УБИЦЕ СЕ НАДАЈУ ДА ЋЕ НЕСТАТИ ТРАГОВИ ЗЛОЧИНА Адвокат оца Драгијевића открио да ли ће он присуствовати сахрани сина

У ОКОЛИНИ Бора и јуче је, шести дан од хапшења осумњичених за убиство двогодишње Данке Илић, настављена потрага за телом девојчице, а припадници Горске службе и спасилачки тим полиције претраживали су други део Лазаревог кањона, користећи специјалну опрему и дронове.

УБИЦЕ СЕ НАДАЈУ ДА ЋЕ НЕСТАТИ ТРАГОВИ ЗЛОЧИНА Адвокат оца Драгијевића открио да ли ће он присуствовати сахрани сина

Foto: Друштвене мреже

Недалеко одатле, Светлана Драгијевић, мајка Дејана Драгијевића, који је са колегом Срђаном Јанковићем ухапшен због сумње да је на свиреп начин убио девојчицу, јуче је у пратњи полиције доведена на гробље у селу Злот, где се такође већ данима трага за телом мале Данке.

Полиција и ватрогасци јуче су поново били пред породичном кућном Драгијевића у селу Злот, једном од највећих у Тимочкој Крајини, и претраживали терен између њихове и куће у непосредној близини, а у фокусу је био резервоар за воду једног од првих комшија. Поново је јуче претражен и терен у околини и испод брестовачког моста на путу према Бору и шума у близини куће осумњиченог.

Двогодишња девојчица нестала је 26. марта у Бањском Пољу, а након 10 дана потраге и детаљних провера свих трагова и информација, полиција је ухапсила раднике борског ЈКП "Водовод" Срђана Јанковића и Далибора Драгијевића, за које се сумња да су Данку ударили аутомобилом, а затим њено тело ставили у гепек службене "фијат панде", накнадно дете удавили и однели на депонију. На терет им се ставља кривично дело тешко убиство у саизвршилаштву.

Смртна казна - корак уназад

АДВОКАТ Виктор Гостиљац изјавио је јуче да нигде у Европи не постоји смртна казна, због чега сматра да би поновно увођење "био корак уназад за Србију". Он је рекао да за увођење смртне казне постоји уставна препрека, јер Устав Републике Србије у члану 24 прописује и каже да је људски живот неприкосновен, да нема смртне казне у Србији, што, како додаје, значи да би морао да се мења Устав уколико би дошло до увођења смртне казне. Гостиљац наводи и да, с обзиром на то да је Србија кандидат за чланство у ЕУ и да је члан Савета Европе, било која држава не може имати тај статус уколико има прописану смртну казну, због чега он сматра да неће доћи до увођења овакве казне. Као аргумент против увођења смртна казне, Гостиљац је навео да држава не би смела да чини управо оно што је урадио учинилац кривичног дела. Он истиче да су истраживања показала да у земљама које имају смртну казну, а које су, како напомиње, све ређе, степен криминалитета није мањи. 

Срђан се на саслушању у тужилаштву бранио ћутањем, док је Дејан признао да је након што су је ударили колима, дете удавио и бацио на депонију. Он је, наводно, рекао да је затим два дана касније пренео тело на другу локацију.

Накнадно су ухапшени и његов брат Далибор, који је у међувремену преминуо у притвору и сутра ће бити сахрањен у Злоту, као и отац Радослав, коме је одређен притвор до 30 дана због сумње да је помагао Дејану да премести тело девојчице на засад непознато место.

Чека се налаз обдукције 

ЗАСТУПНИК Радослава Драгијевића, оца осумњиченог за убиство Данке Илић, каже за "Новости" да се још није сусрео са својим клијентом, који је одлучио да се брани ћутањем. - Нисам још био код њега. Требало је у недељу да идемо на саслушање, али је Далибор, коме сам такође требало да будем бранилац, преминуо у притвору. Ни са њим нисам стигао да се сретнем - каже адвокат Небојша Живановић. - Очекујемо налаз обдуцента који ће детаљно одговорити на питања о узроку смрти мог клијента. Не знам хоће ли Радослав моћи да присуствује сахрани свог сина Далибора. На основу свог вишегодишњег искуства, сумњам у то. Радославу Драгијевићу одређен је притвор у трајању до 30 дана, због постојања околности које указују да ће уништити, сакрити или изменити доказе или трагове кривичног дела тешког убиства. На ову одлуку адвокат Живановић је уложио жалбу. - Тренутно проучавам предмет, упућујем се у чињенице и прегледам документацију и детаљније о томе сада не могу да говорим - додаје Живановић који је изабрани адвокат Драгијевића.

Мајор полиције Бојана Отовић Пјановић истиче да има више верзија због чега осумњичени не желе да открију локацију на коју су преместили тело.

- Може бити да су сазнали или се распитали шта носи то дело, страх од свега тога и да заиста у овом тренутку не знају, да су га више пута премештали. А може бити и да су урадили још нешто монструозније са телом детета. Као мајци и човеку ми је тешко да кажем то што мислим да су урадили. Не могу да изговорим то што мислим да су учинили - изјавила је Бојана Отовић Пјановић.

