ЈУН ИСПРАТИЛИ СА ПРОФИТОМ: На половини прошле године у плусу биле 22 државне фирме, док је 13 забележило минус на рачуну

С. БУЛАТОВИЋ

04. 01. 2021. у 07:13

ПРЕСЕК после прве половине прошле године наговештава да би јавна предузећа, после мањка од око 18 милијарди на крају 2019, тешку и неизвесну 2020. могла да заврше са профитом.

ЈУН ИСПРАТИЛИ СА ПРОФИТОМ: На половини прошле године у плусу биле 22 државне фирме, док је 13 забележило минус на рачуну

Зграда ЕПС

На крају јуна остварила су добит од 8,9 милијарди динара. У овом периоду са профитом од укупно 11,5 милијарди су пословала 22 јавна предузећа, док су њихове колеге у преосталих 13 оствариле губитак од 2,6 милијарди динара. И једни и други су премашили очекивања надлежних. У овом периоду су веровали у добит од 5,5 милијарди, али и губитак на нивоу од 2,3 милијарде динара.

Припрема Програма економских реформи за период од 2021. до 2023. године открива и да су значајне уштеде у јавним предузећима остварене уз асистенцију Групе за праћење фискалних ризика везаних за њихово пословање. Ова група је одговорна за праћење 35 стратешки важних предузећа у државном власништву, као и финансијских институција у већинском државном власништву.

- Група прати финансијски учинак и извршење тромесечних и годишњих планова кроз прилагођене финансијске моделе, такође прати релевантне кључне показатеље учинка и заказује редовне пословне састанке са највишим руководством и финансијским руководиоцима државних предузећа - стоји у Нацрту програма реформи. - Група је иницирала реструктурирање, прилагођавање пројектованог буџета и структуре трошкова инсистирајући на томе да свако државно предузеће ревидира структуру трошкова за 2020. годину и смањи предвиђене оперативне трошкове као и планове капиталних издатака. Спровођењем препорука укупна пројектована комбинована финансијска уштеда државних предузећа износила је 290 милиона евра оперативних трошкова и 256 милиона евра капиталних издатака.

Ово тело је радило и на смањењу трошкова неколико кључних компанија у већинском државном власништву у одбрамбеној индустрији и компанија из портфеља Министарства привреде.

- Мере реструктурирања резултирале су заједничком уштедом од око 500 милиона евра оперативних трошкова и око 71 милион евра капиталних издатака - стоји у Нацрту.

Јавна предузећа запошљавају око 81.000 људи. Укупан капитал републичких јавних предузећа на крају прошле године износио је 1.751 милијарду динара. У 2019. години државне субвенције чиниле су 6,4 одсто њихових укупних прихода.

ЕПС КАО АКЦИОНАРСКО ДРУШТВО

ТОКОМ 2021. године "Електропривреда Србије" требало би да промени правни статус и региструје се као акционарско друштво, што је у складу са тренутним процесом реструктурирања и финансијске консолидације компаније. Циљ је да се унапреди профитабилност и професионализује руковођење предузећем.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОСЛАО САМ ИХ НА НАЈМАСНИЈЕ ЋЕВАПЕ, ТЕЖЕ ЋЕ ТРЧАТИ: Шоштарић дао занимљиву изјаву пред меч са Мађарима