У мају пад индустријске производње у односу на април: Храна спасава српски извоз
ИНДУСТРИЈСКА производња у Србији, после априлског пада од чак 16,7 одсто, у мају је, када се пореди са истим месецом лане, завршила у "минусу" од 9,3 одсто. Када се у обзир узму резултати од почетка године, производња је мања за 2,6 одсто него лане.
Резултат је определила прерађивачка индустрија. Она је у априлу била за чак петину лошија од претходне године, а док је у мају пад заустављен на 9,3 одсто. Производња електропривреде је у мају међугодишње пала за 1,5 одсто, али је од почетка године лошија - 5,8 одсто. Рударство је у мају имало пад производње од 3,9 одсто, али је од почетка године досад заправо забележило пораст од 4,6 одсто.
- У мају је дошло до делимичног опоравка привредне активности - објашњава Иван Николић, уредник "Макроекономских анализа и трендова". - Тачније, отпочео је процес тог опоравка, па је у том месецу смањен међугодишњи пад индустријске производње и, у мањој мери, спољнотрговинске размене. Рекордни падови из априла замењени су уочљивим, али мањим порастима. Међугодишњи пад потрошње из априла у мају је замењен невеликим порастом.
Пандемија ковида 19 је смањила саобраћај, па и тражњу за нафтним дериватима. Ова производња је тако на силазној путањи, иако је рад производних капацитета нормализован. Међугодишњи пораст производње у априлу забележен је у четири области прерађивачке индустрије - у индустрији дувана, папира, фармацеутској и хемијској индустрији. У мају је индустрија папира имала пад, док су остале три задржале међугодишњи пораст. У мају су пораст имали производња одевних предмета, производња рачунара, електронских и оптичких производа, производња осталих саобраћајних средстава, остале прерађивачке делатности, те поправка и монтажа машина и опреме.
- Прехрамбена индустрија је сада област са највећим извозом, у мају је обухватила 11,7 одсто укупне вредности извоза - каже Иван Николић. - Вирус корона није редуковао тражњу за храном, као што је био случај са многим производима. Због тога охрабрује податак да је, после међугодишњег пада у априлу за 11 одсто, у мају производња прехрамбене индустрије достигла обим производње из истог прошлогодишњег месеца.
У ЈУНУ БОЉЕ
АУТОРИ МАТ, на основу анкета привреде, прогнозирају да ће у јуну индустријска производња порасти за 4,3 одсто у односу на мај.
- У јуну је уочљив пораст броја предузећа која очекују рад повећаним капацитетом, њих 20 одсто, што јасно показује да се може очекивати опоравак индустријске производње - наводи МАТ.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)