ЈАПАНСКИ АМБАСАДОР ТАКАХИКО КАЦУМАТА: И "Нидек" размишља да улаже у Србији
У СРБИЈИ тренутно послује око 30 јапанских компанија. Међу њима је и "Тојо Тајерс" у Инђији. То је уједно и највећа директна инвестиција Јапана, са готово 400 милиона евра.
Овај тренд створен је напорима Србије да спроведе друштвено-економске реформе, укључујући промоцију бољег пословног окружења за стране компаније. Србија је закључила споразуме о слободној трговини са Европском унијом, Турском, Русијом, па то доводи до приступа великим регионалним тржиштима.
Овако, у разговору за "Новости", првом за српске медије откако је ступио на дужност, о инвестицијама и односу између Србије и његове државе, говори амбасадор Јапана у нашој земљи Такахико Кацумата.
* Колико је Србија важан стратешки партнер за Јапан?
- Иницијативу за сарадњу покренуо је премијер Абе Шинзо, у јануару 2018. Циљ је био да подржи социјално-економске реформе у земљама Западног Балкана, укључујући Србију, на путу приступања ЕУ. Јапан промовише иницијативу реализујући пројекте у разним областима, корисним за даљи развој земаља, али и јачањем дијалога са тим земљама. Јапан, такође, олакшава регионалну сарадњу делећи своје знање и искуство, о заједничким питањима у региону. Однос Јапана и Србије има дугу историју. Следеће године две земље прославиће 140 година пријатељства. У историји смо се понекад суочавали са тешким ситуацијама. Ту спадају разорни земљотрес у Источном Јапану 2011. године, велике поплаве у Србији 2014. и ширење коронавирусних инфекција од 2020. Када су се Србија и Јапан, међутим, суочиле са тако тешким ситуацијама, могли смо да помогнемо једни другима, на основу међусобног поверења. Надам се да Јапан и Србија могу да ојачају наш однос у будућности.
ЗАСАД ВИДЕО ВОЈВОДИНУ
* НА дужност сте ступили 11. децембра прошле године, колико сте до сада успели да видите и упознате нашу земљу?
- Срећом, већ сам имао неке могућности да путујем по Србији. Посетио сам Инђију, на свечаној церемонији отварања фабрике "Тојо Тајерс", а такође сам био у Голубинцима, у посети фарми дувана. Они су добављачи компаније ЈТИ, која је прва јапанска фирма која је уложила у Србији. На путу до ових војвођанских места, видео сам прелепе пејзаже приградских округа са традиционалном архитектуром. Надам се да ћу током своје мисије овде моћи да обиђем што више градова и села.
* Последњих година Србија представља важно тржиште за јапанске привреднике. Да ли су у плану нове инвестиције?
- Свестан сам да "Нидек", водећа светска компанија за производњу мотора, припрема пројекат у Србији, али нисам у позицији да прејудицирам ову пословну одлуку. Генерално, улагања у Србији из Јапана нагло се повећавају последњих година. Расте и број упита које добијамо од јапанских компанија о пословању у вашој земљи. Надам се да Јапан и Србија могу да ојачају економске односе чак и у тешким временима пандемије. Србија, такође, страним инвеститорима може да понуди лак приступ радној снази, са конкурентним трошковима и квалитетне људе са високим нивоом образовања. Морам да напоменем и врхунску дипломатију двеју земаља последњих година. Ту је посета премијера Абеа 2018. и министра спољних послова Коноа 2019. Србији. Уз то, премијерка Ана Брнабић била је у Јапану исте године. То је снажна покретачка снага промоције нашег економског партнерства.
* После 37 година поново сте у Београду, како вам се чини српска престоница данас?
- Београд, када сам га посетио први пут у лето 1984. године, био је главни град бивше Југославије. Тада сам, као млади јапански дипломата, био импресиониран величанственим пејзажом, зеленим брдима и тврђавом на месту где се река Сава улива у Дунав. Још се сећам срдачног гостопримства људи. Као што можете да замислите, срећан сам и задовољан што сам поново овде, али сада као амбасадор Јапана. Искрено говорећи, моји први утисци, после толико година, јесу да се овај град и његови људи уопште нису променили. Наравно, Београд сада изгледа далеко модерније, али и даље постоје остаци богате домаће културе, попут чувене "кафане", модерне уметности и историјског наслеђа. Београђани су и даље врло срдачни и љубазни. Српска кулинарска култура је нешто што ме привлачи и штета је што због мера повезаних са ковидом још нисам успео да испробам познате специјалитете у локалним ресторанима.
Препоручујемо
ВУЧЕВИЋ САОПШТИО ДОБРЕ ВЕСТИ: Јапанци спремни да уложе скоро две милијарде $ у Нови Сад
25. 11. 2020. у 20:49 >> 20:51
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)