ХАГ ПОНОВО ТРАЖИ РАДЕТУ И ЈОЈИЋА: Налог за хапшење српских радикала
СУДИЈА Механизма за кривичне судове у Хагу Лиу Даћун (Лиу Даqун) наложио је поново да се распише налог за хапшење двоје српских радикала Вјерице Радете и Петра Јојића, оптужених за ометање рада суда утицањем на сведоке у сада већ окончаном предмету против председника Српске радикалне странке Војислава Шешеља.
Ова одлука је уследила пошто је судија усвојио захтев хашког тужилаштва да се у циљу очувања доказа узму "посебни" искази од сведока на седници суда у поступку који треба да уследи, с обзиром да су Јојић и Радета недоступни Механизму.
Србија неће да изручи ово двоје радикала, јер су спрски судови закључили да за то нису испуњени законски услови и тражила је да им се суди пред спрским правосуђем.
У својој одлуци која је данас објављена, судија је навео да је у околностима овог предмета очување доказа посебним исказом у интересу правде и да је очување доказа тужилаштва оправдано у садашњим околностима.
Сматра да се могу одобритии заштитне мере сведоцима чији ће докази бити сачувани посебним исказом, а тужиоцу налаже да релевантне информације објави службеном браниоцу у припреми предстојећег поступка за узимање посебног исказа.
У складу са правилима о узимању "посебног исказа", судија је указао да је правилима Механизма прописано да се изда јавно саопштење у вези са овом одлуком, као и налог за хапшење оптужених.
Такође је прописано да се оптуженима додели бранилац по службеној дужности како то процени Секретаријат, као и да се искази узму након што истекне 30 дана од овог саопштења.
Судија је напоменуо да ће узимање исказа од сведока бити заказано накнадно.
Наложио је тужилаштву да у року од 14 дана поднесе листу сведока чије исказе жели да сачува, као и све претходне изјаве сведока и сажетак тема које ће њиховим исказима доказивати.
Механизам је у поновљеном поступку одлучивања о томе где ће се судити Радети и Јојићу, 2019. па поново 2020. године затражио од Србије да их ухапси и изручи Хагу ради суђења поводом оптужби да су застрашивали сведоке у поступку који се водио против лидера радикала Војислава Шешеља пред Хашким тибуналом (а који је наследио Механизам).
Суђење у Хагу Радети и Јојићу је неопходно, према ставу Механизма, због заштите безбедности сведока који нису спремни да против них сведоче у поступцима који би се водили у Србији.
Првом одлуком из 2018. године било је одлучено да им се суди у Србији, али се тужилаштво на њу жалило, због чега је укинута.
Србија је и даље на становишту да нису испуњени услови за њихово изручење, како је то пре више година утврдио Виши суд у Београду - јер не би одговарали за ратне злочине пред Механизмом, већ за оптужбе за кривицно дело које се односи на непоштовање суда (застрашивање сведока), које није прописано домаћим Законом о сарадњи са судом у Хагу.
Радета и Јојић оптужени су за непоштовања суда, односно, да су наводно застрашивали, претили и нудили мито сведоцима у случају против председника своје странке Војислава Шешеља.
У питању су два сведока под псеудонимима W1 и W2 који су, према тврњама хашког тужилаштва, били под притиском да сведоче у корист Шешеља и да су за то од Српске радикалне странке узели новац.
Србија је претходно у више наврата изразила спремност за суђење овог предмета, гарантујући фер и правичност поступка и адекватну зашиту сведока.
У јуну 2018. турски судија Ајдин Сефа Акај одлучио да се случај преда Србији и тада је укинуо налог за хапшење Јојића и Радете који је био на снази од 2015. године.
Судији Акају Савет безбедности УН није продужио мандат у Механизму, а на његово место у децембру 2018. године је именован судија Ли Дакин.
Тужилаштво у Хагу противило се пребацивању предмета спрском правосуђу, и по његовој жалби је у децембру 2018. године одлучено да се то питање поново размотри, након чега је зимус одлучено да се Радети и Јојићу суди у Хагу.
Србија је 2015. године одбила да ухапси и изручи Јојића и Радету Хашком трибуналу пошто су српски правосудни органи констатовали да нема услова за њихово изручење, јер ни статут Савета безбености Уједињених нација о раду Трибунала, као ни српски Закон о сарадњи са Хашким трибуналом не предвиђају кривично дело за које се терете.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (3)