ПРОФЕСОР СВЕТИСЛАВ КОСТИЋ: Предлог Владе за фриленсере одличан, уважава најугроженије

Биљана Ристивојевић

01. 04. 2021. у 13:48

ПРОФЕСОР пореског права са Правног факултета у Београду, Светислав Костић, оценио је данас да је најновији предлог Владе Србије за фриленсере око плаћања пореза одличан, јер, како је рекао, апсолутно уважава интересе најугроженијих фриленсера.

ПРОФЕСОР СВЕТИСЛАВ КОСТИЋ: Предлог Владе за фриленсере одличан, уважава најугроженије

Фото: Принтскрин

- Поводом претходних предлога сам раније написао да су могли да се оцене као разумини, али да би добили одличну оцену недостајало им је уважавање најугроженијих слојева међу фирленсерима. Овај последњи предлог апсолутно уважава те чинејнице и што се мене тиче оцењује да је то одличан предлог - рекао је Костић Танјугу.

Објашњава да последњи предлог повлачи прво линију на укупним годишњим приходима од 673.000 динара, што значи да сваки фриленсер који је у преходних пет година остваривао до око 467 евра месечно нема никаквих обавеза према држави.

- Овим планом, сви фриленсери чији су приходи били до отприлике 500 евра, то јест 467 евра месечно, ослобађају се апсолутно свих дуговања према држави, како за порезе тако и за доприносе - навео је Костић.

Што се тиче осталих, они који су прелазили тај праг, сви су апсолутно ослобођени плаћања свих затезних камата, а што је било предвиђено и раније. Додаје да је то значајан искорак.

- Са друге стране, овај предлог уводи још једну ствар. Ако погледате ефекат, све до прихода од неких 12.000 евра годишње они који су остваривали до 1,44 милиона динара годишње прихода, суштински су ослобођени плаћања свих доприноса за пензионо и здравствено. У оквиру прерачуна, они ће их платити, али када гледамо у ефекту, пореска стопа којој су они били подвргнути била је ефективно 16 одсто. Тако до 16 одсто оптерећења ће се долазити тек пошто пређете праг од 1.000 евра месечно - објашњава професор пореског права.

Костић наводи да су сви фриленсери који су између око 467 и 1.000 евра прихода месецно ослобођени не само затезнихи камата, већ и свог оптерећења за доприносе.

- И њихово оптерећење се креће од два до око 16 одсто, што је оптерећење које имамо на доходак на приходима који су 1.000 евра месечно. Дакле, на овај начин мислим да се значајно изашло у сусрет фриленсерима - истиче професор.

Наводи и да је битно то да код оних фирленсера чији су приходи између 1.000 и 2.000 евра месечно, то јест код оних који су имали између 1,44 милиона и 2,88 милиона динара прихода годишње, њихово пореско оптерећење, према овом предлогу, кретаће се око 20 одсто.

То значи да би они били у овом случају подвргнути оном оптерећењу које би могли да имају да су се регистровали као предузетници, под апсолутно најповољнијим условима који се нуде нашим задонодавством.

- Оно где такав третман није толико повољан, јесте код оних обвезника који су имал више од око три милиона динара годишње. Али, код њих, оно што је примерено овај предлог уважио, јесте економска снага обвезника. Био је најповољнији за оне који имају најмање, док за оне који имају више, показује и мање разумевања. Мислим да је у овој ситуацији то апсолутно примерено решење и ја бих га подржао - рекао је Костић додајући да се и лично залагао за такво решење.

Упитан како ће фриленсери убудуће плаћати порез, Костић каже да овај предлог, на основу информација које има, пружа решење до 30. септембра ове године.

Додаје да за наредни период то има и добре и лоше стране.

Добре стране овог решења - увођењем кварталног начина плаћања пореза и неопорезивог минимума, су да се суштински омогућава људима који имају нередовна примања и свој кућни буџет допуњују ад хок приходима не претерано високог износа, да за њих овај режим буде повољнији, објашњава Костић.

То, додаје, и јесте у складу са смислом пореза на остале и друге приходе нашег законодавства.

- Суштински, ако допуњујете буџет у периоду од три месеца са неких 450 евра, мање или више, ви не плаћате никакав порез. Плаћа се порез тек на износ преко тога. Они који су обављали до сада активности, а нису били регистровани, за њих ће највероватније све после неких 600 или 700 евра месечно бити логично решење да се региструју као предузетници и да плаћају порез на приход од самосталне делатности - навео је он.

Додаје да се овај предлог владе за фриленсере тиче решавања конкретног проблема и да је у том смислу одличан.

Како каже, то није свеобухватно решење пошто систем пореза на доходак грађана и доприноса за обавезно социјално осугурање сваке године бар једмном шаље "до две поруке да је дошло до замора материјала и да је крајње време да се ради једна велика и свеобухватна реформа.

- Ми у ту реформу нисмо ушли, нити овај предлог иде у том правцу, а вероватно је крајње време да започнемо расправу која не може да буде ни кратка ни лака за нове темеље новог система који би био правичнији за потебе нашег друштва како је данас - додао је Костић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

БИЛА ЈЕ ТО ЉУБАВ НА ПРВИ ПОГЛЕД: Ево како је Ања Мит некада говорила о пилоту од кога се разводи