држава је предложила и тражила од трговинских ланаца да учествују у појефтињењу 81 категорије производа, а онда су трговински ланци нама доставили шта ће конкретно да буде најбоља цена у тој категоризацији производа. Ако причамо о сиру, на пример, онда они кажу, код нас ће најбоља цена бити за гауду, код неког ће бити за трапист, код неког ће бити стишњена шунка, код неког ће бити паризер. Код неког ће бити и једно и друго и нешто треће.

На питање када ће са тим најбољим ценама бити регулисано тржиште млечних производа, уз пример да гауда у Србији кошта око 18 евра по килограму, а у БиХ у Хрватској чак три пута мање - око шест евра, Вучевић каже да је то много теже и комплексније питање. Наводи да није једноставно детектовати како и где долази до формирања одређених цена, пошто није иста прича за сваки производ, нити за сваки трговачки ланац.

Рекао је да није истина да само трговци учествују у формирању цена и да има много фактора које треба узети у обзир:

- Ми не можемо имати државне директиве да пропишемо цене за све производе. Постоје категорије заштићених производа, односно где је цена одређена у складу са државним регулативама. Али, на овај начин опет правимо један баланс на тржишту.

Премијер каже да ће се бавити тим темама и подсетио да је са председником Вучићем разговарао о томе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКИ СУКОБ УНУТАР НАТО-А ОКО УКРАЈИНЕ: Британија и Француска подржавају удар на Русију моћним ракетама, две силе против

ВЕЛИКИ СУКОБ УНУТАР НАТО-А ОКО УКРАЈИНЕ: Британија и Француска подржавају удар на Русију моћним ракетама, две силе против

ДОЗВОЛУ за далекосежне ударе на Руску Федерацију западним ракетама дугог домета подржава не само Велика Британија, већ и Француска, пише Фајненшал тајмс и наводи да су са друге стране САД и Немачка против тога.

28. 08. 2024. у 14:04

ЧУДЕСАН ПРИЗОР - НЕОБЈАШЊЕН: Змије преплавиле цркву за Велику Госпојину - тако је било и годинама уназад (ВИДЕО)

ЧУДЕСАН ПРИЗОР - НЕОБЈАШЊЕН: Змије преплавиле цркву за Велику Госпојину - тако је било и годинама уназад (ВИДЕО)

ПРАВОСЛАВНИ верници данас, 28. августа, славе Успење Пресвете Богородице - Велику Госпојину, а занимљив феномен, који наука још није објаснила, поновио се и ове године на грчком острву Кефалонија где су змије поново ушле у цркву, претежно код иконе Мајке Божје.

28. 08. 2024. у 09:09

Коментари (0)

РТС И АРЕНА ОВО НИСУ ПУСТИЛИ У ТВ ПРЕНОСУ: Ово се десило у ложи Маракане када је Звезда ушла у Лигу шампиона (ВИДЕО)