СТРУЈНИ УДАР НА ЏЕП ГРАЂАНА: Поскупљује електрична енергија, ево за колико ће рачуни бити увећани

Е. Б. ТАЛИЈАН

23. 12. 2020. у 08:54

ОД следеће године рачуни за струју знатно више ће оптеретити кућни буџет, и то не само због њеног поскупљења, које стартује од фебруара, већ и због пет пута увећане накнаде за обновљиве изворе енергије (ОИЕ), као и због више таксе за јавни сервис, које ће се примењивати од јануара.

СТРУЈНИ УДАР НА ЏЕП ГРАЂАНА: Поскупљује електрична енергија, ево за колико ће рачуни бити увећани

Рачуни ће бити увећани

Крајњи износ који домаћинства плаћају обухвата неколико ставки које се обрачунавају уз потрошене киловате, међу којима су и ове које поскупљују. Тако ће потрошачи који просечно месечно троше око 400 киловата струје, од марта, када на наплату доспева фебруарски рачун, морати да издвајају 433 динара више него до сада. Обрачун у јануару неће обухватити поскупљење струје, већ нове цене за ОИЕ и таксе за јавни сервис, и биће већи за 182 динара.

Влада Србије донела је 18. децембра уредбу којом је предвиђено да накнада за подстицај повлашћених произвођача електричне енергије из обновљивих извора за 2021, уместо досадашњих 0,093 динара по потрошеном киловат-сату, износи 0,437 динара, а примењиваће се од 1. јануара. Домаћинства која месечно троше 400 киловата струје, и која су до сада за ову ставку у оквиру рачуна издвајала 37 динара, од следеће године плаћаће 175 динара.

Нова, виша тарифа за електричну енергију, која ће се примењивати од 1. фебруара, поскупљује струју за 3,4 одсто. Према речима министарке енергетике, Зоране Михајловић, то ће просечан рачун од 3.000 динара увећати за 251 динар. Такса за јавни сервис од 1. јануара износиће 299 динара уместо досадашњих 255 динара.

Поводом проблема потрошача који тешко измирују своје обавезе за електричну енергију, Михајловићева је казала да се она залаже за то да им се омогући нови репрограм дугова и најавила да ће о томе разговарати са представницима ЕПС-а.

Економиста Иван Николић истиче да увек треба водити рачуна о ниском стандарду просечног домаћинства у нашој земљи, када се одлучује о корекцији цене електричне енергије.

- Рачуни за струју оптерећују кућни буџет у Србији много више него што је то у европским земљама - оцењује Николић за "Новости". - С друге стране, неминовно је да цена киловата порасте, јер су трошкови његове производње виши. Они ће бити и већи, када се узме у обзир задовољавање еколошких стандарда који намеће процес придруживања ЕУ.

Повећавање удела производње струје из обновљивих извора, а смањивање из фосилних горива, како наводи, захтева огромна улагања. Он додаје да је цена тако произведеног киловата три до четири пута виша него при традиционалном начину производње.

Младен Алфировић, из Националне организације потрошача Србије, оценио је да ће увећани рачуни за струју имати негативан ефекат на низак стандард потрошача. Он оцењује и да је много већи проблем што још увек нису урађене социјалне карте и што се не примењује ефикасно Уредба о енергетски угроженом купцу, која гарантује право на бесплатне киловате становницима који су у тешкој материјалној ситуацији. Велики број грађана не зна на који начин може да оствари ово своје право и дође до олакшица. Надлежно органи морају, како истиче, боље да информишу јавност о овим процедурама.

Оба наша саговорника истичу да је цена струје у Србији, и након корекције, знатно нижа него у региону и Европи.

НЕМА ОТПУШТАЊА РАДНИКА У ЕПС

МИНИСТАРКА енергетике Зорана Михајловић оценила је оптужбе "да ЕПС намерава да отпушта раднике и да буде приватизован" као лажи и небулозе које немају везе са животом:

- Никоме не пада на памет да приватизују ЕПС, нико неће остати без посла. Дистрибуција годишње прави 250 милиона евра губитка. Издвојићемо дистрибуцију, а улагати у дистрибутивну мрежу и у производњу. Ово предузеће за производњу струје троши 20 одсто више угља и има исто толико процената веће трошкове и то мора да се промени. ЕПС мора да буде јачи и моћнији, без губитака, регионално позната и успешна компанија.

Она је додала да та компанија мора да улаже у заштиту животне средине, јер ниједно њено постројење не испуњава стандарде ЕУ.

РЕДОВНО ПЛАЋА 97 ОДСТО КОРИСНИКА

НАПЛАТА рачуна за струју је изнад 97 одсто, а велики број домаћинстава редовно измирује своје обавезе, и поред новонастале ситуације због пандемије, истичу у ЕПС-у за "Новости". Они наводе да накнада за повлашћене произвођаче струје треба да покрије трошкове откупа те енергије коју они производе из обновљивих извора по подстицајним ценама, које су знатно више од тржишних.

- ЕПС је, у функцији гарантованог снабдевача, по закону обавезан да откупи сву тако произведену струју, која се у последњих неколико година знатно увећала, посебно након почетка рада више ветроелектрана - објашњавају у овом предузећу. - Лане је ЕПС исплатио овим произвођачима 13,6 милијарди динара, док је од накнаде прикупљено 2,7 милијарди динара. У овој години очекује се откуп струје од истих произвођача у износу од 17,4 милијарди динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (9)

СВИ СУ ШОКИРАНИ: У јавност испливао буџет Асвела