- Не иде у прилог то што пролази дан за даном, али највећа жеља ми је да родитељи пронађу свој мир. Стручњци за безбедност оцењују да је тужилаштво после смрти Далибора Драгијевића остало без једног од кључних сведока и да је велико питање шта су осумњичени заправо урадили са телом, а то ће се сазнати тек кад га истражитељу буду пронашли. 

Спрема сахрану сина Далибора

И ДОК је полиција на више локација у Злоту трагала за телом убијене девојчице у Бањском Пољу, у кући Драгијевића, чије су три мушке главе ухапшене због овог злодела, Дејанова мајка Светлана је припремала сахрану млађег сина Далибора, који је у недељу ујутру преминуо у притвору. Нервозно одмахујући главом, жалила се окупљеним новинарима на полицију, рекавши да су јој "живот загорчали" и "кућу упропастили". Полиција ју је до сада, говорила, четири пута саслушавала.

- Све су ми овде раскопали. Из куће су узели неке ствари, ножеве, њихову обућу. Све сам спремила за сахрану, сандук, одећу, цвеће. Далибора ћу сахранити сутра. Била сам и на гробљу да и тамо све припремим - јадала се Светлана новинарима, категорички одбијајући да поверује да су јој муж и деца учествовали у злочину који већ пола месеца заокупља пажњу јавности широм Србије и региона.

- О мужу Радету ништа не знам. Сигурно му је тешко као и мени због смрти Далибора. Не верујем да ми се све ово дешава

- Највероватније им је у глави било да се што пре реше тела. Давање нових и лажних локација, где су наводно оставили посмртне остатке, доводи до тога да се истрага одуговлачи, а време које пролази у великој мери утиче на то у каквом стању ће бити пронађено тело - кажу стручњаци.

- Тело с временом пропада, а уколико укључимо у то и место на коме се налази, може да отежа саму процену како је наступила смрт. Можда су посмртне остатке бацили, закопали или урадили још нешто монструозније. Тезом "нема тела, нема дела", воде се најчешће криминалци, али није реално да се њоме служе и радници борског "Водовода".

Цмолић: Извучено из контекста

НАЧЕЛНИК Управе криминалистичке полиције Нинослав Цмолић изјавио је да није имао намеру да увреди било кога, а поготово не националне мањине.

- Као полицијски службеник, високи официр полиције, који је руководио акцијама расветљавања најтежих и најсложенијих кривичних дела, као истински патриота и професионалац, ниједном речју нисам имао намеру да увредим никога, а поготово не наше националне мањине - рекао је Цмолић.

- Говорио сам о мучном и мукотрпном раду на проналаску извршиоца овог гнусног злочина који је шокирао целу Србију. Жао ми је што су моје речи извучене из контекста и жао ми је ако се ико осетио увређеним. Цмолић је, гостујући на ТВ, рекао да су двојица мушкараца који су признали убиство Данке Илић "без емпатије и са ниским IQ-ом", као и да су у питању Власи.

Подозриви мештани Злота, након шока и првих реакција по открићу да је двогодишња Данка убијена, а да је виновник злочина њихов мештанин и комшија Дејан Драгијевић, сада тешко пристају да коментаришу овај случај.

- Људи и не знају шта се заправо догодило, како онда да било шта кажу - говоре нам невољно. Не постоји кућа у Злоту где Дејан није крочио, додају комшије, помажући око воде или око других послова којима је вичан.

- Ако су то урадили, они су стварно монструми који заслужују најстрожу казну. Ако нису, нека им Бог помогне - каже нам једна комшиница.

Многи у Злоту веле да су шокирани и затечени овим злочином. Многи су се уздржавали и да оду да изјаве саучешће Светлани, када је Дејану преминуо брат Далибор, да ли због згражавања над детаљима злочина над малом Данком или из страха да их не повежу са породицом која је Илићима нанела толико патње због губитка мезимице.

- Много ми је жао, сузе ми крену сваки пут кад се сетим детета - додаје једна од Злоћанки.

Суд има признања и доказе

АДВОКАТ Тихомир Константиновић истиче да је у својој дугогодишњој каријери бранио више од стотину убица, али да овакав или сличан случај није имао. - Сада нисам ни сигуран да бих тако нешто и прихватио - каже Константиновић.

- Суд има признања обојице осумњичених и друге материјалне доказе, али често се дешава у пракси да ако нема тела, да се поступци врло тешко окончавају. Међутим, правна наука се служи логиком и психилогијом као помоћним наукама и помоћу њих се долази до правог извршиоца кривичног дела. Што се тиче истраге, мислим да ће она још потрајати, јер се и даље трага за телом, које је, према мом мишљењу, сигурно негде у близини места извршења кривичног дела. Кад је реч о томе када би се могло престати са потрагом, ту ће се надлежни који спроводе истрагу, консултовати и са патологом односно са судском медицином, јер од њихових казивања умногоме ће зависити да ли вреди даље трагати или не. Многи трагови на телу малолетне Данке ће у међувремену, нажалост, нестати. Налажење тела мале Данке у било каквом стању била би велика сатисфакција за родитеље, као и све друге који пате за њом. 

БОНУС ВИДЕО: МЕШТАНИН ЗЛОТА У НЕВЕРИЦИ - Познавао осумњиченог за убиство мале Данке

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?