ПЛАЋАМО ЧАК 1.200 НАМЕТА: Ове обавезе имају грађани Србије
ГРАЂАНИ и привреда Србије плаћају скоро 1.200 непореских намета. Реч је о разним таксама и накнадама и то само на републичком нивоу. Прошле године оне су извукле чак 167 милијарди динара. Тек се пребројавају обавезе које су увели градови, општине и јавна предузећа.

ФОТО: Depositphotos
Ово су резултати анализе коју су НАЛЕД и компанија КПМГ урадили у оквиру пројекта за реформу непореских прихода. Циљ пројекта је да се смањи парафискално оптерећење, али и да грађани и привреда знају шта тачно плаћају. Годинама трају напори да се успостави регистар ових обавеза, како би обвезници могли да их предвиде.
- Од 1.189 таксa, накнада и других намета који су прописани у више од 200 закона и 270 подзаконских аката, више од четвртине, односно 331, не пролази кроз систем трезора - објашњава Игор Лончаревић, потпредседник Савеза за фер конкуренцију у НАЛЕД-у и партнер у компанији КПМГ. - То значи да ни Министарство финансија нема потпуне и тачне извештаје о износима који се наплаћују. Желимо да кроз пројекат подржимо Министарство финансија и да заједно уредимо ову област у корист свих, и грађана и привреде и државе.
НАПЛАТА ПОСЛЕ РЕГИСТРА
ИДЕЈА реформе је и да директни и индиректни корисници буџета, јавна предузећа, јавне агенције и све друге организације, које су корисници јавних средстава, не могу да наплаћују намете који нису евидентирани у регистру. Смели би да наплаћују само евидентиране, а сам регистар би био у надлежности Министарства финансија.
Осим непореских намета на републичком нивоу, паралелно се ради и попис непореских дажбина које грађанима и привреди наплаћују јавна предузећа, градови и општине. Код непореских оптерећења један од кључних проблема је што подаци о њима нису лако доступни.
- Годинама се инсистира на изради јавно доступног електронског регистра свих непореских намета - додаје Лончаревић. - У том регистру би биле евидентиране све таксе, накнаде и друге непореске дажбине које привреда и грађани морају да плате, а за његову ажурност била би одговорна држава.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)