ГРАЂЕВИНА ЗИДА РАСТ: Корона није омела 60.699 градилишта!
БРОЈКА о 60.699 активних градилишта, колико их тренутно има у Србији, делује невероватно, али у Министарству грађевинарства тврде да је тачна, јер се у ову статистику рачунају сви објекти на којима нису завршени грађевински радови, као и они који нису добили употребну дозволу.
Број места на којима ничу нови станови, путеви и фабрички погони већи је за око 16.000 у односу на исти период 2019. године, кад их је било 44.484.
На око 120 градилишта је инвеститор држава, која преко јавних предузећа координира изградњу капиталних пројеката. Њихова укупна вредност је 3,6 милијарди евра, односно 427 милијарди динара.
УПОТРЕБНА ДОЗВОЛА ЗА КРАЈ
У Министарству грађевинарства објашњавају да је Законом о планирању и изградњи одређен рок важења грађевинске дозволе у погледу почетка извођења радова, али и завршетка, односно прибављања употребне дозволе.
- Изградња објекта није готова завршетком његове конструкције, већ објекта у целини, односно окончањем свих грађевинско-занатских и инсталатерских радова, као и повезивањем на инфраструктурну мрежу - истичу у ресорном министарству. - Рок у ком је инвеститору дозвољена изградња објекта је онај у ком се сматра да је тај објекат у статусу "активно градилиште", без обзира на број присутних радника на терену, односно без обзира на то да ли је завршено извођење свих планираних радова.
- Више од 5.900 радника је ангажовано на државним пројектима у области саобраћајне и комуналне инфраструктуре и изградњи станова за снаге безбедности - наводе у ресорном министарству. - У току су радови на изградњи 250 километара ауто-путева и брзих саобраћајница, међу којима су обилазница око Београда, Моравски коридор, ауто-пут Прељина - Пожега, ауто-пут Сремска Рача - Кузмин, ауто-пут и брза саобраћајница Рума - Шабац - Лозница. Изводе се и радови на реконструкцији, рехабилитацији и одржавању 470 километара државних и локалних саобраћајница.
На пројектима на железници је ангажовано више од 1.500 радника на више од 300 километара деоница у изградњи и реконструкцији, укључујући брзу пругу Београд - Будимпешта и регионалне пруге. Гради се и више од 3.500 станова за припаднике снага безбедности, на којима ради укупно од 1.000 неимара у Београду, Новом Саду, Нишу, Краљеву, Крагујевцу и Сремској Митровици, док је на пројектима у области комуналне инфраструктуре, водног и ваздушног саобраћаја ангажовано више од 350 радника.
- Све док постоји потражња на тржишту, а постоји, и све док је тежња државе да убрзано развија инфраструктуру, очекујемо да сектор грађевинарства остане носилац привредног раста Србије - кажу у Министарству грађевинарства. - Као и у свим аспектима друштва, криза изазвана ковидом 19 је направила краткотрајни прекид узлазног привредног раста с почетка године, и то одмах по увођењу ванредног стања. Министарство свакодневно прати све параметре система издавања дозвола и контроле грађења и анализира импликације на сектор грађевинарства уопште и предлаже одговарајуће мере.
У Министарству додају да се не може рећи да грађевинарство посустаје под теретом кризе, већ напротив, оно је изузетно стабилно и одвија се на јасно постављеним правилима издавања дозвола, примене мера извођења радова и контроле изградње, квалитету пројеката и захтевима тржишта.
ГРАЂЕВИНА ЗИДА РАСТ
У РЕСОРНОМ министарству напомињу да је Србија остварила привредни раст од пет одсто у првом кварталу, а да је највећи допринос дао управо сектор грађевинарства.
- Остварен је највиши међугодишњи раст бруто додате вредности од свих делатности у првом кварталу, који је износио 19,6 одсто у односу на исти квартал лане - објашњавају у Министарству грађевинарства. - Вредност изведених радова повећана је за 24,4 одсто, чему су највише допринели управо велики инфраструктурни пројекти, на којима су се радови одвијали и у време ванредног стања.
Потпредседник Грађевинске коморе Србије Горан Родић каже да је грађевинска оператива жива и веома активна и у доба епидемије, као и да посла има за много више радника, али да нема квалитетних и стручних мајстора.
- Највише се гради на Новом Београду, где ничу нови стамбени блокови, али има активних градилишта и по Србији - каже Родић. - Углавном је то на Копаонику и по осталим планинским центрима, као и у бањама. У току је и адаптација Куршумлијске Бање, а грађевинска активност се бележи и у сеоским срединама у којима људи граде туристичке објекте.
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила
ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.
13. 11. 2024. у 10:23
Коментари (0)