И крава може да буде гарант зајма: Шта све људи стављају под залогу
БИЛБОРД, крава, жичара, уметничка слика, злато, аутомобил, али и будући род пшенице, само су неке од ставки које могу бити стављене под залогу за обезбеђивање кредита. У српском Регистру заложног права, до краја марта ове године била су активна 179.082 заложна права. Вредност потраживања обезбеђена њима је 83,18 милијарди евра.
Како банкари објашњавају, стављајући ствари под залогу, дужник гарантује да ће вратити дуг, а да ће залога аутоматски прећи у руке повериоца у случају да обавеза из уговора не буде измирена на време. Оно што је хипотека на кућу или стан, то је залога на покретне ствари.
- Предмет заложног права могу бити покретне ствари и права, који се залажу уписом заложног права у регистар који је установљен у складу са Законом о заложном праву на покретним стварима и правима уписаним у регистар - кажу у Агенцији за привредне регистре. - Аутомобили су најбројнији предмети залога од почетка рада регистра, и чине 43,42 одсто свих регистрованих предмета. Необични примери из праксе су регистрација опреме ветропаркова, жичара, билборда, злата, сребра, пољопривредних производа... Када су предмет залоге животиње, најчешће се залажу говеда, овце и свиње.
А списак шта све може бити предмет залоге зачуђујуће је разноврстан. Осим што то могу бити уметничке слике, животиње, удео у привредном друштву, то могу бити и ствари или права која ће залогодавац прибавити у будућности. Тако се тренутно у Регистру заложних права налазе и будући род пшенице, јечма и осталих пољопривредних култура, смрзнуто воће, противградни и заливни системи, опрема за технички преглед, вештачка трава у балонима за фудбал, перионице на пумпама, точионице бензина...
- Међу предметима залоге тренутно су најбројнија возила, која чине 37,36 одсто свих регистрованих предмета, од чега теретна чине 12,8 одсто - објашњавају у АПР. - Машине и опрема су заступљени у 26,49 одсто случајева, животиње у 2,39 одсто, док права потраживања, удели и друга имовинска права чине 21,86 одсто регистрованих предмета. Преосталих 11,90 одсто чине покретне ствари које не спадају ни у једну од категорија.
У Регистру заложних права, на страни поверилаца највише је банака, у чак 65,84 одсто случајева, али то су и привредна друштва, предузетници, установе, институције, органи управе - попут Пореске управе Републике Србије.
ЦЕЛИНА
КОД сумње да ли статус покретних ствари имају ствари уграђене у непокретност са којом чине функционалну целину, потребно је мишљење судског вештака одговарајуће струке на околност да ли се од непокретности такве ствари могу одвојити без повреде суштине и функционалности.
РАСТ
КРАЈЕМ прошле године било је активно 177.757 заложних права, претходне - 169.356, 31. децембра 2017. године било их је активно 161.035, а пре четири године 148.682. Ти подаци представљају разлику између уписаних и обрисаних заложних права на крају године, а број регистрационих пријава које регистар обради, како кажу у АПР, вишеструко је већи.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)