СРБИЈА У ТОП 10: Министарство пољопривреде Холандије сврстало нашу на листу најбољих по напретку
ХОЛАНДСКО Министарство пољопривреде уврстило је Србију у листу топ 10, по напретку у кључним тачкама, оствареним у аграрном сектору у 2020. години.

Фото: В. Митрић
Криза је имала нето позитиван ефекат на продају пољопривредних производа. Док су српски пољопривредни произвођачи повећали приносе за 10,3 одсто у овој години, узгајивачи воћа и поврћа подигли су продају за 20 одсто, услед промене потрошачких навика у доба пандемије.
Како се наводи на званичном сајту холандског министарства, један од најјачих и најконкурентијих агросектора у Србији је узгој воћа. Истичу и да они желе да закључе уговоре о сарадњи са српским произвођачима воћа, али и образовним установама, у воћарском сектору у Србији.
Холанђани су нарочито издвојили иницијативу Србије, тачније Министарства пољоприврде у оквиру ЦЕФТА споразума за увођење Сстема јединственог фитосанитарног сертификата, као достигнуће у отклањању баријера и у унапређивању трговинске размене пољопривредних производа у региону.
ПШЕНИЦА И КУКУРУЗ
ПРОЦЕЊЕНА је укупна површина усева под пшеницом у Србији 2020. око 600 хиљада хектара, пет посто више него претходне године, углавном због високих цена пшенице током 2019-2020.
Производња кукуруза за 2020-2021. процењује се на 8,0 милиона метричких тона, скоро 10 одсто више у односу на претходну годину. Извоз кукуруза у Србији од 3,2 милиона тона у 2019/20. био је рекордан.
Један од важних успеха Србије, Холанђани истичу успостављање шест зелених коридора Западног Балкана, који су постали оперативни већ у року од месец дана од избијања корона вируса. Напомињу да је то била прва заједничка активност царинских служби ЦЕФТА споразума, која је показала да су Србија и регион Западног Балкана брже реаговали на кризну ситуацију од остатка Европе. Уз то, холандски агро стручњаци указују и на пораст електронске трговине који је забележен у свим земљама широм света, па и у Србији. Констатују брзи заокрет потрошача ка куповини путем интернета, што је по њима једна од неочекивано позитивних промена у српској агроекономији ове године.
- У априлу 2020. године, на првом врхунцу пандемије у Србији, куповина путем интернета у онлајн продавницама пољопривредника забележила скок више од 400 одсто, за мање од годину дана - истиче се у анализи. - Дигитализација пољопривреде у Србији, наставља се даље, брзо узима маха. Србија је други највечхи произвођач соје у Европи, одмах после Италије, са потенцијалом да достигне лидерску позицију. У 2019. години, Србија је имала удео од једне четвртине у укупној производњи соје у ЕУ. У 2020, овај удео ће вероватно бити већи
Србија је, наводи холандско министарство пољопривреде, највећи произвођач пољопривредних и прехрамбених производа на Западном Балкану. У региону ЦЕФТА, Србија обезбеђује најмање половину регионалне производње различитих пољопривредних производа.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)