ПОДБАЦИО РОД ВОЋА: Произвођачи јабука, шљива и грожђа претрпели губитке
РОД воћа је, према садашњим проценама, подбацио у односу на лањски, наводе у Привредној комори Србије.

Фото: Depositphotos
Очекује се да ће овогодишњи принос износити између 1,2 и 1,3 милиона тона, док је прошлогодишњи био 1,6 милиона тона. Подбациле су и јабуке и шљиве и грожђе, најважније врсте које сада стижу на брање.
- Ове године се очекује пад рода јабука за око 10 одсто у односу на лане, када је произведено око 500.000 тона овог воћа - каже Александар Богуновић из ПКС. - На пад производње су, пре свега, утицале временске прилике које нису погодовале јабукама, али то неће утицати на њихов квалитет, јер су у савременим засадима примењиване све препоручене агротехничке мере.
Током већег дела ове године јабуке су на нашем тржишту биле веома скупе, па се килограм продавао и за више од 200 динара. Како истиче Богуновић, цене се ни сада нису сасвим нормализовале,али би се то могло ускоро очекивати, јер у овом тренутку на род стиже велики број сорти што ће поправити понуду на домаћем тржишту. Велики део производње ће свакако отићи у извоз, највише у Руску Федерацију, као што је било и претходних година.
- Ове године се произвођачима отворила још једна шанса за извоз и добру извозну цену, јер се у Пољској, једном од наших највећих конкурената у овој врсти производње, због измрзавања јабука, очекује пад производње - објашњава Богуновић.
Род шљива је варирао од региона до региона али како је берба још у току, нема прецизних података о укупном приносу на територији целе државе.
- Према проценама стручњака очекује пад производње од 20 до 30 одсто по регионима, као и нешто слабији квалитет - наводи Богуновић. - Ниска откупна цена од 10 до 20 динара по килограму, нередован откуп, недостатак радне снаге и берача, само су неки од проблема који су пратили овогодишњу бербу.
Он истиче да је ће и ове године, као што је уосталом бивало годинама уназад, 70 одсто рода шљиве завршити у ракији. Када је о грожђу реч, Богуновић каже да су неповољне временске прилике у региону Жупе утицале на пад производње у том крају од преко 50 одсто, док се у Шумадији и Војводини очекује знатно бољи принос, као и квалитет грожђа. Може се очекивати да ће период сунчаних дана до краја септембра, погодовати виновој лози и на преосталим неубраним површинама ублажити штете произвођачима који су их претрпели.
Сектор производње грожђа и вина је иначе због пандемије претрпео велике губитке, јер је анализа продаје показала да је у претходних шест месеци ове године, продато за 50 одсто мање домаћих вина него у истом периоду прошле године.
Препоручујемо

ХОРОР НА АУТО-ПУТУ: Пронађено 20 тела, четири обезглављена висила са моста (ФОТО)
ДВАДЕСЕТ тела, од којих су нека била обезглављена, пронађена су на мосту изнад ауто-пута у делу Мексика где се сукобљавају фракције нарко-картела Синалоа, саопштиле су јуче мексичке власти, преноси CBS News.
01. 07. 2025. у 09:31

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)
МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.
01. 07. 2025. у 12:48
Коментари (0)