ПЛАЋАМО ЧАК 1.200 НАМЕТА: Ове обавезе имају грађани Србије
ГРАЂАНИ и привреда Србије плаћају скоро 1.200 непореских намета. Реч је о разним таксама и накнадама и то само на републичком нивоу. Прошле године оне су извукле чак 167 милијарди динара. Тек се пребројавају обавезе које су увели градови, општине и јавна предузећа.

ФОТО: Depositphotos
Ово су резултати анализе коју су НАЛЕД и компанија КПМГ урадили у оквиру пројекта за реформу непореских прихода. Циљ пројекта је да се смањи парафискално оптерећење, али и да грађани и привреда знају шта тачно плаћају. Годинама трају напори да се успостави регистар ових обавеза, како би обвезници могли да их предвиде.
- Од 1.189 таксa, накнада и других намета који су прописани у више од 200 закона и 270 подзаконских аката, више од четвртине, односно 331, не пролази кроз систем трезора - објашњава Игор Лончаревић, потпредседник Савеза за фер конкуренцију у НАЛЕД-у и партнер у компанији КПМГ. - То значи да ни Министарство финансија нема потпуне и тачне извештаје о износима који се наплаћују. Желимо да кроз пројекат подржимо Министарство финансија и да заједно уредимо ову област у корист свих, и грађана и привреде и државе.
НАПЛАТА ПОСЛЕ РЕГИСТРА
ИДЕЈА реформе је и да директни и индиректни корисници буџета, јавна предузећа, јавне агенције и све друге организације, које су корисници јавних средстава, не могу да наплаћују намете који нису евидентирани у регистру. Смели би да наплаћују само евидентиране, а сам регистар би био у надлежности Министарства финансија.
Осим непореских намета на републичком нивоу, паралелно се ради и попис непореских дажбина које грађанима и привреди наплаћују јавна предузећа, градови и општине. Код непореских оптерећења један од кључних проблема је што подаци о њима нису лако доступни.
- Годинама се инсистира на изради јавно доступног електронског регистра свих непореских намета - додаје Лончаревић. - У том регистру би биле евидентиране све таксе, накнаде и друге непореске дажбине које привреда и грађани морају да плате, а за његову ажурност била би одговорна држава.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (1)