"СЕДАМ УБИЦА ДНЕВНО НА ПУТЕВИМА СРБИЈЕ": Број саобраћајних незгода у другом тромесечју ове године је у порасту, проблем насилничка вожња

В. Црњански Спасојевић

03. 09. 2024. у 07:00

ЧАК 94 људи је погинуло, а 3.336 повређено у саобраћајним незгодама у другом тромесечју ове године, објавио је јуче Републички завод за статистику.

СЕДАМ УБИЦА ДНЕВНО НА ПУТЕВИМА СРБИЈЕ: Број саобраћајних незгода у другом тромесечју ове године је у порасту, проблем насилничка вожња

FOTO: Arhiva novosti

Број погинулих јесте мањи у односу на исти период лане, али је зато број удеса и повређених знатно већи. Када се саберу први и други квартал, у првој половини ове године забележено је 6.124 удеса са погинулима и повређенима.

Број повређених и преминулих возача лане је, од априла до краја јуна, био 2.588, а ове године 2.712. За шест месеци 2024. он износи 4.767! Статистика још показује да су после возача, на другом месту по броју настрадалих пешаци. Од почетка ове године живот је укупно изгубило 196 људи!

Наведене бројке уклопиле су се у алармантно прошлонедељно упозорење заменика начелника Управе саобраћајне полиције Бојана Радовановића, да МУП открива дневно око седам прекршаја насилничке вожње!

- Можда ће грубо звучати, али имамо седам убица на путевима дневно у Србији - казао је Радовановић.

Прописи су пооштрени и уведено је одузимање возила од особа које су поновиле теже прекршаје, али ми и даље имамо насилничку вожњу под дејством психоактивних супстанци или алкохола (више од два промила у крви), као и дивљање на путевима од преко 140км/х у насељу и 230 ван насеља, вожњу без дозволе, пролазак најмање два пута кроз црвено светло за десет минута, претицање колоне возила преко пуне линије. Поставља се питање - које је решење, нарочито ако знамо да је трећина починилаца млађа од 30 година?!

Дизајн центар Новости

Подаци РЗС и МУП

- Повећан број откривених саобраћајних прекршаја може бити резултат неколико фактора, а први су побољшана контрола и надзор - каже Милан Илић из Агенције за безбедност саобраћаја. - Полицијске снаге у Србији су унапредиле методе контроле саобраћаја, укључујући употребу савремених технологија: камере за препознавање регистарских таблица, радари и дронови. Насилничка вожња представља озбиљну претњу по безбедност свих учесника у саобраћају, посебно сада, када је почела школска година. Сваки прекршај, било да је реч о непрописној брзини, проласку кроз црвено светло, или вожњи под утицајем алкохола, може имати тешке последице.

Повећан број откривених прекршаја, додаје наш саговорник, може бити резултат и промене у понашању возача, било због социјалних, економских или других фактора. На пример, више возача под утицајем алкохола или дрога може довести до раста насилничке вожње. Један од фактора утицаја је и већи обим саобраћаја. С порастом броја возила на путевима, посебно у већим градовима, расте и вероватноћа агресивног управљања возилом.

Неке од постојећих мера, ипак дају резултате, јер смо некада имали више од 1.000 мртвих годишње у саобраћају, а сада је бројка пала испод 500.

- Да бисмо решили проблем насилничке вожње затвор би морао да постане правило, а не изузетак. Изузетак би требало да буде рад у јавном интересу - каже Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја.

ОБАВЕЗНО ОДУЗИМАЊЕ ДОЗВОЛЕ

ЗАТО се залажем да нови Закон о безбедности саобраћаја пропише обавезно одузимање возачке дозволе понављачима тешких прекршаја, као и увођење додатног обавезног прегледа пред лекарском комисијом, у којој би психолог, психијатар итд. утврдили испуњавају ли услов да седе за воланом. Јер, признаћете, није нормално да стално понављају исте прекршаје, који некога могу да коштају живота, каже Окановић.

Он верује да су изречене казне за најтеже прекршаје благе, као и да постоје возачи који су непоправљиви.

- Постоје вишеструки понављачи, ухваћени да возе под дејством алкохола. Са некима од њих сам разговарао и отворено су признали да морају да пију, да су зависни. Таквим људима би требало одузимати не само возило, већ и возачку дозволу, све док не докажу да су се излечили - примећује Окановић.

Реткост, а не стандард су и суђења у скраћеном поступку за насилничку вожњу. Дакле, моментално извођење пред судију за прекршаје, а не улазак у редован поступак, у ком је већа вероватноћа да казне буду блаже.

Доказ да је казнена политика блага, примећује Окановић, јесте велики број повратника, па и вишеструких. Има возача којима су одузимана два, па и три возила. Највише превозних средстава због поновљене агресивне вожње до сада је привремено одузето у Београду, Шапцу, Новом Пазару, Суботици, Ваљеву, Панчеву и Смедереву, а бројка је од фебруара до данас премашила 190.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

РУСИЈА је гађала данас Харков са најмање десет ракета типа Искандер и С-300/400, након великог, ноћног напада Украјине беспилотним летелицама на 15 руских региона, укључујући Москву, преносе украјински медији.

01. 09. 2024. у 15:01

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ НЕ ВЕРУЈЕ ШТА ГА ЈЕ СНАШЛО Завршни мастерс виси о концу?!