НИС УЛАЖЕ ЈОШ 80 МИЛИОНА ДОЛАРА: Домаћа нафтна компанија повећањем ефикасности рада успела додатно да смањи трошкове и очува стабилност
ПРЕТХОДНА година показала је да нико не може да прогнозира цену нафте од које зависи да ли ће поскупети или појефтинити гориво у Србији, као и у земљама широм света.

Фото Танјуг
Реч је о глобалном тржишту на које утичу многобројни фактори. Ово каже генерални директор НИС Кирил Тјурдењев, истичући да та компанија увози две трећине нафте коју прерађује.
- Свега једну трећину производимо у Србији и због тога зависимо од кретања цена на светском тржишту - прецизирао је Тјурдењев. - Ипак, повећањем ефикасности рада и смањењем трошкова, очували смо стабилност и цене.
НИС наставља са улагањима у "Рафинерију нафте Панчево", а Тјурдењев истиче да је следећи пројекат модернизација постројења каталитичког крекинга, вредан 80 милиона долара, који ће омогућити и већу производњу пропилена. План је да буде завршен у наредним годинама.
Почетком рада "Дубоке прераде", половином новембра прошле године, рафинерија је постала једна од три најмодерније у региону. То је био кључни пројекат друге фазе њене модернизације. Тиме је омогућена производња већих количина најквалитетнијих горива, дизела и бензина, према европским стандардима, који имају највећу вредност на тржишту.
- Комплекс "Дубоке прераде" има и еколошке бенефите - истиче Тјурдењев.
- Престали смо са производњом мазута са високим садржајем сумпора и смањили смо емисију штетних материја у атмосферу, што ће унапредити еколошку слику не само у Панчеву, већ и у целој земљи.
ГОРИВА НОВЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ
КОД планирања великих инвестиција треба водити рачуна и о променама у структури потрошње које ће се десити у будућности - истиче Томислав Мићовић из Удружења нафтних компанија Србије. - Требало би улагати у горива нове генерације. Према пројекцији Европске асоцијације рафинерија, сирова нафта ускоро неће бити једина сировина која се прерађује, па у том смислу, можда ће озбиљнији профит доносити нека постројења за добијање синтетичких горива или из биомасе и отпада.
Вест о модернизацији панчевачке рафинерије узбуркала је недавно јавност у Хрватској. Њихови медији су тада признали да ће то погоршати положај хрватске компаније ИНА на регионалном тржишту. Навели су да ће се у Панчеву производити више деривата него раније и то по нижој цени, а да први ефекат произлази из основног односа понуде и тражње.
Томислав Мићовић, из Удружења нафтних компанија Србије, за "Новости", оцењује да је постројење "Дубока прерада" велика предност:
- Постројење које обезбеђује бољу валоризацију сирове нафте увек је добродошло, несумњиво повећава конкурентску способност Рафинерије на постојећем, а може отворити и могућност пласмана на новим тржиштима.
Хрватски медији су у анализи закључили да би ријечка рафинерија морала да доврши процес модернизације и да изгради постројење слично ономе у Панчеву да би ИНА постала конкурентна. Мићовић даје сличну оцену и истиче да ће ријечка рафинерија тешко одбранити своја традиционална тржишта без постројења за дубоку прераду.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)