ЗАШТО УЉЕ ПОСКУПЉУЈЕ? Цена скаче за десет одсто - ово је разлог
СУНЦОКРЕТОВО уље је у маркетима од почетка октобра поскупело од 10 до 13 одсто и грађани за један литар ове намирнице сада треба да издвоје и до 160 динара.
Представници Привредне коморе Србије и трговинских ланаца кажу да је главни разлог скок берзанске цене сунцокрета за 25 процената у односу на претходну годину. До тог поскупљења је дошло због лошијег приноса на светском нивоу, а чак је и у нашој земљи забележен нешто слабији род.
Тржиште у Србији је, како истичу, стабилно, имамо довољно залиха и сунцокрета и уља, и због тога продајна цена није значајно повећана, за разлику од земаља у региону, где је скок много драстичнији.
Потрошачи сада зејтин из "Дијаманта", "Витала" или "Искона" плаћају од 145 динара до 160 динара. Јефтиније се продају уља под ознаком робне марке трговинских ланаца, од 130 до 140 динара.
- Цена уља је два пута повећавана, у октобру од пет до седам одсто, и поново почетком новембра и сада укупно поскупљење износи од 10 до 13 одсто - истичу у трговинским ланцима. - То је последица раста цене сировине до кога је дошло због лошијих приноса сунцокрета.
Трговци додају да нема никаквих поремећаја у снабдевању и да се роба испоручује свакодневно у довољним количинама. Александар Богуновић из ПКС наглашава да производња и сунцокрета и уља превазилази домаће потребе.
- Имамо довољно залиха и зато се на нашем тржишту поскупљење сировине није толико одразило на малопродајну цену, док је у региону скок многи већи - истиче Богуновић. - Берзанска цена сунцокрета је повећана за око 25 одсто у односу на прошлу годину, јер је род на светском нивоу, пре свега, код великих извозника, био мањи.
Прелиминарне процене показују да ће просечна годишња производња у Србији бити мања за девет одсто. Прошле и претпрошле године смо произвели око 730.000 тона ове уљарице.
- За првих девет месеци ове године извезли смо око 128.000 тона сунцокрета, што је за шест одсто више у односу на исти период лане - наводи Богуновић. - Ту сировину највише пласирамо у земље региона.
Милош Јањић, директор Продуктне берзе у Новом Саду, каже да је сунцокрет лоше родио, не само код нас, већ и у Бугарској, Румунији, Молдавији и Украјини. Последње што се код њих трговало била је цена између 39 и 40 динара за килограм, али није било реализације.
Према речима Вукосава Саковића, из Удружења "Жита Србије", сунцокрет је прошле године плаћен 31 динар за килограм, а сада је ишао и до 37 динара.
- Нема другог разлога да поскупи уље осим тога што је отишла цена сунцокрета - сматра Саковић. - Поскупело је свуда у свету, јер је дошло до експлозије цене сировине. Мање је родило, велика је тражња, и како је жетва одмицала, тако је уље поскупљивало.
ПОТРОШИМО 85.000 ТОНА
ПРОСЕЧНА годишња производња јестивог рафинисаног уља у Србији је од 150.000 до 180.000 тона - каже Богуновић. - Ми просечно трошимо око 85.000 тона зејтина, а остатак иде у извоз. За првих девет месеци ове године, због раста цене сировине, смањена је производња рафинисаног јестивог уља за 15,4 одсто у односу на исти период лане, док је извоз био нижи за 9,7 процената.
У "АМАНУ" НАЈВИША ЦЕНА
ЗА литар уља у трговинским ланцима треба издвојити минимум 145 динара, колико на акцији кошта "дијамант". Најскупље је у "Аману", где је цена чак 160 динара, док је у "Идеи" 158 динара. "Витал" је у "Максију" 158, а у "Веру" 153 динара. Уље "искон" је у "Максију" 146, док је у "Веру" динар јефтинији.
Препоручујемо
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (3)