САНТАНА ОДБИЛА ДА ПУСТИ НА СЛОБОДУ И МИЋУ СТАНИШИЋА:Мора да прихвати одговорност за злочине
ПРЕДСЕДНИЦА Механизма за кривичне судове у Хагу Грасијела Гати Сантана одбила је захтев Миће Станишића, бившег министра унутрашњих послова Републике Српске током рата у БиХ деведесетих, да буде пуштен на условну слободу, након две трећине издржане казне.

Фото: EPA/Fred Ernst
Станишића је Хашки трибунал 2013. године осудио на 22 године затвора, а 2016. године Жалбено веће је одбило његову жалбу и потврдило ту пресуду. У свом захтеву, који је предао 24. септембра 2024. године навео је да би у случају превременог пуштања живео са породицом у Србији.
У образложењу одбијања овог захтева Грасијела Сантана је навела да се консултовала са судијама Кармелом Ађијусом, Ли Даћуном и Бартон Холом, који су против његовог пуштања на слободу. Сви они као и Сантана става су да Станишић није показао довољно знакова рехабилитације, а тежина злочина за које је осуђен је велика.
Судија наводи да не постоје ни хуманитарни разлози да се српски осуђеник превремено пусти из затвора.
- Опште је правило да казну треба издржати у целости с обзиром на тежину кривичних дела. Тежина кривичних дела је фактор од фундаменталног значаја за превремено пуштање на слободу. Пољске власти наводе да је Станишић дисциплинован, сталожен, пријатан и колегијалан и да је добио 13 награда првенствено за изузетно понашање. Радио је у затворској библиотеци. Његово понашање у затвору је било изразито позитивно, међутим, добро понашање у затвору не може само по себи да докаже рехабилитацију - навела је председница Сантана.
Она додаје да је важан фактор у процени напретка рехабилитације осуђеника прихватање одговорности за своје злочине, чак и ако то не представља законски захтев за доказивање рехабилитације.
- Пољске власти указују да се Станишић чврсто дистанцира од прошлости и нерадо говори о својим злочинима. Те процене ме остављају у сумњи да ли је Станишић заправо прошао кроз било какво критичко размишљање. Његово кајање није довољно развијено да би претекло у корист његовог превременог пуштања на слободу. Нисам уверена да је прихватио одговорност за своје злочине или показао довољне знаке критичког размишљања, или искреног кајања или жаљења. Сходно томе, након разматрања целокупности информација које су ми предочене, сматрам да Станишић није показао довољне знаке рехабилитације да би заслужио превремено пуштање на слободу - навела је Сантана.
Она је казала да је у вези ове одлуке консултовала и тужилаштво као и седам удружења жртава из БиХ, који су били против позитивне одлуке.
Иначе, Мићо Станишић се 11. марта 2005. године предао и пребачен је у притвор у Схевенингену. Осуђен је 2013. године на 22 године затвора да је као Министар полиције одговоран за убиства и мучења, кршење закона или обичаја ратовања, прогон као злочин против човечности. Ту казну му је Жалбено веће потврдило 2016. године. На издржавање казне пребачен је у затвор у Пољској 2019. године. Након што је Пољска утврдила да више не може да остане код њих, јер је стекао услов за слободу, 22. јануара 2025. године, Станишић је враћен у Схевенинген док се не нађе друга држава, која ће га примити у затвор.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)