ЈАПАНСКИ АМБАСАДОР ТАКАХИКО КАЦУМАТА: И "Нидек" размишља да улаже у Србији

Јелена Субин

31. 01. 2021. у 11:21

У СРБИЈИ тренутно послује око 30 јапанских компанија. Међу њима је и "Тојо Тајерс" у Инђији. То је уједно и највећа директна инвестиција Јапана, са готово 400 милиона евра.

ЈАПАНСКИ АМБАСАДОР ТАКАХИКО КАЦУМАТА: И Нидек размишља да улаже у Србији

Фото Амбасада Јапана

Овај тренд створен је напорима Србије да спроведе друштвено-економске реформе, укључујући промоцију бољег пословног окружења за стране компаније. Србија је закључила споразуме о слободној трговини са Европском унијом, Турском, Русијом, па то доводи до приступа великим регионалним тржиштима.

Овако, у разговору за "Новости", првом за српске медије откако је ступио на дужност, о инвестицијама и односу између Србије и његове државе, говори амбасадор Јапана у нашој земљи Такахико Кацумата.

* Колико је Србија важан стратешки партнер за Јапан?

- Иницијативу за сарадњу покренуо је премијер Абе Шинзо, у јануару 2018. Циљ је био да подржи социјално-економске реформе у земљама Западног Балкана, укључујући Србију, на путу приступања ЕУ. Јапан промовише иницијативу реализујући пројекте у разним областима, корисним за даљи развој земаља, али и јачањем дијалога са тим земљама. Јапан, такође, олакшава регионалну сарадњу делећи своје знање и искуство, о заједничким питањима у региону. Однос Јапана и Србије има дугу историју. Следеће године две земље прославиће 140 година пријатељства. У историји смо се понекад суочавали са тешким ситуацијама. Ту спадају разорни земљотрес у Источном Јапану 2011. године, велике поплаве у Србији 2014. и ширење коронавирусних инфекција од 2020. Када су се Србија и Јапан, међутим, суочиле са тако тешким ситуацијама, могли смо да помогнемо једни другима, на основу међусобног поверења. Надам се да Јапан и Србија могу да ојачају наш однос у будућности.

ЗАСАД ВИДЕО ВОЈВОДИНУ

* НА дужност сте ступили 11. децембра прошле године, колико сте до сада успели да видите и упознате нашу земљу?

- Срећом, већ сам имао неке могућности да путујем по Србији. Посетио сам Инђију, на свечаној церемонији отварања фабрике "Тојо Тајерс", а такође сам био у Голубинцима, у посети фарми дувана. Они су добављачи компаније ЈТИ, која је прва јапанска фирма која је уложила у Србији. На путу до ових војвођанских места, видео сам прелепе пејзаже приградских округа са традиционалном архитектуром. Надам се да ћу током своје мисије овде моћи да обиђем што више градова и села.

* Последњих година Србија представља важно тржиште за јапанске привреднике. Да ли су у плану нове инвестиције?

- Свестан сам да "Нидек", водећа светска компанија за производњу мотора, припрема пројекат у Србији, али нисам у позицији да прејудицирам ову пословну одлуку. Генерално, улагања у Србији из Јапана нагло се повећавају последњих година. Расте и број упита које добијамо од јапанских компанија о пословању у вашој земљи. Надам се да Јапан и Србија могу да ојачају економске односе чак и у тешким временима пандемије. Србија, такође, страним инвеститорима може да понуди лак приступ радној снази, са конкурентним трошковима и квалитетне људе са високим нивоом образовања. Морам да напоменем и врхунску дипломатију двеју земаља последњих година. Ту је посета премијера Абеа 2018. и министра спољних послова Коноа 2019. Србији. Уз то, премијерка Ана Брнабић била је у Јапану исте године. То је снажна покретачка снага промоције нашег економског партнерства.

Фото Амбасада Јапана

* После 37 година поново сте у Београду, како вам се чини српска престоница данас?

- Београд, када сам га посетио први пут у лето 1984. године, био је главни град бивше Југославије. Тада сам, као млади јапански дипломата, био импресиониран величанственим пејзажом, зеленим брдима и тврђавом на месту где се река Сава улива у Дунав. Још се сећам срдачног гостопримства људи. Као што можете да замислите, срећан сам и задовољан што сам поново овде, али сада као амбасадор Јапана. Искрено говорећи, моји први утисци, после толико година, јесу да се овај град и његови људи уопште нису променили. Наравно, Београд сада изгледа далеко модерније, али и даље постоје остаци богате домаће културе, попут чувене "кафане", модерне уметности и историјског наслеђа. Београђани су и даље врло срдачни и љубазни. Српска кулинарска култура је нешто што ме привлачи и штета је што због мера повезаних са ковидом још нисам успео да испробам познате специјалитете у локалним ресторанима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту

УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"

ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.

08. 11. 2024. у 09:02

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

Коментари (0)

СИНЕР И АЛКАРАЗ СЛАВЕ: Прво чули да се Новак Ђоковић повредио, а сад и ово!