ЦЕНА УКИСЕЛИЛА КУПУС ПРЕ САРМЕ: Колико кошта омиљено поврће на пијацама широм Србије

Е.В.Н.

17. 10. 2024. у 14:31

КИЛОГРАМ свежег купуса на зеленим пијацама широм Србије кошта од 80 до, чак, 150 динара! Цена овог поврћа скочила је за 40 до 50 динара у односу на лањску. Јефтиније главице потрошачи могу да нађу на кванташима, где се, у зависности од места, крећу од 50 до 120 динара. У продавницама трговинских ланаца килограм је од 70 до 100 динара. Како репортери "Новости" јављају, купци углавном не одустају од кисељења купуса, мада неки кажу да им се више исплати да купе готов производ, јер је цена свежег "папрена".

ЦЕНА УКИСЕЛИЛА КУПУС ПРЕ САРМЕ: Колико кошта омиљено поврће на пијацама широм Србије

З. Грумић

Већ спреман кисели купус чека потрошаче који немају времена за припрему зимнице у маркетима, а за килограм треба издвојити 200 динара. Ова намирница се може наћи повољније на кванташким пијацама, па се тако на београдској "Велетржници" продаје од 150 до 180 динара. Кад је у питању укисељени "рибанац" он на појединим зеленим пијацама у Србији достиже цифру од 300 динара.

Повртари објашњавају да је купус ове године скупљи због високих трошкова производње, а и род је на неким њивама преполовљен због лоших временских услова. Тешко је прогнозирати у ком правцу ће се његова цена кретати, док неки наводе да се у наредним данима очекује већа понуда што би утицало да мало појефтини, други тврде да због мањег рода може бити и скупљи.

На јефтинијим београдским зеленим пијацама купус углавном кошта 100 динара, а прошле недеље је био 20 динара скупљи. Са овом спуштеном ценом продавци не дају попуст ни на куповину већих количина. Али, главице су знатно јефтиније на престоничком кванташу где се може купити за 60 до 80 динара. Како управник "Велетржнице" Ненад Маринковић наводи, ове године је била суша и сви производи имају "јачу" цену.

- И купус је сада скупљи, а лане је коштао 40 динара - каже Маринковић. - Већу потражњу за овим поврћем очекујемо у наредном периоду. Вероватно, за припрему зимнице сви чекају да мало захладни. Имамо и кисели купус, а његова цена се креће од 150 до 180 динара.

НА ВЕЛИКО НАЈПАПРЕНИЈЕ У СУБОТИЦИ

СУБОТИЧАНИ, вероватно, плаћају најскупљи купус на Кванташкој пијаци у Србији. Килограм овог поврћа на велико се продаје по 120 динара, што је значајно премашило најчешћу малопродајну цене широм земље која износи 100 динара.

Како јавља дописник "Новости", не само да је купус у овом граду скуп, већ га има и врло мало у понуди. Они који желе пуне каце киселог купуса морају што пре да га купе, јер цена неће падати, а врло брзо ће га нестати. По свему судећи кисели купус ће ове зиме коштати као "суво злато".

- Као и за остало поврће, година је била лоша и за купус - каже Силвија Сараш Хорват из Хајдукова. - Када га је требало расађивати, температура ваздуха је била 40 степени, те расад није могао да опстане и тај посао смо радили у неколико наврата. Зато сада немамо довољно купуса за ово доба године. Нажалост, временски услови погодују и развоју болести па муку мучимо са црвом и лисном ваши.

Понуда на новосадским пијацама је прилично добра упркос неповољним условима у овогодишњој производњи, а килограм свежих главица кошта од 110 до 120 динара, док килограм рибаног укисељеног може да се купи за 300 динара.

Продавци на Футошкој пијаци кажу да је цена купуса већа у односу на лањску али су им, како тврде, производни трошкови пре свега за наводњавање и заштиту били знатно виши због екстремне суше тако да и уз ову актуелну цену неће баш имати много вајде. Истовремено, купци констатују да је сво поврће поскупело па и купус, али иако су цене "скочиле" неће одустати од редовног кисељења за зимницу.

- Намеравам да и ове јесени купим стандардних 30 килограма, као и обично, крајем октобра - каже за "Новости" Никола из Новог Сада, напомињући да у набавку купуса углавном скокне до Футога.

У Сремској Митровици килограм овог поврћа достиже цену од 150 динара. На нишким зеленим пијацама килограм купуса се креће од 100 до 150, али углавном се продаје за 120 динара, док на кванташу кошта од 70 до 100.

У Лесковцу познаваоци прилика на тржишту кажу да у овом периоду расте потражња за купусом, па не искључују могучћност да његова цена буде и нешто виша у односу на тренутну. У том граду потрошачи на кванташу килограм овог поврћа плаћају од 70 до 80 динара, док је његова цена за зеленим пијацама за 20 до 25 одсто виша.

- Када је најтраженији, купус се овде на Кванташкој пијаци продаје за 80 динара, али када роба не иде, онда "падне" на 60 - објашњава један од лесковачких повртара. - Било је и ситуација када смо били принуђени да га дамо и упола цене. Сада му је сезона, све је траженији, па тако велике осцилације цене сигурно неће бити.

У КОМШИЛИКУ ЈОШ СКУПЉЕ

АКО је за утеху код комшија ће сарма ове зиме бити много скупља него у Србији. У Хрватској се на појединим продајним местима килограм купуса продавао за невероватних пет евра, што је око 585 динара. Иначе је његова просечна цена на пијацама у Загребу била 2,5 евра, а у другим градовима у унутрашњости од 1,5 до два евра. Према званичним подацима купус у Хрватској је у односу на почетак октобра прошле године у просеку на свим пијацама поскупео за 125 одсто.

Цена купуса на зеленим пијацама у Моравичком округу креће се од 80 до 100 динара по килограму, а на појединим тезгама иде и до 120. Ове године род купуса био је, како истичу произвођачи, варирајући и то због великих суша. На оним парцелама где је било могуће заливање, купус је одличног квалитета, а на осталим њивама, мањак воде одразио се на величину главица. Купци кажу да је цена папрена, те да ће добро размислити да ли ове године да остављају купус у каце за кисељење. Веле да им се више исплати да купе готов кисели купус, који се продаје за око 150 динара по килограму.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЦЕНА СИРОВЕ КАФЕ НИКАД ВЕЋА: И произвођачи у Србији морали да коригују цене