СПОРАЗУМ "ПОГУРАО" СРПСКУ РОБУ НА КиМ: Учетворостручена вредност испоручених артикала у јужну покрајину после парафа у Вашингтону
ОД потписивања Вашингтонског споразума о нормализацији економских односа Београда и Приштине, 4. септембра прошле године, до краја новембра, српски привредници су учетворостручили вредност испоручене робе у нашу јужну покрајину у односу на исти период 2019. године, када су на снази биле наметнуте таксе.
Ако се упореде периоди пре увођења приштинских намета и после њиховог лањског укидања 1. априла, домаће компаније су обновиле 61,5 одсто некадашњег пласмана на тржиште КиМ, упркос пандемији.
- Укупна вредност лане испоручене робе српских привредника на КиМ, од септембра до краја новембра, износила је 83,7 милиона евра - кажу, за "Новости", у Привредној комори Србије. - Поређење истих периода показује да су укупне набавке са косовског тржишта биле за четири милиона евра више и износиле су 10,3 милиона евра.
Знатан број домаћих привредника, како истичу, обновио је везе са својим купцима и пословним партнерима на КиМ од када су 1. априла прошле године укинуте таксе на робу произведену у Србији. У Министарству трговине наводе да је од тренутка укидања приштинских намета до краја новембра на тржиште јужне покрајине пласирано производа у вредности од 194 милиона евра.
- У истом периоду 2018. док таксе још нису биле на снази, на Косово и Метохију је отпремљено робе у висини од 315 милиона евра - кажу за наш лист у Министарству трговине.
- То значи да је тренутни пласман робе на косовско тржиште на нивоу од 61,5 одсто у односу на период пре увођења такса.
У ПКС оцењују да ови подаци показују обострани интерес компанија за сарадњу, јер су наши и косовски привредници традиционално једни другима добри партнери. Ненад Ђурђевић, саветник председника ПКС, истакао је да би помаци у економској нормализацији између Београда и Приштине, на основу Вашингтонског споразума, најпре могли да се реализују у области декларисања производа, затим енергетике и трговине електричном енергијом, као и кроз повезивање ИТ компанија. Он подсећа да је формиран заједнички тим представника ПКС и коморе из Приштине. Они раде на спровођењу делова споразума, али, истиче, многе ствари зависе од политичке динамике.
- Први помаци могу да се очекују у сфери декларисања производа, на начин да то никога не вређа, да одговара реалној слици на терену, да не задире у статусну неутралност и да омогући да се отвори тржиште централне Србије за косовску робу - објашњава Ђурђевић.
- Нама је то веома важно и као симбол добре воље.
ПШЕНИЦА НАЈТРАЖЕНИЈА
ИЗ централне Србије је на тржиште Косова и Метохије, од укидања такса, највише пласирано пшенице, а следе контејнери, кукуруз, производи за исхрану животиња, електрична енергија, керамички црепови, слаткиши. Ту су и безалкохолна пића, уље, хлеб и пецива, минерална ђубрива, живе животиње...
Са територије КиМ у централну Србију највише се допрема грађевински материјал, а знатно мање прерађено воће, сирова говеђа кожа, пластика, електрични грејачи...
Он додаје да би до напретка могло да дође и на пољу енергетике и трговине струјом, што би помогло да се домаћим привредницима појасни како да сада, после спровођења тог сегмента Бриселског споразума, наставе своје послове.
- Очекујемо помаке и у повезивању компанија из ИТ индустрије - наводи Ђурђевић.
СТАРИ ПРОБЛЕМИ
ЗА привреднике из централне Србије још постоје проблеми који датирају из периода пре увођења приштинских такса.
- То су наплата дажбине од 40 евра по тони брашна пореклом из централне Србије, као и намет од два евроцента по термоблоку - објашњавају у ПКС.
- Међу нерешеним питањима су и немогућност пласмана млека и млечних производа, као и меса и месних прерађевина због неусаглашености ветеринарских сертификата. Није могуће пласирати ни алкохол и цигарете.
- Ту се комуникација обавља у "клауду", односно онлајн, где се налазе производи, и тако се избегавају препреке и баријере које постоје за робу која је физички предмет и мора да путује.
Препоручујемо
ЂУРИЋ О ДОЛАСКУ ДФЦ У СРБИЈУ: Споразум из Вашингтона се спроводи муњевитом брзином
21. 09. 2020. у 10:43
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)