И крава може да буде гарант зајма: Шта све људи стављају под залогу

Б. Царановић

22. 06. 2020. у 14:02

БИЛБОРД, крава, жичара, уметничка слика, злато, аутомобил, али и будући род пшенице, само су неке од ставки које могу бити стављене под залогу за обезбеђивање кредита. У српском Регистру заложног права, до краја марта ове године била су активна 179.082 заложна права. Вредност потраживања обезбеђена њима је 83,18 милијарди евра.

И крава може да буде гарант зајма: Шта све људи стављају под залогу

Фото: З. Јовановић

Како банкари објашњавају, стављајући ствари под залогу, дужник гарантује да ће вратити дуг, а да ће залога аутоматски прећи у руке повериоца у случају да обавеза из уговора не буде измирена на време. Оно што је хипотека на кућу или стан, то је залога на покретне ствари.

- Предмет заложног права могу бити покретне ствари и права, који се залажу уписом заложног права у регистар који је установљен у складу са Законом о заложном праву на покретним стварима и правима уписаним у регистар - кажу у Агенцији за привредне регистре. - Аутомобили су најбројнији предмети залога од почетка рада регистра, и чине 43,42 одсто свих регистрованих предмета. Необични примери из праксе су регистрација опреме ветропаркова, жичара, билборда, злата, сребра, пољопривредних производа... Када су предмет залоге животиње, најчешће се залажу говеда, овце и свиње.

А списак шта све може бити предмет залоге зачуђујуће је разноврстан. Осим што то могу бити уметничке слике, животиње, удео у привредном друштву, то могу бити и ствари или права која ће залогодавац прибавити у будућности. Тако се тренутно у Регистру заложних права налазе и будући род пшенице, јечма и осталих пољопривредних култура, смрзнуто воће, противградни и заливни системи, опрема за технички преглед, вештачка трава у балонима за фудбал, перионице на пумпама, точионице бензина...

- Међу предметима залоге тренутно су најбројнија возила, која чине 37,36 одсто свих регистрованих предмета, од чега теретна чине 12,8 одсто - објашњавају у АПР. - Машине и опрема су заступљени у 26,49 одсто случајева, животиње у 2,39 одсто, док права потраживања, удели и друга имовинска права чине 21,86 одсто регистрованих предмета. Преосталих 11,90 одсто чине покретне ствари које не спадају ни у једну од категорија.

У Регистру заложних права, на страни поверилаца највише је банака, у чак 65,84 одсто случајева, али то су и привредна друштва, предузетници, установе, институције, органи управе - попут Пореске управе Републике Србије.

ЦЕЛИНА

КОД сумње да ли статус покретних ствари имају ствари уграђене у непокретност са којом чине функционалну целину, потребно је мишљење судског вештака одговарајуће струке на околност да ли се од непокретности такве ствари могу одвојити без повреде суштине и функционалности.

РАСТ

КРАЈЕМ прошле године било је активно 177.757 заложних права, претходне - 169.356, 31. децембра 2017. године било их је активно 161.035, а пре четири године 148.682. Ти подаци представљају разлику између уписаних и обрисаних заложних права на крају године, а број регистрационих пријава које регистар обради, како кажу у АПР, вишеструко је већи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”