БИЗНИСУ ЈЕ СРБИЈА ПРЕЧИЦА ДО ЕВРОПЕ: Ево када можемо да очекујемо повратак директних страних инвестиција на ниво пре короне
ПАНДЕМИЈА је многе пословне пројекте одложила за неке боље дане. Стране инвестиције у свету су лане пале и до 40 одсто.
Србија је 2020. испратила са 2,9 милијарде евра нето директних улагања из иностранства, што је упола мањи пад. У Развојној агенцији Србије, према упитима који им стижу, уверени су да ћемо се можда већ ове или наредне године вратити на ниво прилива из иностранства од пре пандемије. Поједини стручњаци упозоравају да нас од тога, ипак, деле три до четири године.
Према подацима платног биланса за прошлу годину, нето прилив СДИ од 2,9 милијарди евра је био више него довољан за покриће текућег дефицита платног биланса. Био је за 46 одсто већи од дефицита.
- У Србији, упркос пандемији, прилив страних директних инвестиција је остао снажан - истичу у Народној банци Србије. - Рекордан је био прилив у 2019. години од 3,8 милијарди евра. Константан раст интересовања страних инвеститора за улагања у извозно оријентисана предузећа Србије, чак и током пандемије, резултат је пре свега постигнуте и очуване пуне макроекономске, финансијске и фискалне стабилности. Највише страних директних инвестиција у Србију током 2020. дошло је из Холандије - 705,5 милиона евра, Словеније - 483,3 милиона и Кине - 478,9 милиона евра. У прилив из Словеније укључена су и средства од приватизације Комерцијалне банке.
А за већински пакет некада највеће државне банке у буџет је уплаћено 395 милиона евра. На такву инјекцију ове године не можемо да рачунамо.
НОВАЦ СТИЖЕ ПРЕКО ХОЛАНДИЈЕ
ПРВА на листи земаља одакле стижу улагања је Холандија. У НБС појашњавају да је то зато што поједини страни инвеститори, због пореских олакшица, као и једног од најлибералнијих финансијских и банкарских система, своја улагања реализују из подружница у Холандији. Али, када се крене ка матичним компанијама, слика изгледа нешто другачије.
- Према евиденцији Развојне агенције Србије по броју пројеката, највише инвестиција је из Немачке (14,9 одсто), Италије (14,6), Аустрије (8,2), Словеније (6,2), САД (5,4), Француске (пет) и Турске (3,4) - кажу у РАС. - По вредности инвестиција на првом месту је Италија (10,7), па САД (10,3), Француска (9,7), Немачка (9,7), Аустрија (9,3), Кина (8,9) и Чешка Република са 6,8 одсто.
- У Србију је лане стигло 2,9 милијарди евра страних директних инвестиција, што је 19 одсто мање него годину раније - објашњава Милојко Арсић, професор Економског факултета. - На оволики износ је утицала приватизација Комерцијалне банке. То нећемо имати ове године. Инвестицијама је потребно три до четири године да се врате на ранији ниво. Позиција предузећа је погоршана. Наша предност је што је Кина мање атрактивна, јер су тамо плате сада веће, а и геополитички односи су нешто дугачији. Можда бисмо могли да привучемо део онога што би се раније улагало у Кину. И Кина постаје извозник капитала. Можемо да профитирамо и од тога.
У Развојној агенцији Србије истичу да интересовање страних инвеститора не јењава. То виде према броју упита који свакодневно пристижу и према пројектима који се већ остварују.
ЗА ДЕЦЕНИЈУ 24,7 МИЛИЈАРДИ
У НАШУ земљу је током последње деценије на име страних директних улагања стигло 24,7 милијарди евра. Гледано одакле је новац стигао, предњачи Холандија - 4,2 милијарде евра. Следи Аустрија из које је пристигло 2,6 милијарди евра, Руска Федерација - 2,2 милијарде, Кина уз Хонгконг и Тајван - 2,1 милијарда и Луксембург - 1,9 милијарди евра.
- Недавно је јапански NIDEC званично објавио да ће барем половину од 1,5 милијарди евра, колико планирају да уложе укупно у Европи, пласирати у нови погон и развојно-истраживачки центар у Србији - истичу у РАС. - Наша је процена да ћемо се у овој, па и у наредној години, вратити на ниво страних улагања пре пандемије, а вероватно их и престићи. У прилог нам иде и то што многе компаније желе да своје производне капацитете и пословање приближе Европи. Инвестиције које очекујемо у овој и наредној години донеће Србији пројекте који нису радно интензивни, јер све више улагача који се баве високом и софистицираном технологијом и овде планирају развојно-истраживачку делатност.
Препоручујемо
ЗАМЕНА СЕМАФОРА ПОСЛЕ 60 ГОДИНА: Шта нови ребаланс буџета доноси Смедеревској Паланци?
16. 04. 2021. у 08:18
ЈЕЗЕРО ЗА АКВА-ПАРК: Кикинда странцима нуди две локације за улагање у туризам
25. 02. 2021. у 05:56
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)