ДА КАМЕРЕ НЕ БУДУ САМО ДЕКОР: Уредба Владе предвиђа веће казне за лоше обезбеђење банака, мењачница и осталих финансијских установа

Б. Царановић

06. 02. 2021. у 11:14

БАНКАМА, мењачницама, поштама, али и осталим финансијским установама које не буду правилно обезбеђивале своје објекте, прете казне и до два милиона динара!

ДА КАМЕРЕ НЕ БУДУ САМО ДЕКОР: Уредба Владе предвиђа веће казне за лоше обезбеђење банака, мењачница и осталих финансијских установа

Илустрација / Фото Depositphotos

У односу на акт донет пре шест година, измењена Уредба о минималним техничким условима код обавезне уградње система техничке заштите у банкама и другим финансијским организацијама, усвојена на последњој седници Владе, предвиђа двоструко веће пенале за неиспуњавање законских критеријума.

У Удружењу банака Србије сматрају да се не ради о повећању притиска на банке које поштују правила, већ на мање објекте попут мењачница, који се оглушују о Закон.

Сигнализација неовлашћеног уласка, дојава контролном центру, праћење кретања у штићеном простору, видео-запис који се чува најмање 30 дана, заштита појединачних вредности помоћу система електро-хемијске заштите за кофере, контејнере, касе, трезоре - на списку су ових техничких мера. Ту спада и интегрисана заштита са најмање једним локалним надзорним местом и системом везе са службеницима обезбеђења на штићеном објекту и писане процедуре за случајеве ризика.

Ненад Шеховић, који је специјализован за информациону безбедност у УБС, сматра да се измењена Уредба пре свега односи на мање финансијске установе и мењачнице које годинама уназад не обезбеђују објекте како закон налаже.

- Мењачнице често поставе надзор само да испуне форму, а када полиција покуша да открије починиоца пљачке, покаже се да је снимак потпуно бескористан - објашњава наш саговорник. Веће казне неће допринети бољем обезбеђењу, већ пуњењу буџета. Бољи ефекат би дао чешћи инспекцијски надзор, што је у надлежности Министарства унутрашњих послова.

ПРОЦЕНА РИЗИКА

БАНКЕ и друге финансијске организације плаћаће казне од 500.000 до два милиона динара ако не донесу акт о процени ризика. У питању је документ који мора да буде ажуриран сваке три године, а којим се процењује да ли је ризик изразито велики, умерен или занемарљив. На основу те процене, поставља се техничка заштита. Ако се утврди да нема одговарајуће заштите, новчаном казном у износу од 80.000 до 150.000 динара казниће се и одговорно лице у финансијској организацији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (2)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“